Rolling Stones'a "Kötü Çocuklar" İmajını Veren Sympathy For The Devil Şarkısının Altında Yatanlar

The Rolling Stones'un 1968'de yayınlanan Beggars Banquet albümünde yer alan şarkıya dair yıllar geçtikçe pek çok mit türemiş durumda.

jagger'ın, insanın karanlık yüzünü anlattığını (satanizme övgü olmadığını) söylediği şarkı aynı zamanda rolling stones'a -temiz coçuklar the beatles'ın aksine - kötü çocuklar imajını sağlayan şarkıdır.

parçanın orijinal ismi the devil is my name'dir (benim adım şeytan). jagger şöyle anlatır:

"şarkılar değişim geçirebilir. sympathy for the devil de bu şekilde başlayıp yazıldı ancak sonra ritmi değiştirmeye karar verdik. ardından tamamen farklı bir hale geldi. çok heyecan vericiydi. bir folk şarkısı olarak başladı ve ardından bir sambaya dönüştü. iyi bir şarkı her şey olabilir. hele ki içinde pek çok tarihi gönderme ve şiir varsa."

sözlerde, mikhail bulgakov'un the master and margarita isimli kitabından esinlenildi. ingiliz şarkıcı marianne faithfull o sırada jagger'ın kız arkadaşıydı ve kitabı jagger'a o vermişti (üst sınıf bir aileden gelen faithfull, jagger'a kariyerinde pek çok başarılı fikir verdi). kitapta şeytan; üst düzey, sofistike, servet ve zevk sahibi bir karakter olarak anlatılıyordu.

Faithfull

açılış cümlesi "please allow me to introduce myself i'm a man of wealth and taste," (lütfen kendimi tanıtmama izin verin, ben bir sağlık ve zevk adamıyım) the toxic avenger part iii (the last temptation of toxie) isimli filmde rick collins'in canlandırdığı şeytan karakteri tarafından dile getirilir. aynı satır ayrıca 10 bölümlük çizgi roman v for vendetta'nın 2. bölümünde de kullanılır.

sözlerin bir bölümü, kasım 1998'de microsoft'un kartelleşme davasında intel başkanı steve mcgeady'nin ifadesinde de kullanılır. mcgeady, microsoft hakkında sympathy for the devil başlıklı bir yazı yazmıştır.

"troubadours who got killed before they reached bombay" (bombay'a ulaşamadan öldürülen ozanlar) satırı bir görüşe göre hippi güzergahında (istanbul - yeni delhi) seyahat eden hippileri işaret ederken (birçoğu afganistan ve pakistan'da uyuşturucu satıcıları tarafından öldürüldü), başka bir görüşe göre de soygunlar ve katliamlarla ünlü thuggee isimli hint tarikatından bahseder. ölüm tanrıçası kali'ye tapan thug'lar, hindistan'a seyahat eden grupları topluca öldürerek değerli mallarına el koyarlardı. gelmiş geçmiş en ölümcül topluluklardan biri olarak kabul edilen thuggee tarikatı (2 milyon insan öldürdükleri söylenir) ingiltere'de de oldukça iyi biliniyordu. bu tarikata son veren de sömürgeleşme döneminde ingiliz ordusu olmuştu.

Thuggee tarikatı tasviri.

"whoo - whoo" şeklinde ilerleyen arka vokaller, richard'ın kız arkadaşı anita pallenberg'in fikridir. pallenberg, kayıtlar sırasında kendi kendine bu şekilde mırıldanırken, bu vokal grubun hoşuna gider. parçada pallenberg, keith richards, brian jones, bill wyman (marakas), marianne faithfull ve jimmy miller arka vokalleri yaparlar.

parçada samba ritmi esas alınmıştır. richards şöyle anlatır:

"sympathy for the devil akustik bir folk şarkısı olarak başladı ve benim bass çaldığım bir çeşit çılgın samba olarak son buldu. işte bu yüzden bütün şarkılar önceden çalışılmış ve planlanmış olarak stüdyoya girmeyi sevmiyorum."