Protestoların Odağındaki Starbucks Kime Ait? İsrail ile Bir İlgisi Var mı?

Türkiye'de Starbucks, İsrail-Filistin savaşından sonra, İsrail'e destek verildiği iddiasıyla yoğun tepkilere maruz kalıyor. Peki bu iddiaların haklılık payı var mı? Starbucks, İsrail'e destek mi oluyor? Bu şirketin sahibi kim?
Protestoların Odağındaki Starbucks Kime Ait? İsrail ile Bir İlgisi Var mı?
Sağdaki illüstrasyon: gzt


şirket profili

starbucks'ın bugün ısrarla ilişkilendirilmeye çalışıldığı israil'de 2001-2003 arası tel aviv'de 6 şubeyle hizmet verip kısa süre içinde kapandığını biliyoruz. şu an starbucks, suudi arabistan'ın 351 şubeyle dahil olup israil'in olmadığı 86 pazarda faaliyetlerine devam ediyor. ve yine güncel sayılara göre birleşik krallık'tan sonra avrupa'daki en çok şubesi 660'ı geçen sayı ile türkiye'de bulunuyor. türkiye ve orta doğu'daki 1900'den fazla starbucks şubesi ise mohammed alshaya'nın sahibi olduğu kuveyt merkezli alshaya group'un elinde.

israil ve savaş konusu

şirket profilinden özetle bahsettikten sonra, gelelim israil-filistin savaşı ile ne alakaları olduğuna. şirketin israille -eski ceo'su ve hisse sahiplerinden howard schultz'un yahudi kökenli olması dışında- doğrudan hiçbir bağlantısı yok. yalnızca hamas saldırılarının ardından israil, gazze'ye savaş açıp insanları katletmeye başladıktan sonra starbucks workers united adlı sendika filistin'i desteklediklerini belirten tweet'ler attı. ancak bunu yaparken starbucks logosunu kullandılar ve bunun üstüne starbucks genel müdür yardımcısı sara kelly "workers united adımızı, logomuzu ve fikri mülkiyetimizi kullanmaya devam ettiği için, bazı insanlar bu paylaşımı yanlışlıkla bizimle ilişkilendiriyor. workers united, starbucks adına konuşmamaktadır ve şirketimizin görüşlerini temsil etmemektedir. sendikanın sözleri ve eylemleri sadece ve sadece kendilerine aittir." açıklamasını yapmıştı. burada şirket yöneticisi şirketin kurumsal kimliğini korumaya ve politik bir taraf olmamaya çalışırken türkiye'de bir anda gaza gelmiş siyasal islamcıların önüne attılar. şirket hesaplarından bu savaşın bir tarafı olmadıklarını ve israil'e maddi destek sağlamadıklarını resmen açıklamalarına rağmen ucuz kara propaganda halen devam ediyor.
...

starbucks'ta oturup 70-80 liraya bir kahve içen, sohbet eden insanlara musallat olup taciz eden bu tipler israil'e maddi desteğini resmen açıklayan mercedes firmasının ürettiği milyonluk arabaları makam aracı olarak kullanan diyanet işleri başkanından sayısız bakan, müsteşar, milletvekili, vali, belediye başkanına kadar diğer üst düzey bürokratlara da benzer tepkiyi verebilecekler mi, çok merak ediyorum.

ayrıca bir kahvesever olarak tercih edeceğim son kahvenin starbucks kahvesi olduğunu her konusu geçtiğinde net bir şekilde vurgulayan beni bile ekşi sözlük'te bu firmayı savunmak durumda bıraktılar ya en çok da ona şaşarım.