Reddit'te Birkaç Arkadaş Birleşip Türkiye Lehine Lobi Yapabileceğiniz Subreddit'ler

"Yurt dışında neden lobi yapamıyoruz?" diye dertleniyorsanız, Türkiye lobiciliğine en azından evinizde, oturduğunuz yerden katkı verebilirsiniz.
Reddit'te Birkaç Arkadaş Birleşip Türkiye Lehine Lobi Yapabileceğiniz Subreddit'ler

günün her saniyesi istemsiz olarak açıp okuduğum twitter alışkanlığımı, uygulamayı telefondan tamamen silerek biraz yendim. ancak bu esnada bu alışkanlığı başka bir uygulama olan reddit aldı. bu sitede inanılmaz faydalı bir çok sub var ve çok keyifli içeriklere denk gelebiliyorsunuz, ancak siz de benim gibi günlük kavga ve tartışma ihtiyacını sosyal medyadan karşılayan bir vatandaşsanız tabii ki yolunuz r/europe gibi türk düşmanlığının had safhada olduğu sublara düşecektir. hem stresinizi atmak, hem de ingilizce writing / dialog egzersizi yapmak için buralarda ter atabilirsiniz.

çok kalabalık ve karmaşık gibi görünse de, aslında bu tarz sublarda genellikle tüm anlatım bir grup insan tarafından kontrol ediliyor. genelde akış şöyle, türkiye aleyhine, yanlı bir dille yazılmış bir haber paylaşılıyor ve en üstte duracak yorumları oluşturmak adına bir grup insan hemen harekete geçiyor. onu gören düşük zekalı kim varsa çat çat artıyı basıyor şöyle mesela:

haber: abd ile türkiye gerginliği

1. yorum: ee onlar zaten rusya'yı destekliyor, boykot edilsin

2. yorum: s400'ü alırken düşüneceklerdi

3. yorum: kick turkey out of nato

en üstteki yorumları hızlıca girip yukarıya tutturabildiyseniz zaten sonrası kar topu gibi geliyor.

bu treni kaçırdıysanız...

1) türkiye'nin rusya uçağını düşürmüş ve büyükelçisini öldürtmüş bir ülke olduğunu, nato tarihinde başka hiç bir ülkenin götünün buna yemediğini,

2) s400'ü amerikan patriot'ları verilmediği için almak zorunda kaldığımızı, aynı füzenin bir alt modelinden yunanistan'da da halen olduğunu yazıp,

3) üstüne nato'dan adam atmak diye bir şey yok, s*kimi atarsınız yazdığınızda da başlıyorlar sizi eksilemeye. bak yanlış yazdığım hiç bir şey yok, hepsi %100 doğru.

şimdi hangi sub'da nasıl bir operasyon yapılabilir?

0) r/turkey: yolunuz bile düşmesin. gidin kahvedeki dayıları ikna etmeye çalışın daha faydalı olur. tam anlamıyla vakit kaybı.

1) r/armenia tarzı yerel sub'larla uğraşmaya kesinlikle değmez. bu sub'daki fanatik diaspora ermenileri bağnazlık derecesinde, aklı mantığı kenara köşeye bırakmış durumdalar. aklı başında bir yoruma ancak 5 yılda bir denk geliyorsunuz. ben şahsen hiç yorum yapmıyorum.

2) r/greece, r/cyprus tarzı sublar nispeten bir tık daha medeni. lakin ilginçtir her konu dönüp dolaşıp bize geliyor. geçen ruslar kıbrıs'ta eylem yapmış, buna gelip fuck erdogan falan yazmış adamlar ne alakamız varsa. ben mi aldım o kadar rus'u kıbrıs'a, götünüz yiyorsa litvanya gibi banlayın adamları yazınca da eksiyi yiyorsunuz :)

3) r/europe asıl hedef alınacak sub'lardan biri olmalı. burada ciddi bir düşmanlık var gibi görünse de, aslında yukarıda söylediğim taktikle 40-50 kişi birleşip bir operasyon yapıyor denilebilir. bizans imparatoru justinyen'e sövseniz bile max 50-60 downvote oluyor. ayrıca aklı mantığı yerinde insanlar bi tık daha fazla, zamanında ve doğru müdahale ile buradaki narrative rahatlıkla kontrol edilebilir.

4) r/worldnews gibi tüm dünyanın girdiği sub'larda iş biraz daha zor ve biraz daha random ilerliyor maalesef. o yüzden orada biraz şans ve zamanlama faktörü daha önemli.

bu sırada kullandığınız dil ve argümanlar çok önemli

yazım hatalarıyla dolu boş boş sizi denize döktük falan filan yazmanız anlamsız. kendinizi karşı kesime koyup, topluluğu ikna edemiyorsa da, bölebilecek argümanlarla ilerlemenizi tavsiye ederim. europe sub'ında eu ermenilere yardım etsin yazılıyorsa, buna "onlar da azerileri kesmişti" diye değil, "önce bi csto'dan çıksınlar sonra düşünürüz" derseniz doğru adımı atmış olursunuz. düşük zekalı türk milliyetçisi mesajları atarsanız haklı olarak dibi boylarsınız.

son lifeprotip olarak da şunu vereyim, belli bir karmanın altına düşerseniz sıkıntı olabiliyor. öyle bir durumda bizim haber sitelerini açın, atıyorum bi kaza videosunu r/watchpeoplesurvive'e atın. ne bileyim r/cats'e kedi paylaşabilirsiniz.

işin özeti

bu sitede operasyon yapabilecek, işi gücü olmayan, ingilizcesini de geliştirmek isteyen en az 1000 kişi bulabileceğimi düşünüyorum. böyle bir nüfus ve işsizlik avantajımız varken, nasıl oluyor da elin yunanı, ermenisi 30 kişiyle koca sub'daki tüm narrative'i kontrol ediyor, buna kafayı acayip takıyorum açıkçası. eşşek gibi vergi verdiğim halde iletişim başkanlığı iç politikayı ıvır zıvır şeylerle meşgul ederken, yurt dışında türkofobi iyicene yayılıyor bu da ayrı konu.