Qashqai'ın Bütün Nesillerini Kullanan Birinden: Nissan Qashqai E-Power Nasıl Araba?

Nissan Qashqai E-Power alınır mı? Özellikleri nelerdir? Kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı aklınızdaki olası soruları önden cevaplıyor.
Qashqai'ın Bütün Nesillerini Kullanan Birinden: Nissan Qashqai E-Power Nasıl Araba?

şehirdışı seyahat nedeniyle araç kiralarken denk gelen ve yaklaşık 600 km yaptığım otomobil. normalde nissan araçları pek sevmem, kiralık olarak çok denk geldiğinden qashqai'ın da tüm nesillerini kullanmışımdır, yani… benim için sıradan, keyifsiz araçlardı.

ama e-power çalışma prensibini, çekiş gücünü çok beğendim, sürüşü keyifli, şehiriçi yakıt ekonomisi sağlayan, menzil problemi olmayan elektrikli bir otomobil yapmışlar.

öncelikle; motor sistemi ve çalışma prensibi ilginç ve çok başarılı.

araç elektrikli, bataryası ufak, ama benzinli motor var ve bu motor jeneratör görevi görüyor. bundan sonra bu motordan jeneratör diye bahsedelim.

aracı hareketlendiren, elektrikli motor. gaza bastığınızda aynı elektrikli araçlardaki gibi direkt ve kesintisiz bir güç tekerleklere iletiliyor.

190 ps güç, 330 nm tork var. kompakt segment suv bir araç için çok iyi değerler. araç çok iyi hızlanıyor, çok atik ve elektrikli olması sebebiyle kesintisiz, pürüssüz bir sürüş keyfi sunuyor. şehiriçi kullanımda harika.

aracın genel yapısı tok, ekstra ağırlığına rağmen çevik bir sürüşü de var. haliyle tempolu sürüşlere de yatkın. yol tutuşu başarılı. direksiyon sistemi de iyi, komutlara hızlı tepki veriyor.

elektrikli motorun bataryası küçük demiştik. zaten büyüğe gerek yok, jeneratör var. şarj hiç bitmiyor. jeneratör gerektiğinde devreye giriyor, ama hybrid araçlardaki gibi tekerleklere güç iletmediğinden siz sadece sesinden anlıyorsunuz. bu arada bu sese alışmak lazım, gaza basıyorsunuz, ses bi noktaya kadar yükseliyor, orada sabit kalıyor. araç genel olarak sessiz olduğu için sorun edilecek bir şey değil.

ben bu çalışma prensibini çok sevdim, çünkü mild hybrid / plug-in hybrid araçlarda beni hep rahatsız eden benzinli motorun devreye girme anı oluyor. ani hızlanma isteklerindeki o sürüncemede kalma durumu veya iki motor arasındaki geçiş ve bunun gaz pedalına yansıması, hangi markanın aracını kullandıysam keyfimi kaçırmıştır. bu araçta ise böyle bir şey yok. çünkü aracı hareketlendiren tek bir motor var, o da elektrikli.

bu arada aracı sadece ev modunda, elektrikli araçların gaz pedalı sistemiyle kullanmak da mümkün. kokpitte bunun için tuşlu seçenek yapmışlar. ben sport moda alıp gazlamayı tercih ettim. buna rağmen jeneratörün ortalama tüketimi 5,5 oldu. yapısı gereği şehiriçinde daha az yakıyor, en iyi değer 4,0 lt. idi yoğun trafiğe rağmen (belki de yoğun trafik nedeniyle demek daha doğru).

özetle, “e-power” süper. keşke daha yaygın olsa.


gelelim tasarıma

beğenen vardır ama ben nissan araçların ve qashqai'ların burun - kıç tasarımını oldum olası sevemedim. halbuki genel profili, arkaya doğru alçalan tavanı ve kompakt suv ile crossover arası kalan yapısıyla gayet cazip… iç mekan eski nesillerine göre daha kaliteli olmuş hem malzeme hem işçilik anlamında, oturma pozisyonu, direksiyonu gayet iyi. vites anlamsız, madem orta konsola vites seçme kolu koyacaksınız o zaman ya düzgün bir şey koyun, ya da mercedes gibi direksiyon konsoluna alın. bakın vag grubu bile öyle yaptı artık…

kullandığım araç en üst donanımlı versiyon değildi, ama carplay ve kablosuz şarj, sürüş destek sistemleri bulunuyordu. öte yandan geri görüş kamerası tırt. yahu sene olmuş 2024, bu çözünürlük nedir. araçta cam tavan vardı ama açılmayan cam tavan bana göre dünyanın en gereksiz şeyi. sıcak havalarda aracın içini hamam yapmaktan başka bir şeye yaramıyor. panoramik “açılır” tavan koysanıza kardeşim. bir de şu tavandaki camları koyu yapın, film çektirmekle uğraşmayalım.

koltukların sertliği, sırt ve yan destekleri iyi ama oturma alanı yine bir garip. önceki nesillerde de aynı sorun vardı. bana kısa geliyor. yalnız orta kol dayamada sorun var. kapağını açtığınızda 90 derece açılmıyor. 90 derece demişken, arka kapılar 90 derece açılıyor ve menteşeleri gayet sağlam tutuyor üstünüze kapanmıyor (çocuklular bunu beğendi).

arka koltuklardaki hacim de iyi, normalde bu boyutlardaki araçlarda ben sürücü koltuğunda isem arkamda diz mesafesi ciddi düşer ancak bunda kendim dahi arkaya rahatça oturabildim, dizlerim koltuğa dayanmadı.

bagaj fena değil, zeminin iki kademesi var, fonksiyonel kullanıma uygun.

sonuç olarak, kompakt ve kuvvetli bir suv aracım olsun, elektrikli olsun, menzil derdi olmasın, km başı ulaşım masrafı az olsun ve keyifle kullanayım diyorsanız, bu araç sanıyorum alanında tek. keşke tipi de daha güzel olaydı…