Rekor Soğukların ve Rüzgarların Ölçüldüğü Antarktika Hakkında Bilgiler

Birçok ülkenin üzerinde hak iddia ettiği ama kimseye ait olmayan, yalnızca bilimsel çalışma amacıyla yaşanabilen gizemli kıta Antarktika hakkında merak edilenler.
Rekor Soğukların ve Rüzgarların Ölçüldüğü Antarktika Hakkında Bilgiler

antarktika, güney okyanusu ile çevrilidir. transantarktik dağları kıtayı batı antarktika ve doğu antarktika olarak ikiye ayırır. mcmurdo vadileri ve bazı kıyı bölgeleri hariç kıtanın geri kalanı ortalama 1900 m yüksekliğinde buzul tabakasıyla kaplıdır. 


bu buzul tabakasının en kalın, yüksek noktası dome a olarak bilinen en az 2400 m kalınlığındaki -rakımı 4089 m- bölgedir, altında avrupa alpleri büyüklüğünde sıradağlar bulunur. bu bölgenin dünyadaki en soğuk yer olduğu düşünülmektedir. 


antarktika'daki en yüksek nokta ise 4892 m yüksekliğindeki vinson masifi'dir. ross adası'ndaki erebus dağı dünyanın en güneydeki aktif volkanıdır ve günde yaklaşık on defa patlamakta-püskürmektedir. 


antarktika'da en uzunu sadece 32 km uzunluğundaki onyx olan nehirler de vardır. doğu antarktika bölgesinde buzulların altında dünyanın en büyük göllerinden biri olan vostok gölü keşfedilmiştir. buzul örtüsü olmayan bir antarktika'nın takımada kıta şeklinde görüneceği varsayılır. 


antarktika dinozorların yaşadığı son çağ olan kretase dönemine kadar güneydeki dev kıta olan gondwana'nın parçasıydı ve afrika, avustralya, güney amerika ve hindistan alt kıtasına yakındı. ekvatora yakın olduğundan ılımandı, ormanlarla kaplıydı ve üzerinde dinozorlar dahil birçok canlı yaşardı. dinozor fosilleri transantarktik dağları'nda keşfedilmiştir.


antarktika toprakları üzerinde fransa, birleşik krallık, avustralya, yeni zelanda, şili, arjantin ve norveç belirlenmiş bazı boylam kesitlerinde egemenlik iddiasında bulunmuşlardır. bunlardan birleşik krallık, şili ve arjantin'in iddiaları birbiriyle çakışmaktadır. abd, rusya, güney afrika, brezilya ve peru da toprak talep etme haklarını saklı tuttuklarını beyan etmişlerdir. 


nazi almanyası da 1939-1945 arasında new swabia adını verdiği bir bölgeye gizli keşif gezisi yapmış ve hak iddiasında bulunmuştur. bu bölge norveç'in hak iddia ettiği queen maud land bölgesindedir. new swaben bölgesi nazilerle ilgili komplo teorilerine de konu olmuştur. nazilerin bu bölgede sığınaklar, üsler inşa edip varlıklarını devam ettirdiklerine, amerikalıların ve ingilizlerin bu bölgede nükleer silah kullanmalarına rağmen başarısız olduklarına inanan kesimler vardır.


antarktika'ya qantas şirketi tarafından avustralya'dan turizm amaçlı manzara uçuşları gerçekleştirilmektedir. uçuş ücretleri 1000 dolar ile 8000 dolar arasındadır. o uçuşlardan birinden eşsiz görüntüler şuradan izlenebilir:


1979 yılında bu tür uçuşlardan birinde korkunç bir uçak kazası da yaşanmıştır. (bkz: erebus dağı felaketi)