Resmi Şekilde Sevgili Olmadan Sevme ve Sevişmenin İcra Edildiği İlişki Türü: Love Buddy

Fuck buddy'nin sevgi içeren versiyonu diye tanımlayabileceğimiz love buddy'lik müessesesine bir göz atalım.
Resmi Şekilde Sevgili Olmadan Sevme ve Sevişmenin İcra Edildiği İlişki Türü: Love Buddy
No Strings Attached (2011)

Nedir?

bu kavramın, kafayı antin kuntin işlere zehir gibi çalıştıran tipik bir "ıssız adam" tarafından bulunduğuna neredeyse eminim ama kanıtlamam imkansız :) özetle, bildiğiniz anam babam usulü sevgililik ama pembe panjurlu ev ve baş harfiyle son harfi aynı isimlerle 3 bebe hayal etmeden olanı. yani "akışa bırakalım, hayat ne getirecek bakalım." ilişkisi.

gerçekten hayat akışına inanan ve huzurlu insanlarla bu tip ilişki bayağı keyifli ilerler. ama bizim memlekette 10 kişiyi geçtiğini sanmıyorum. o yüzden genelde çakalların "bağlanma sorunum var, ailevi sıkıntılarım var, illa isim koymamız şart mı?" vs tipi cümlelerinin kılıfı olarak kullanılır. ne efor be...

sevgililikten farkı, gelecek hayalleri çok kurmamaktır

evlenmeyi genel olarak düşünmeyenlerin ilişkisidir bu. bir de maymun iştahlı olduğunu bilenlerin...

bir de bir tarafın evli olması ile yürüyen kimi ilişkilere de bu ismi verebiliriz bence. mesajlaşmalar, gizli buluşmalar, kahvaltıda yapar bunlar elele de yürür ama gelecek yoktur, duygular tükenene kadar sürecektir...

adı üzerinde işin içinde aşk ve sevgi de var tabii ki

yürütülebilirse mantıklı bir olgu. ancak fuck buddy'den çok daha riskli. kıskançlık, fazlaca özlem, trip-sitem gibi ilişkide var olmasını istemediğin olumsuzlara birden ulaşabiliyorsun.

fuck buddy'den farkı ne diye soranlar olabilir. seks dışında gezme/tozma, el ele tutuşma, birbirine güzel sözler söyleme gibi sevgili aktiviteleri de yapılabiliyor. insan bu konuda olan açlığını gideriyor. ve sevgililik kavramının bazı yaptırım ve olumsuzluklarından uzak duruluyor aynı zamanda. bu uzak durma için sınırları iyi çizmek lazım. işte çizemezsen o olumsuzlar kabak gibi başında patlar birden. aman dikkat!

love buddy'lik, fuck buddy'lik müessesesi kadar samimi değildir

orada en azından amaç bellidir. taraflar karşılıklı çıkarları için bir araya gelirler, istediklerini elde edince çeker giderler. duygulara yer yoktur. şimdi bu love buddy olayında ise tarafların sahip oldukları duygusal boşukları doldurmak adına birbirleriyle yapay bir duygusal bağ kurması söz konusu. manasız bence.

aşık olmak isteyip de sorumluluklarından korkanların uydurduğu saçmasapan bir tanım

aşkı güzel kılan külfeti değilse nedir? imkanı olsa aşk değil ilişki olur zaten o da içi şişirilmiş boş bi tanımdır. gönlü güzel abilerimizden cemal safi'nin de dediği üzere "yari ferhat olanın ellerle ülfeti ne? şirin ol katlanayım dağ gibi külfetine." aşkı güzel kılan dikenli yoludur, sevişmek sarılmak değil. zaten dikensiz yolun aşkı olmaz olsa olsa ilişkidir.

Karşıt bir görüşle bitirelim

fuck buddy, love buddy, cuddle buddy, sense buddy, open relationship, friends with benefits... ne zaman sevmekten, bağlanmaktan, sorumluluk almaktan bu kadar korkar oldunuz merak ediyorum. çok ağladık, çok üzüldük, çok canımız yandı be. hepimizin, istisnasız. korkaklık bu, başka bir şey değil. ağzımıza s*çtık birbirimizin. üstelik bunlardan kaçanlarımızı da kezbanlıkla itham ettiniz. duygularınızdan neden bu kadar kaçıyorsunuz? ilk geceden sevişen kadın da sevemez mi? booty call'a çağıran sevemez mi? sevişmek kelimesinin kökü sev zaten.