Pulp Fiction Filmi Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Şeyler

Tarantino'nun sinema tarihine en büyük armağanlarından, kült kelimesinin sözlükteki karşılıklarından, dünyanın en güzel filmlerinden Pulp Fiction hakkında bazı az bilinen şeyler.
Urge Overkill - Girl You'll Be a Woman Soon
 Bu müthiş şarkı eşliğinde gidelim.
SPOILER İÇERİR!


tarantino, jimmie ve lance karakterlerinden hangisi oynayacagini secemiyormus. en sonunda jimmie'yi secmis cunku mia'nin asiri doz sahnesinde kameranin arkasinda olmak istemis.

tarantio, jules karakterini ozellikle samuel l. jackson icin yazmis & eklemis. yanliz oyuncu secimleri sirasinda paul calderon baya guzel oynayinca yapimcilari bir dusundurmus. samuel baba bunu duyunca direk los angeles ucagina atlayip secimlere katilip rolu almis. paul calderon'a da ufak bir rol (paul) verilmis.

Paul ve Jules

honey bunny ve pumpkin rolleri & karakterleri ozellikle amanda plummer ve tim roth icin yazilmis. the wolf karakteri de harvey keitel icin yazilmis.

Honey Bunny & Pumpkin

vincent rolu aslinda michael madsen icin yazilmis. ama baska cekimlerle cakistigi icin oynayamamis. bu sefer daniel day-lewis vincent rolunu cok istiyormus ama tarantino john travolta'ya iyilik olsun diye vermis rolu.

en basta uma thurman mia rolunu istememis. tarantino onu o kadar cok istiyormus ki ikna etmek icin senaryoyu telefonda bile okumus.

Mia (Uma Thurman) - Kaynak: Tumblr

mia'nin tv show pilotunda ki karakterlerin hepsi kill bill'de karsimiza cikiyor.

vincent'in kullandigi 1964 model chevelle malibu aslinda tarantino'nun arabasiymis. hatta cekimler sirasinda calinmis.

Kaynak: Tumblr

tarantino'nun ayak fetisi bu filmde de goruluyor. mia karakteri nerdeyse surekli ciplak ayakli gorunuyor. ayni sekilde taksici esmarelda karakteri de oyle.

Kaynak: Tumblr

filmde oldukca hollanda muhabbeti geciyor. ozellikle de cogu karakter amsterdam hakkinda konusuyor. bunun sebebi tarantino'nun senaryoyu amsterdam'da bir otel odasinda ve kahve dukkaninda yazmis olmasi.

filmde, karakter isimlerinde ve ozellikle de diyaloglarda milyonlarca gonderme var. diger tarantino filmlerine bayagi gonderme var. ayrica belki de 50 farkli karakter ve filme gondermeler var.

film 8 milyon dolara mal olmus. zaten 5 milyonu oyunculara gitmis. mesela john travolda 150 bin dolar almis.

filmde 265 kere fuck lafi geciyor.

-samuel l jackson reservoir dogs(1992) taki mr. orange için seçilmelere katılmış ama rolü kapamamış. buna rağmen tarantino samuel dayının oyunculuğunu o kadar beğenmiş ki jues karakterini onun için yazmış

-sylvester stallone de butch karakteri için düşünülenler arasındaymış bir ara.

-royale with cheese muhabbeti tüm zamanların en iyi film replikleri arasında seçilmiş.

Royale With Cheese - Pulp Fiction

-ezekiel alıntısı from dusk till dawnda kullanılacakmış kullanılmamış, bu filme kısmet olmuş.

-bruce wills film setinde sadece 18 gün çalışmış

-filmde geçen restoranın yeri google a 13763 hawthorne blvd., hawthorne, ca yazınca çıkıyor ama filmden kısa bir süre sonra yıkıldığı için pek bir faydası yok bu bilginin.

- isabella rossellini, meg ryan, daryl hannah, joan cusack ve scarface deki seksi ablamız michelle pfeiffer mia rolü için seçmelere katılmış, tarantino da aralarından en çok onu beğenmiş ama tabiki sonradan uma turman olması için baya bir uğraşmıştır.

ayrıca filmin başında pumpkin ile honey bunny soygun hakkında konuşurlarken vincent i tuvalete giderken görebiliriz.

copy paste değil alın teridir diyorum ve entry mi şu meşhur sahneyle sonlandırıyorum

Pulp Fiction - Dans Sahnesi