Rahatlatıcı Etkisiyle Anksiyete Sorunu Olanlara da İyi Geldiği Düşünülen Uyuma Yöntemi

Sözlük yazarı 'aziz nesin' uyku sorunu yaşayanlar için bir uyuma yöntemi paylaşmış. Daha önce bu yöntemi deneyen yazarlardan da onaylı yöntemi.
Rahatlatıcı Etkisiyle Anksiyete Sorunu Olanlara da İyi Geldiği Düşünülen Uyuma Yöntemi
iStock.com

eğer gerçekten uyku sorunu çekiyorsanız ve geceleri uyuyamıyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayarak uyumanız mümkün. bunu şahsen denemedim ancak geçende gördüğüm bir blogda keşfettim. deneyenler yeşillendirerek sonuçları yazabilir.

--- spoiler ---

ılık süt içtiniz, sıcak banyo yaptınız, yine de bir türlü uyuyamadınız. şimdi anlatacağımız uyuma yöntemi tam size göre olabilir.

bu yöntem 4-7-8 tekniği olarak adlandırılıyor ve iddialara göre 60 saniye içinde uyutuyor. yapacağınız şey çok basit: burnunuzdan 4 saniye boyunca nefes alın nefesinizi 7 saniye tutun nefesinizi 8 saniyede ağzınızdan verin ilk üç adımı 3-4 defa tekrarlayın. nasıl oluyor?


denildiğine göre ciğerleri daha çok oksijenle doldurabiliyor, bu ilave oksijen de parasempatik sinir sistemini rahatlatıyor. yöntemi geliştiren amerikalı dr. andrew weill rahatlatıcı etkisi nedeniyle bu yöntemin aynı zamanda anksiyeteye de iyi gelebileceğini belirtiyor.


--- spoiler ---

not: arkadaşlar sistemi uygulayan bir arkadaşımız şöyle yazmış: "arda sırada uyguluyorum, 60 saniye olmasa bile cok kısa sürede uyuyorum, sanırım nefes alırken diyaframı ne kadar kullanırsan o kadar iyi sonuç veriyor ;)"