Rekabetçi Bir Fiyatla Türkiye'ye Giren Tesla Model Y Ön Siparişi Nasıl Verilir?

Tesla, Model Y aracıyla Türkiye pazarına giriş yaptı. Bugün (4 Nisan) itibarıyla ön sipariş verebiliyorsunuz. Peki ön sipariş nasıl verilir? Fiyatlar nasıl? Sipariş verirken nelere dikkat etmek gerekir?
Rekabetçi Bir Fiyatla Türkiye'ye Giren Tesla Model Y Ön Siparişi Nasıl Verilir?


Tesla Model Y Türkiye satış fiyatları

tesla, harika fiyatlarla türkiye pazarına giriş yaptı. ön siparişler 4 nisan 2023 (bugün) itibarıyla tesla model y ön siparişe açıldı:


konuyla ilgili kaynak
twitter kaynak

Tesla Model Y ön siparişi nasıl verilir?

tesla'nın sitesine girip siparişinizi geçebilirsiniz. normal araç alımları da internet üzerinden yapılıyor. aracı, modelini, rengini, aksesuarlarını belirleyip, ne kadar peşinat yatıracağınızı ekleyip siparişi geçiyorsunuz. apple pay bile kabul ediyor.

eğer deneme sürüşü yapmak isterseniz, onun da rezervasyonunu internet üzerinden yapıyorsunuz, ancak deneme sürüşü yaptığınız araç satın aldığınız araç olmayacak, çünkü siparişiniz size hazır olduğunda yollanıyor.

eğer 6 bin dolarlık veya 15 bin dolarlık self driving paketlerini düşünüyorsanız birincisini öneririm. 15 binlik paket gereksiz ve türkiye'de çalışıp çalışmayacağı bile meçhul. 6 binlik pakette ise otobanda otonom sürüş, aracın park yerinde sizi bırakıp kendi kendine park etmesi, geri geldiğinizde park ettiği yerden gelip sizi bulması gibi özellikler var. en iyi yanı da arabayı sipariş verirken karar vermek zorunda olmamanız. bir süre kullandıktan sonra bu paketlerden birini aktif hale getirmek isterseniz ücretini ödeyip satın alabiliyorsunuz.

ön sipariş ekranındaki opsiyonlardan biri de çekici konusu. tesla sahibi olan 10'un üzerinde eşim, dostum var. elektrikli araçların en iyi yanlarından biri kaza yapmadığınız sürece öyle arıza falan çıkarmamaları, periyodik bakımlarının ucuz olması. bu araçların kırk yılda bir frenlerine baktırmanız yetiyor. onun haricinde, eğer olur da yolda kalırsanız, tesla servis aracı gelip, sizi bulup, arızanızı gideriyor. öyle çekiciye bağlanmış tesla görmeniz pek mümkün değil.

Ön sipariş ile ilgili bilmeniz gerekenler

türkiye'den ön sipariş verirken 10.000 tl kapora ile isminizi yazdırıyorsunuz. bu 10 bin lirayı geri alamayacağınız sözleşmede belirtilmiş. final ödemesini yaparken 10 bin lirayı düşüyorlar toplam ödeyeceğiniz fiyattan. sipariş verdikten sonra, 72 saat içinde genelde tesla tüm ödemeyi yapmanızı istiyor. eğer yapmazsanız sıranız bir sonraki kişiye geçiyor.

araçlar mayıs ayında teslime başlıyor sıra ile. (bugün itibarıyla teslimatlar temmuz sonrasına sarkmış görünüyor.) türkiye'ye ayda 1000-1500 gibi araç geleceği söyleniyor ilk etapta ancak bu rakam kesin değil. aracınızı teslim alacağınız teslimat merkezleri hakkında sonrasında bilgilendirileceksiniz.


tesla satış mantığı siparişe göre olduğu için bekleme süresi ne olacak belli değil ancak şu an gigaberlin fabrikası günde 1000 araca yakın üretim yapıyor. araç avrupa'dan geleceği için avrupa birliği normları uygulanacak; yani gümrük vergisi yok, ötv ve kdv olacak.

türkiyede korkunç satış yapacaklardır. bu sebeple bekleme süresinin ciddi olarak 3-4 ayları bulacağını düşünüyorum.