Sabah Ereksiyonu Neden Olur?

Erkekler neden sabah ereksiyonu olur?
Sabah Ereksiyonu Neden Olur?

sabah ereksiyonu, sabahları peniste meydana gelen sertleşme halidir. sabah ereksiyonu yaşayan bir erkek olarak kendimi tanımak adına sebebini merak ettim, ancak anladığım kadarıyla bilimde de bu konuda henüz bir netlik yok. kendim de bu durumu yaşayan biri olarak sebebi konusunda net bir çıkarıma varamıyorum. fakat araştırma yaptığım sayfalarda dikkatimi çeken ve kendimde farklı bulduğum bir bölüm var; "sabaha karşı", "uyanırken" ve "uykunun son evresi" gibi ifadeler kullanılmış. oysa sabahları uyandıktan bir saat sonra bile 'sabah ereksiyonu' yaşıyorum. bu durum sadece sabah saatlerinde oluyor ve genellikle uykulu oluyorum. engel olamadığım ve o an cinsel düşünceler barındırmadığım halde meydana geliyor. insan içinde kimi zaman inanılmaz zor duruma soktuğunu söylemeliyim. evet, çekiniyorum ve utanıyorum. bu nedenle, bana göre sabah ereksiyonu biyolojik, psikolojik ve sosyolojik açıdan değerlendirilebilir.

okuduklarımdan anladıklarımsa şöyle; tam olarak sebebi bilinmemekle beraber ortaya bazı teoriler atılmış: psikojenik ve refleksif. psikojenik bakış açısına göre cinsel düşünceler bunun sebebidir. refleksif bakış açısına göre ise idrar torbasının dolmasıdır.

refleksif bakış açısına yönelik farklı eleştiriler var. sabah ereksiyonunun temel amacının yatağı ıslatmanın önüne geçilmesi olduğu ve işedikten sonra ereksiyon halinin yavaşça yok olması olarak açıklanıyor olsa da, sabah ereksiyonundan önce yatak ıslatmanın önüne geçecek farklı işleyiş biçimleri vardır.

idrar baskısı teorisine karşı çıkan psikologlar, uyanıkken de idrar torbasının dolu olması ve idrarı tutma sonucunda sertleşme olması gerektiğini ancak böyle bir şeyin meydana gelmediğini ve bu nedenle de sabah ereksiyonun birtakım psikolojik etkenlere bağlı olduğunu ileri sürmüşlerdir.

ayrıca kadınların ve bazı hayvanların da gece boyunca ereksiyon yaşadığı yazılmış.

kaynak 1kaynak 2kaynak 3