Red Bull, Sadece Enerji İçeceği Satmasına Rağmen Nasıl Onlarca Şeye Sponsor Olabiliyor?

Red Bull'un tek alanı enerji içeceği olmasına rağmen nasıl Formula 1'den Felix Baumgartner'a kadar pek çok şeye sponsor olabiliyor? Basitçe açıklayalım.
Red Bull, Sadece Enerji İçeceği Satmasına Rağmen Nasıl Onlarca Şeye Sponsor Olabiliyor?

2019 yılında 7.5 milyar kutu enerji içeceği satmışlardır. bu neredeyse her bir insan için 1 kutu anlamına gelmektedir. etkileyici satış sayısına rağmen sadece enerji içeceği üreten bir firmanın tüm bireysel profesyonel sporculara, futbol ve formula 1 takımlarına, manşet değeri taşıyan tüm olaylara sponsor olmayı nasıl başardığı merak konusudur.

redbull gerçekte nasıl para kazanıyor?

sorunun kısa cevabı "pazarlama makinesi" olmasıdır. youtube kanalı athletic interest hazırladığı video ile bu durumu açıklıyor:

firma hakkında öne çıkan birkaç istatistik

* 1 kutu redbull'un üretim maliyeti - yaklaşık 0,09 abd dolarıdır.
* batı ülkelerinde bir kutunun ortalama toptan satış fiyatı - 1,87 abd dolarıdır.
* batı ülkelerinde tek bir kutunun önerilen perakende fiyatı - 3,59 abd dolarıdır.
* 2019'da satılan 7,5 milyar kutu ve şirketin 6 milyar abd doları gelir elde edilmesine yardımcı oldu ve bu gelirin üçte biri yeniden pazarlamaya yatırıldı
felix baumgartner’ın atlayışının gerçekleşmesi red bull’a 50 milyon abd dolarına mal olmuştur. atlayışın reklam değeri ise 6 miyar dolardır.

küresel raporlamanın geri dönüş değeri mi? 6 milyar abd doları. red bull new york futbol takımı 2006 yılında tahmini olarak 25 milyon dolara mal olmuştur. takımın bugünkü değeri ise forbes'a göre 290 milyon abd dolarıdır.

kaynak