5 Ay Boyunca Tesla Model Y Kullanan Birinin Araca Dair Detaylı İzlenimleri

Tesla Model Y nasıl? Alınır mı? Yeterli süre aracı kullanmış birinden dinliyoruz.
5 Ay Boyunca Tesla Model Y Kullanan Birinin Araca Dair Detaylı İzlenimleri

tesla model y... yaklaşık 4-5 aydır kullanmakta olduğumuz elektrikli suv araç. kısa sahiplik üzerine deneyimlerimi özetlemek isterim.

öncelikle gerçekten etkileyici bir araç. ben görsellerde dashboard'u boş buluyordum lakin kabine girince ortadaki devasa tablet oldukça etkileyici. malzeme kalitesi ise premium seviyenin belki bir tık altı ancak kalite olarak yeterli. cam tavan da standart, içerisi gayet şekil.

500 küsür beygirlik araç muazzam hızlanıyor, 0-100 fabrika verisi 3.5 sn civarında, yapar efendim, koltuğa yapıştırır adamı.

evimizdeki 7kw charger ile yaklaşık 10-11 saatte bataryayı doldurabiliyoruz. fabrika verisi 320 mil menzile erişmek maalesef namümkün, menzili ortalama 260-270 gibi kabul etmek lazım. hava sıcaklığı çok etkiliyor, özellikle soğuk kış aylarında müthiş menzil kaybı var.


uk'deki ana arterlerde yaygın bir supercharger ağı var. 250kw'lık bu charger'lar 15 dakikada 170 mile kadar menzil sağlayabiliyor dolayısıyla ana arterlerde (ie m6, m1) olmak kaydıyla uzun yol yapmakta sakınca yok. ayrıca araç şarj durumuna göre gps'ten yolculuk planı çıkararak, nerede ne kadar "top-up" yapılması gerektiğini yol planında çıkarıyor. fakat resmi tatillerde uzun yollarda supercharger sırası beklemek maalesef gelenekselleşti.

self drive özelliği uk'de kanunen yasak ve "disabled" durumda, o yuzden o tarafı bilmiyorum.

aracın her şeyi konsoldaki koca tabletten yapılıyor. direksiyondaki iki knob, sözgelimi ayna ayarı vs için tabletten yetkilendirilerek kullanılıyor. park halindeyken tabletten oyun oynayabilir, şömine ambiyansı yakabilir, netflix/disney+ vs izleyebilirsiniz. hatta aracı karanlık bir yere park edip ışık show izleyebilirsiniz. arabaya binen arkadaşlarınıza tam da oturdukları yerden 9 adet osuruk sesi çıkararak şaka edebilirsiniz. bence en eğlenceli özellik bu zaten :)

koltuk ısıtmaları, klima ayarları, kaputun açılması, bagajın açılması vs her şey ama her şey tabletten yapılıyor. bu biraz alışmak gerektiriyor. elektrikli koltuk için ayarlar koltuk yanında.


sürüşte yukarıdaki park özellikleri deaktive oluyor. tablet ikiye bölünüp bir kısmı untouchable sürüş ekranı, diğer kısım da ayarların yapıldığı alan olarak kalıyor.

aracın dört bir yanında kameralar var. sinyal verirken yan kameralar kör noktaları gösteriyor. araç park halindeyken tüm kameralar sentry moduna geçip birer güvenlik kamerası gibi hareket ediyor. olay kayıtlarını telefonunuzdan izleyebiliyorsunuz. ayrıca ekranda "seni izliyorum" diyerek kötü niyetli kişileri uyarıyor.

bagaj dev gibi ve otomatik bagaj kapağı standart donanımda. arka koltuk bacak mesafesi, 190 kişilerin dahi gönül rahatlığıyla kaykılmasına izin verecek genişlikte. baş mesafesi de gayet güzel.


genel olarak gerçekten harika bir araç, kesinlikle tavsiye edilir

fakat dağ bayır iskoçya gezmek, remote road trip yapmak için maalesef uygun değil. şarj işi halen kritik ve şehir merkezleri ile ana arterlere yakın olmayı gerektiriyor. remote seyahatler yapacaklar bana kalırsa hybrid araçlar tercih etmeli.

öte yandan, kışın soğuk havalarda aracı telefondan climatise edip, buzları çözüp içini ısıtabiliyorsunuz, hem de eğer evde şarja bağlıysa, batarya şarjı yemeden. gerçi bunun yapılabildiği başka araçlar da var ama o da başka yazı konusu olsun.