Pokemon Go'daki Shadow ve Purified Pokemonlar Nedir, Nasıl Kullanılır?

Pokemon Go'nun Türkiye'de de resmen yayınlanmasıyla birlikte oyuna olan ilgi arttı. Oyundaki iki özel türden, shadow (gölge) ve purified (saflaştırılmış) pokemonlardan bahsetmek oyuncular için yararlı olacaktır.
Pokemon Go'daki Shadow ve Purified Pokemonlar Nedir, Nasıl Kullanılır?

shadow ve purified pokemonlar ne ayak?

yazının sonuna oyuna yeni başlayanlar ve güçlü bir pokemonum yok, en kestirme yoldan nasıl olur diyenler için bir özellikten de bahsedeceğim.

shadow pokemonlar, roket takımı tarafından genetiğiyle oynanmış pokemonlardır. etraflarındaki mor aura ve gözlerinin kırmızı rengi bu yavrucakların kontrol edilemez bir güç olduğuna işaret eder.

shadow pokemonlar, bu kontrol edilemez güçleriyle fast ve charge saldırılarında daha yüksek bir hasar gücüne sahiptirler. zaten hareket dediğimiz movelarının altında bir shadow bonus yazısı görünür. bu bonus attack değeri olarak eklenmez sadece o harekete artı bir güç katar.


shadow pokemonlar charge hareketi olarak frustration isimli hareketi kullanır. bu hareket normal zamanlarda charged tm ile değiştirilemez. zaman zaman bir etkinlikle beraber, charged tm kullanma hakkı açılır, işte o anlarda bu frustration belasından kurtulabilirsiniz. bela diyorum çünkü oyundaki en dandik hareketlerden birisidir. adından belli zaten hayalkırıklığı.

shadow pokemonlar yüksek iv veya pvp iv değerlerinde ise tam bir bordo bereli olurlar. özellikle pvplerde shadow pokemonlar rakibe illallah ettirebilir. ancak bu yıkıcı gücün yanında shadow pokemonlara power up yapmak zulümdür. normal bir pokemona göre 1.2 kat daha fazla stardust ve şeker gereksinimi duyarlar. ikinci charge hareketi açmak daha maliyetlidir. baba parası yiyen playboy berkunçtuğ gibi keseye düşmandır bunlar.

purified, bir shadow pokemonu bu shadow etkiden temizlemek, arındırmak demektir

purified öyle bir ferahlatır ki bu yavrucakları tüm iv değerlerine +2 bonus alırlar. örneğin iv değerleri attack 8, defans 3, can 13 olan shadow bir pokemona purify yaparsak yeni değerleri attack 10, defans 5, can 15 şeklinde değişir. denizden çıktıktan sonra temiz su altında duş alırken gelen o ferahlık hissi vardır ya, hah onun gibi bir şeydir.

tabi shadow etkilerden temizlenen pokemon, o yırtıcı, o vurucu, o şey yapıcı gücünü de geride bırakır. shadow bonusu kaybolur. ayrıca olmaz olası hareket frustration da gider yerine return gelir. return'da da bir numara yok ama en azından istediğiniz an charged tm ile değiştirebilirsiniz bunu. purified, pokemondan pokemona farklı stardust ve şeker maliyetiyle yapılır.

purified olan pokemona, bu ferahlamanın da verdiği etkiyle daha az maliyetle power up yapılır, ikinci charge hareketi daha ucuza gelir. 0.9 oranında azalır maliyetler. hem üniversite okuyup hem part-time çalışan ve ailesine yük olmayan mütevazı yurdum gençleri gibidir, candır.

shadow pokemon 8 level olarak yakalanır. hava bonusu varsa bu 13 level olur. düşün bunu geliştirme maliyetini şimdi, çok işte. purified yapılan pokemon ise hoooppacık 25 levele yükselir. power up yapmanın kestirme yolu resmen. dedik ya candır bu purified candır.


kişisel görüşüm, eğer bir pokemona purified yapılacaksa, sadece buna değecek pokemona yapılmalıdır. purified ile yüksek bir iv değerine ulaşabilecekse ve savaşlarda işe yarayacaksa purified yapılmalıdır. görev varsa ve geçmek gerekiyorsa purified yapılmalıdır. keyfi purified zinhar yanlıştır. boşa kaynak harcamaktır. aranızda nidoranları falan purified yapanlar varmış kulağıma geliyor. yapmayın, hobi olarak da yapmayın, hiç yapmayın.

shadow pokemonlar trade edilemez. purified işleminden sonra trade edilebilirler. aslında ilk eklendiklerinde shadowlar da trade edilebiliyordu ama millet çatır çatır 100 iv kasmaya başlayınca, bu olmadı yav diyerek shadowları trade yapmayı yasakladı namertler. ben bile 3 tane yapıvermiştim aynı gün :)

shadow ve purified konusunda önemli her noktayı dilledim diye düşünüyorum.

gelelim yazının başında dediğim şu özelliğe

hemen gugıla create nintendo account yazıp ilk çıkan sonuçtan bir hesap açıyoruz. ardından mağazaya (google play veya app store) girip pokemon home yazıyoruz ve ilk çıkan sonucu indiriyoruz. az evvel açtığımız nintendo hesabı ile giriş yapıyoruz home'a. sonra çıkıyoruz ordan. açıyoruz pokemon go'yu. ayarlara gelip taaa en altlara iniyoruz. orada sevimli bir pokemon home yazısı var. ona basıyoruz ve home'da giriş yaptığımız nintendo hesabımız ile buradan da giriş yapıyoruz.

giriş yaptıktan sonra burada bir transfer paneli açılmış olacak. oraya basıyoruz ve dandik, adi bir pokemonu seçip-mesela nidoran- şutluyoruz pokemon home'a. bu süreç bize mystery box isimli bir item vericek. bu mystery box bir incense. ama alelade pokemonları çekmiyor bu incense. sadece tek bir pokemonu çekiyor, o da meltan.

1 saat sürer bu mystery box. eğer 1 saat boyunca gelen spawnları yakalarsak 65-80 arası bir meltan kazandıracak bize. 3 yakalama şekeri x ortalama 70 meltan 210 şeker yapar. pinap kullanırsanız tek postada 400 şekeri tamamlar ve gıcır gıcır bir melmetal elde edebilirsiniz. mythical pokemondur. pvpde, raidde, roket savaşlarında falan acayip iş yapar, güçlüdür. başlangıç için bunlardan bir set kurmak savaşlarda işinize çok yarar. steel type olmasına rağmen farklı typelarda move yani hareketleri kullanabilir.

transfer et, mystery box al, mystery box'ı kullan 3 günde 1 tekrar edilebilir. haftada 2 kere açabilirsiniz yani bu boxı. melmetalden ilk onbir bile kurabilirsiniz böylece. yalnız her transferden sonra home'u açıp go'dan transfer ettiniz pokemonu almanız gerekir. sonra ben transfer edemiyorum falan diye gelmeyin bana.

bir klasik olarak raid yapma ile ilgili, catch yapma ile ilgili ve roket dövmek ile ilgili entrilerimi buraya bırakayım. gelecek entride trade yapmak, lucky pokemon, buddy pokemon gibi konuları ele alacağım. ihtimallerden, özelliklerden bahsedeceğim. hadi görüşürüz.

not: meltan toplayan arkadaşlar görecek ki bu meltan'ları toplu transfer edemiyoruz. yani aslında edebiliyoruz da bunu yapabilmek için ayarlardan expanded group transferi açmak gerekiyor. mass transfer denen bu özellikle, legendary ve mythical pokemonları toplu transfer içinde şutlayabilirsiniz. bu da bu yazının final bilgisidir, behlül kaçar.

ekleme 1: bu debe, mass transferle 100 iv mewtwo'sunu şutlayan kızıma gelsin. büyüyünce babam ne yazmış bakalım diye okur mu okur. geleceğe hatıra olsun.

ekleme 2: pokemon home ne işe yarıyor diye sorular aldım. sadece pokemon go oynayanlar için bir fasilitesi yok, mystery box harici. bir bulut sistemi bu home. nintendo konsol oyunlarını da oynayanlar için faydalı daha çok. bizlik bir şey yok, uygulamada kalabalık yapmayalım, sessizce dağılalım derim ben.