Polonyalıların II. Dünya Savaşı'nda Bulup Bir Asker Gibi Eğittiği Ayı Wojtek'in Acayip Hikayesi

Kuzey Afrika'da İngiliz ve Polonyalılar ile birlikte Almanlara karşı savaşan efsane ayının hikayesi.
Polonyalıların II. Dünya Savaşı'nda Bulup Bir Asker Gibi Eğittiği Ayı Wojtek'in Acayip Hikayesi

ikinci dünya savaşı sırasında ülkeleri almanlar tarafından işgal edilen polonya ordusundan arta kalan askerler ve gönüllüler bir şekilde kaçıp almanlara karşı çeşitli cephelerde savaşmak için ingilizlere başvurmuşlardı. buna karşın ingilizler polonyalıları silahlandırmış ve almanlara karşı savaşmak için bu küçük polonyalı kuvveti çöl tilkisi rommel’e karşı ortadoğu’ya göndermişti.

II. Dünya Savaşı sırasında Alman Afrika Kolordusu komutanlığını da yapmış olan sıra dışı mareşal Rommel (ortada). Fotoğraf: Bundesarchiv, Bild 101I-786-0327-19 / Otto / CC-BY-SA 3.0

eğitimi eksik olan polonya ordusuna bağlı 22.havan bölüğü ırak’ta eğitim görürken bir iranlı çocuk, bölüğün askerlerine bir yavru ayı satmak istemişti. çocuk ayının annesinin bir avcı tarafından vurulduğunu söyleyince polonyalılar yumuşamış olacak ki ayıyı satın almaya karar verdiler. askerler yavru ayının bakımını üstlenmiş ve ayıyı evcilleştirmek üzere eğitmeye başlamışlardı. ayı büyüdüğünde ise hangi akla hizmet olduğu hala bilinmeyen bir kararla ingilizler ayıyı 22.havan bölüğüne verirler.

askerler ayıyı eğitip selam vermeyi öğretirler ve ayıya "wojtek" adını verirler. polonyalılar iki sene kadar kuzey afrika’da general rommel’e karşı savaştıktan sonra 1943’te sicilya’ya çıkmak üzere kuzey afrika’dan ayrılırlar. wojtek ise bir ayı olduğu için sicilya’ya gelemez. buna polonyalıların bulduğu çözüm ise ayıyı bir er gibi hazırlamak olur. wojtek askerlerin yaptıklarını tekrar ederek komutanlara selam vermeye, askerlerle güreşmeye ve tıpkı askerler gibi votka ve bira içmeye başlar.

Wojtek, askerlerden biriyle güreş tutarken.

1944’te wojtek monte cassino muharebesinde askerlerin zar zor taşıdığı mühimmat sandıklarını tek başına kaldırarak topların yanına koyar, hatta bir çavuş tarafından ayıya havan topunun nasıl ayarlandığı gösterilir. wojtek 1945 mayıs ayında savaş bitince evlerine dönen polonyalı askerlerle vedalaştıktan sonra ingilizler tarafından onbaşılığa yükseltilip emekli edilir (evet emekli edildi) ve iskoçya’da öleceği 1963’e kadar hayvanat bahçesinde yaşar.

polonyalılar wojtek’e hürmeten krakow kentine ayının heykelini dikerler ve 22.havan bölüğü ayımızı onurlandırmak için amblemini top mermisi taşıyan bir ayı yapar.

Polonya'da bulunan Wojtek heykeli / Fotoğraf © Jim Barton
Polonya Ordusu 22.havan bölüğü logosu


Türklere Sürekli Sorulan, 'Siz Deveye mi Biniyorsunuz?' Sorusunun Muhtemel Sebebi Olan Hikaye: Hi Jolly