Putin'in Güney Afrika'ya Girişi Neden Yasal Yollardan İmkansız Hale Geldi?

Putin, Güney Afrika'da yapılacak olan BRICS toplantısına sadece video yoluyla katılabilecek. Peki neden?
Putin'in Güney Afrika'ya Girişi Neden Yasal Yollardan İmkansız Hale Geldi?

uluslararası ceza mahkemesi, diğer adıyla international criminal court (icc), putin hakkında savaş suçları nedeniyle tutuklama kararı çıkarıp, buna ilişkin emri ilgili ülkelere göndermiş. bunlardan biri de güney afrika.

putin bu nedenle güney afrika'da gerçekleştirilecek brics toplantısına gidemiyor. giderse, güney afrika yetkilileri putin'i gelir gelmez tutuklamak zorunda kalacaklar. putin'in sözcüsü peskov, putin'in gözaltına alınması halinde bunun güney afrika'ya karşı savaş ilanı anlamına geleceğini söylemiş.

brics (ilk adıyla bric); yani brezilya, rusya, hindistan, çin ve güney afrika'dan oluşan ekonomik organizasyon; pandemi sonrası ilk kez toplanacak. bu esnada krize çözüm olarak toplantının çin'e kaydırılması da düşünülmüş, zira çin icc'ye taraf devlet olmadığı için gözaltı kararının infazına yönelik problemli bir durum yok. ancak neticeten bu iş, "liderler arasında" halledilir denilerek putin'e "gelme" diyebilecek tek kişi olan güney afrika liderine bırakılmış.

böyle olunca da putin'i güney afrika lideri ikna etmiş. böylece putin, brics toplantısına video konferans yoluyla katılacak. rus dışişleri bakanı lavrov, zirveye bizzat katılarak putin'i ikame edecekmiş.

uluslararası ceza mahkemesi'nin bu kararı önemli ve ömür boyu geçerli. çünkü mahkemeyi tanıyan çok fazla devlet var. bugün bu iş güney afrika ile başladıysa, devamla diğer ülkelerde de benzer sorunlar olacak demektir. yani putin'in dünyadan izolasyonu gittikçe arttığı gibi, wagner başkaldırısı sonrası oldukça ezik bir pozisyona geçtiği aşikar.

artık post-putin senaryoları konuşuluyor

bunun ne zaman olacağı, yani putin'in iktidarı ne zaman kaybedeceği henüz belirli değil fakat vadeden ziyade rusya okumasının artık putin üzerinden değil, izleyen dönem rusyası üzerinden yapılması en doğrusu. son wagner ayaklanışı ve neredeyse moskova'yı alacak kadar 24 saatte bu grubun ilerlemesi, putin'i bitiren son olay oldu. tabi öncesinde savaşın çok kötü ilerlemesi ve yönetilmesi, çin'in bile rusya'ya silah yardımı yapmaması, rus ekonomisinin buna dayanamıyor olması, ruble'deki değer kayıpları, rus enerjisi satışlarının küresel olarak gerilemesi, rusya'nın finansal ve ticari olarak neredeyse dünyanın tamamından izole hale getirilmesi de elbette bu durumu yaratan sebeplerden.

kaynak 1: https://twitter.com/…nn_/status/1681825190467055623
kaynak 2: financial times