Türkiye Fiyatıyla Şaşırtan Tesla Model Y'yi Deneyimleyen Birinin İzlenimleri

Türkiye'de ön siparişe açılan Tesla Model Y'nin fiyatları, elektrikli araç tutkunlarını mutlu etmişe benziyor. Bu aracı kiralayarak deneyimleyen bir Ekşi Sözlük yazarı, kendi izlenimlerini aktarmış.
Türkiye Fiyatıyla Şaşırtan Tesla Model Y'yi Deneyimleyen Birinin İzlenimleri

kısa bir süre önce 3 günlüğüne kiralayarak ilk defa tesla model y'yi deneyimledim. araçla ilgili izlenimlerim şu şekilde:

önce tesla model y'nin artılarından başlayalım

+ denediğim araçta rotadan rotaya full otonom açık olmamasına rağmen inanılmaz iyiydi. araba kendi kendine gidiyor yahu, ötesi mi var. basit bir şekilde şerit takip + adaptif cruise diye küçümsemeyin. maks. 140 hıza kadar nizami şekilde viraj dönüyor alet. bazı saçmaladığı durumlar oluyor, mesela çift şeritten tek şeride inen yerlerde yalpalayıp kapatıyor otonomu. muhtemelen ful otonom pakette bu sorun yoktur, onda şerit değiştirebildiği için.


+ minimalist tasarım. aracın önünde, sağında, solunda hiçbir şey yok. bomboş. evet, bazılarına kötü gelebilir ama bence gereksiz zımbırtıları hayatımızdan çıkarıp, büyük bir tablete yerleştirmesi güzel olmuş. ön kısımda direksiyon ve tabletten başka hiç ama hiçbir şey yok; ne kadran, ne klima vs. hatta torpido nasıl olmaz ya dedik, meğer gizli bir şekilde varmış, tabletten açılacak şekilde yapmışlar.


+ ücretsiz şarj. her ülkede var mı bilmiyorum ama artık ne zaman yurt dışına gitsem kiralayacağım araç tesla olacaktır. özellikle almanya için, çok fazla supercharger şarj noktası var, sorun yaşamıyorsunuz bulmakta.

+ sürüş oldukça yumuşak. süspansiyon hariç yol tutuşu ve verdiği güvenlik hissi orta segment araçlardan iyi.


gelelim eksi taraflarına

- tesla model y, konfor olarak çok kötü; yerdeki tümsekleri belinizde hissediyorsunuz.

- koltuklar pek rahat değil, uzun süre kullanımda rahatsız ediyor.

- tasarımı arkadaş grubumuzdan ben hariç kimse sevmedi.


teknoloji bağımlısı biri olarak, tesla hep hayallerimi süsleyen araç olmuştur. fiyatı da türkiye'de aşırı uygun bir şekilde çıktı, anlayamadığım bir şekilde. ama istanbul'daki şarj noktaları sıkıntısı giderilmeden -ki en az birkaç yıl sürer diye düşünüyorum- almayı düşünmem.

he müstakil eviniz vardır, akşam garajınızda şarj edersiniz, ne güzel. ama benim gibi bildiğin apartman dairesi ise eviniz, şarj olayı ciddi sıkıntı olacaktır diye düşünüyorum.