Sadece Rachel ve Ross'u Değil, Friends İzleyicilerini de İkiye Bölen Tartışma: We Were On A Break

Ross mu haklıydı, Rachel mı? Bu soru hem dizinin sonraki sezonlarında çok fazla gündeme geldi, hem de Friends'in sezon finali yapmasının üzerinden 14 sene geçmesine rağmen Ekşi Sözlük'te gündemde yer buldu. Sözlük yazarları bu konuda ne düşünüyor, bakalım.
Sadece Rachel ve Ross'u Değil, Friends İzleyicilerini de İkiye Bölen Tartışma: We Were On A Break
Friends - 3. sezon/16. bölüm


Önce kısa bir hatırlatmayla neler olduğuna bakalım

Rachel ve Ross'un ilişkisi tam gaz devam ederken yıl dönümlerini kutlamak için iş yoğunluğu yüzünden zaman bulamayan Rachel için Ross sürpriz yaparak bir piknik sepetiyle ofisine gider. Rachel ise Ross'un ofisinden gitmesini ister ve evde tartışma kaldığı yerden devam eder. Bir özür bekleyen Rachel ve Ross arasındaki tartışma giderek büyür ve Rachel belki de bir ara vermenin iyi bir fikir olduğunu söyler.

İlişkinin bittiğini düşünen Ross bir başkasıyla tek gecelik ilişki yaşar ve bu durumu Rachel'ın fark etmesi üzerine o edebiyen sürecek "we were on a break" tartışması başlar.


Bu noktada Sözlük yazarlarının ne düşündüklerine bakalım

ross haklıyken, haksız duruma düşmüştür.

şimdi elimizdekilere bakalım:

- olayın yaşandığı gün ross ve rachel'in ilişkiye başlama yıl dönümüdür.

- ross o akşamı rachel ile geçirmek istemektedir. 

- rachel ise işteki bir sorun sebebiyle çalışmak durumunda kalmıştır

- ross bir piknik sepetiyle rachel'in ofisine gider. rachel ross'u ofisten kovar.

- gece ross rachel'i evde beklemektedir. ross ofisten kovulduğu için özür beklerken rachel "benim işim çok önemli" diyerek kavga çıkartır ve ayrılmak istediğini söyler.

- ross evden çıkıp, chandler ve joey'in yanına gider.

- ross barışmak için rachel'ı telefon ile arar. ama evde o sırada rachel'a uzun zamandır asılmakta olan ve ross'un rachel'a bunu defalarca söylediği ve kavga etmelerine sebep olan mark vardır. ross mark'ın sesini duyunca rachel ile gerçekten ayrıldıklarına ve rachel'ın mark ile bir ilişki içinde olduğuna ikna olur. 

- ve o sırada kendisine asılmakta olan chloe ile yatar.

ross'u ofisten kovan rachel, evde kavga çıkartan rachel, ross bu kavgaya ara verelim olarak anladığında "hayır ayrılalım diyorum" diye düzelten rachel, ross'un rachel'a asıldığı için kıskandığı ve kavga çıkardığı mark'ı eve alan rachel. olan böyle bir durumda ross nasıl haksız olabiliyor.

ross %100 haklıdır.

joey haklıdır. kot pantolon giydiğinde daha az yemek yiyebiliyorsun.

olayı breakten önce ve breakten sonra diye incelemek gerekir kanaatimce;

break öncesi:

rachel acayip yoğundur. kız iş bulucam iş bulucam diye yırtınıp tam istediği şeyi yapar. çalışan herkesin bildiği gibi aktif bir iş hayatında her an her şey olabilir ve bu şey doğum günü yılbaşı yıl dönümü vs dinlemez. çıkmış olan bi krizin ortasında çantanı alıp bugün yıl dönümüm benim çıkıyorum beeğğnn diyemezsin. kapının önüne koyarlar adamı. ross denen bayık insanın bunu anlayışla karşılaması lazımdı. kız telefonda inatla ve ısrarla 5 dakikam bile yok gelme diye yırtınırken ross olanca vıcık romantikliğiyle eline bir sepet alıp ofise gelmiştir. kız burnundan solurken mal mal tiplere girmiş paparayı yiyince de triplenip gitmiştir. rachel eve gelip haklı olarak ağzına sıçınca mark'la mı alakalı?? diye mal bi soru sorunca sıçtığı olayı sıvamıştır. bu kavgada tamamen rachel haklıdır ara vermek ya da vermemek kendi fikridir. ama buraya kadar ross kesinlikle haksızdır.

gelelim break sonrasına:

rachel ross onun aşkından ölürken haklı da olsa ağır bir tepkiyle ara verelim demiştir. ross ise hatasını anlayıp özür dilemek için aradığında rachel'ın yanında devamlı kıllandığı markın olduğunu anlar. rachel gelme demez marka. ben olsam benim ilişkimin bitmesinin sebeplerinden biri olan adamı değil yanıma çağırmak telefonu bile üfff hiç çekemem şu an seni diyip suratına kapatırım. ross bunu öğrenince haklı olarak delirir ve o gaz ve alkolle fotokopici kızı götürür. ertesi gün rachel bunu öğrendiğinde we were on a break der. ve rachel büyük bir bencillikle ross'un ağzına sıçar. aslında şımarıklık yaparak ilişkiyi piç eden rachel'a verilecek en güzel derstir bu. çünkü gerçekten ara vermişlerdir. ross onun ayrılır ayrılmaz mark'la olmasını farklı düşünememiştir ve kendince tepki vermiştir. tabii rachel bu duruma boyun eğip tamamen affetsin demiyorum ama 7 yıl boyunca uzatıp ara vermemiştik diye iddia etmesi kesinlikle komik ve gereksiz. bi kaç ay at tribini sonra affet zira bu break konusunda bariz haksızsın

housecuğumun da dediği gibi; it seems perfectly clear that you were on a break (mükemmel bir ingiliz aksanı eşliğinde) (çok açıkça görünüyor ki siz ara vermiştiniz)

friendsi 5454543. kez izleyişimden sonra artık bu konu hakkında fikrimi beyan etmem gerekirdi.

hata oranları;

%40 ross
%60 rachel

ayrıldıktan bir saat sonra başkasıyla yatanlar için ross haklıdır. diğer mantıklı ve aşk insanları içinse rachel. ayrılık sonrası insan nasıl ilk gördüğü kadına yumulabilir ya? ergen misin ross? (gerçi ergensin bence) ayrıca aynı şeyi rachel yapsa şu sözlük ortamında ross'u haklı bulan adamlar sayfalarca kadına ne hakaretler yazacaktı. sanki bilmiyoruz. iki yüzlüler sizi.

ross haksızdır. en güzel cevabı da chandler vermiştir ross'un break'ten saatler sonra gidip başkasıyla yatmasıyla ilgili:

"bullets have left guns slower!" (mermiler bile silahları daha yavaş bıraktı!)

ross’ un haklı olduğu feryat. ross’a uyuz olurum. rachel’ın hastasıyım ama rachel tam bir kezban gibi davranmıştır bu konuda. tabii tam bir meriç olan mark piçini unutmamak lazım.

not: chloe erik gibi

kesinlikle ross'u haklı bulmuyorum, bulanlara da laflar hazırladım. rachel ve ross'un ilişkisi kabul ederiz ki öylesine vakit geçirmelik bir ilişki değildi, e ciddi bir ilişkin varken, karşındakinin hayatının aşkı olduğunu iddia edebiliyorken, bu kadar mı kolay bir kavga ile başkasına koşmak. insan sinirle böyle şeyler söyleyebiliyor, aklı yerine gelince de mantıklı konuşup çözüyor. kaldı ki rachel da bunu yapmıştı.

aslında bu durumun ross'un sarhoş olup ne bok yediğini bilmeden gidip seviştiği, sonra da korkudan bahane olarak bunu üretebildiği bir durum olduğunu kendisinin sabahki pişmanlığından anlayabiliriz. madem ara verdik diye bilinçli aldattı o zaman ne bu korku, pişmanlık.

göt kurtarma çabasıdır ama kurtaramamıştır.

Dizinin sonraki bölümlerine de sıkça konu olan "we were on a break" muhabbetinin toparlandığı bu video bu hararetli tartışmayı bir kez daha hatırlamaya değer

Yıllar Geçse de Eskimeyen Efsane Dizilerden: Friends mi Seinfeld mi?