Rusya, İmkanlarına Rağmen Neden Otomobil Sektöründe Adı Geçen Ülkelerden Biri Olamadı?

Hammadde, nüfus ve teknoloji bakımından neredeyse hiçbir eksiği olmayan Rusya, neden araba konusunda bugün bir Almanya veya Japonya değil? Kısaca açıklayalım.
Rusya, İmkanlarına Rağmen Neden Otomobil Sektöründe Adı Geçen Ülkelerden Biri Olamadı?

ruslar neden iyi otomobil yapamıyor?

en başta söylemek gerekirse: komünizm... batı almanya mercedes, bmw, audi, volkswagen yaparken doğu almanya kaportalı motorsikletten hallice trabant yapabiliyordu.

Trabant
Mercedes

sebebi de hususi otomobil sahibi olmanın komünizmde lüks olarak görülmesi ve komünist rejimlerde lükse ve hatta kaliteye çok da önem verilmemesiydi. komünist ülkelerde amaca uygun fonksiyonel ürünler üretiliyordu ve tüketiciyi cezbetme kaygısı yoktu. yani sosyal medyadaki bazı yorumların da dediği gibi sizi a noktasından b noktasına -20 derecede dahi götüren lada gayet yeterli bir araçtı.

Lada ile arazi testi


bir diğer neden de şöyle açıklanabilir...

iyi otomobil yapan ülkeler almanya ve japonya ikinci dünya savaşını kaybettikten sonra silahlanmamışlardır. haliyle de ülkelerindeki en parlak mühendisler otomobil, elektronik gibi sivil sektörlerde uzmanlaşmıştır. rusya'da ise en iyi mühendisler her daim savunma sanayi sektöründe istihdam edilmiştir. sukhoi'de çalışmak dururken autovaz'da çalışmayı mühendisler pek istemiyordur diye düşünüyorum. aynısı amerika birleşik devletleri için de geçerlidir. birçok amerikan mühendis de sunduğu şartlar nedeniyle lockheed martin'de çalışmak varken general motors'u tercih etmemiş amerikan otomotiv endüstrisi geri kalmıştır.

Sukhoi: Rusların uzay ve savunma sanayisi. Görselde Sukhoi üretimi bir jet var.

aynı zamanda japonya ve almanya'nın petrole erişimi kısıtlı olduğundan daha verimli motorlar üretmişlerdir. buna karşılık hammadde içinde yüzen rusya ve dünya petrolünü kontrol eden amerika için bu pek problem olmamıştır. bu da daha verimsiz otomobil üretmelerine yol açmıştır.