Prezervatif Yırtılması Durumunda Ne Yapmalıyız?

Prezervatif yırtıldı/patladı, ne yapmalıyım? Seks esnasında başınıza gelebilme ihtimali olan bu durumda yapacaklarınız, prezervatifin tam olarak seksin hangi aşamasında patladığına göre değişiyor.
Prezervatif Yırtılması Durumunda Ne Yapmalıyız?

prezervatifin nerede patladığı önemli;

1. vajinal seks esnasında patladıysa

ilk olarak, prezervatif (kondom) hala partnerde mi yoksa dişi kişide yatıya mı kalmış, kontrol etmek gerekiyor. baktık, prezervatif yerinde, burada yapılacak ilk şey işemek; bu sayede üretra etrafındaki spermler basitçe uzaklaştırılır. daha sonra çömelip vajen kaslarını sıkıp bırakarak içeride kalmış olduğu düşünülen spermler akıtılmaya çalışılır. 

sakın vajinal duş yapmayın. bu, içeride bulunan spermlerin daha derine gitmesine yol açabileceği gibi, vajende bulunması normal koruyucu bakteri sayısını da azaltarak cinsel yolla bulaşan hastalık riskini de artırabilir. dış genital bölgenizi ıslak mendil veya ılık oturma banyosuyla temizleyebilirsiniz. ertesi gün hapı kullanılabilir, cinsel yolla bulaşan hastalık taraması için ortalama 2 hafta beklemek gerekiyor.


2. anal seks esnasında patladıysa

tuvalete çömelip spermi ıkınarak çıkarmak gerekiyor. anal bölgede duş önerilmiyor; yıkamaya çalışırken yırtıklar oluşabiliyormuş. bu yırtıklar da cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşını arttırabiliyor.


3. oral seks esnasında yırtılırsa

spermi yutun veya tükürün. bulaş riski en fazla ağız içinde. hızlıca spermi uzaklaştırmak gerekiyor buradan. sonra bol su ile çalkalama ve gargara. en az bir saat dişinizi fırçalamayın, fırçalama, ağız mukozasında ve diş etlerinde yaratabileceği yırtıklarla riski arttırabilir.

bu son ikisinde de cinsel hastalık taraması için en az iki hafta beklenmesi gerekiyor.