Rusya-Ukrayna Savaşının Aktif Yerlerinden Mariupol Şehrini Gören Birinin Orada Çektiği Fotolar

Ukrayna'nın Mariupol şehrinden geçen bir Sözlük yazarı, savaşın orada bıraktığı izleri anlamamızı sağlayan fotoğraflar çekmiş.
Rusya-Ukrayna Savaşının Aktif Yerlerinden Mariupol Şehrini Gören Birinin Orada Çektiği Fotolar
Azovstal: Azovstal Demir ve Çelik İşleri veya Azovstal Metallurgical Combine, doğu Ukrayna'daki Mariupol'da bulunan bir metalurji tesisi ve ülkedeki en büyük çelik haddeleme şirketlerinden biriydi.

rusya-ukrayna savaşı iki yıldır devam ediyor.

ilk başladığında taganrog'da yaşıyordum ve ilk zamanlar savaşın en hızlı lokasyonlarından biri yani mariupol bize çok yakındı. buraya giden uçaklar taganrog daki hava üssünden kalkar, yaralılar ve ölüler yine buraya gelirdi. hava ambulansı bazen şehrin uzerinde uçar, gördüğümüzde bir sessizlik olurdu. her gün geçen araç konvoylarına bakarken birgün o araçlardan birinde olacağımız aklımıza gelmiyordu tabii ki.

mariupol'ü ilk ve son kez iç savaştan önce görmüştüm. eski halini çok hatırlamıyorum ama yine de depresif gibi hissettim. artık şehir cephe hattında olmadığı için geçerken fotoğraf çekmek problem olmuyor, o yüzden şehri ve meşhur azovstal'ı biraz çekme şansım oldu.

gördüğüm kadarıyla şehir hızlı şekilde yeniden inşa edilmeye başlamış, her yerde inşaatlar var


hayat devam etmeye başlamış ama renovasyonu biten binaların büyük kısmı boş

mesela şu bloklarda henüz yaşayan yok.


savaşın izleri tamamen bitmiş değil

zarar gördüğü haliyle kalan bir sürü bina duruyor hala...


azovstal'da yapılan anıt


azovstal içindeki binalar


fabrika kompleksinde gezmeye izin vermiyorlar, geçerken yoldan çekmek zorunda kaldım


(çoğunu hareket halinde çektiğim için görüntü kalitesi çok iyi değil ama foto için her saniye durmak da mümkün değil maalesef...)

azovstal'da biraz gezmek çok isterdim ama vakit olsa bile ne kadar kalabilirdim bilemiyorum. gri gökyüzü insanların üstüne çökecek gibi bir ağırlık var şehirde. cephede bile hissedilmeyen bir ağırlık bu, her şey bitmiş, geriye sadece gidenlerin bıraktığı acı kalmış sanki...