Saç, Günlük Hayatta Nasıl Bir Psikolojik Algı Yaratıyor?

Saçın temsil ettiği şeylere dair bir algı yönetimi uzmanından birkaç tespiti şuraya bırakıyoruz.
Saç, Günlük Hayatta Nasıl Bir Psikolojik Algı Yaratıyor?

1) insanlar yaşlanmaktan korkar ve saçlarının görüntüsü üzerinden yaşlanma süreçlerini saklamaya çalışırlar. yaş arttıkça saça yönelik bakım ilgisi artar.

2) saç en görünen unsur olduğu için kişisel imajınız konusunda karşıya ilk mesajı verir. saçınızın şekli ve rengi kişiliğinizle ilgili ipuçları şeklinde algılanır.

3) kadınlarda uzun ve parlak saç sağlıklı olduğu ve cinsellik konusunda sorunu olmadığı algısı verirken düzenli ilişkiye girmiş (evlenmiş) kadınlarda saç boyunun kısaldığı gözlenebilir. kadınlarda saç kısaldıkça cinsellik vurgusu azalır (kısa saç erkeksi görüntüyle alakalıdır özellikle erkek yoğun mesleklerde çalışan kadınlar saçlarını kısaltma yoluna giderler)

4) saçların bir tür hafızası olduğu ve geçmiş olayların enerjisini taşıdığına yönelik inançlar vardır. bu sebeple hac gibi dini ritüellerde arınma göstergesi olarak saçlar tıraş edilir. buna bağlı olarak özellikle kadınlar psikolojik sıkıntı dönemlerinde saçlarını kestirirler (yaptırırlar ve boyatırlar) erkeklerde benzer şekilde saçlarını kısaltma yoluna gidebilir (saç kazıtma) bu sayede yaşadıkları stresli dönemin enerjisinden saçlarını kestirerek kurtulacaklarını düşünebilirler.

5) erkek ve kadınlarda alışılmış saç renklerinin dışında boyatılan saç renkleri de kişinin geleneksel erkek ve kadın tanımının dışındayım mesajını vermesi demektir. ama bazen bu kişinin belli bir gruba kabul edilmek için yaptığı hamle de olabilir. her grubun kendine has bir saç şekli vardır ve genelde gruplar tarafından dışlananlar protestolarını önce saç şekillerini ve renklerini değiştirerek başlatırlar.

saç konusunda daha çok ilginç faktör var ama şimdilik bu kadar efendim.