Sadece Sevdikleri Ünlü Grubun Şarkılarını Çalan Hayran Grubu: Tribute Band

Sevdikleri grubun müziklerini çalan ve bir nevi onların yerel versiyonuna dönüşen bu gruplardan pek çok ülkede mevcut. İnceleyelim.
Sadece Sevdikleri Ünlü Grubun Şarkılarını Çalan Hayran Grubu: Tribute Band

Nedir?

bu gruplar da cover grubuna benzerlerdir ama tek bir grubun şarkılarını çalarlar. genelde amerika'da böyle bir hayranlık kaynaklı olay vardır.

tribute band'ler, genelde yalnızca o grubun şarkılarını çalmakla kalmayıp, görsel olarak da gruba benzeme çabası içindedirler. tribute band olayının raconu budur.

pink floyd, led zeppelin, the beatles, iron maiden gibi devlerin bol bol bu tarz grubu vardır

"abiiğğğ, abiiğğ, bokunu yiğğim..." türünde yavşak bir tutum beslerler sürekli şarkılarını çaldığı gruba. gereksiz topluluklardır. bunun en büyük örneğiyse bu tür grupların daha hiçbiri bu işten adam gibi para yiyememiş, şöhret olup ortamlara akamamıştır. 

tribute band, birçok büyük grubun tarih olmasıyla iyice ihtiyaç duyulan bir oluşum

artık yaşayan hiç bir üyesi kalmamış bir grup için oluşan bir tribute band son derece büyük bir boşluğu doldurur. hele bir de grup başarılıysa benzer tadı yakalamak mümkün olabilir. ayrıca bulunduğunuz ülkeye gelme ihtimali olmayan ya da müziği bırakmış olan sanatçıları dinlemiş gibi olmak için de gayet iyi bir seçenek.

iyi bir şeydir bence bu olay

bir daha asla canlı performansını izleyemeyeceğin bir grubu bir barda içkili ve canlı neredeyse aynı performansla dinlemek harika bir duygudur bence. çok sevdiğim bir grubun bir şarkısını cover'layan amatör bir grubu dinlerken bile süper hissediyorsam tribute band olayı bu işin çok daha iyisidir. konserdeymişsin gibi..

evet, bu konuda artık herkesin elini taşın altına koyması gerektiği düşüncesindeyim

bu kurla yurt dışına çıkılmaz, birçok grup ve sanatçının da ilk tercihi türkiye olmuyor maalesef. o yüzden mecbur aramızdan bir radiohead, bir muse, bir kasabian, bir nin, çok zorlamazsa bir rammstein çıkarmalıyız diye düşünüyorum. herkes bir müzik aleti öğrensin artık arkadaşlar, durum vahim. sözlüğün güzide sanatçılarını göreve çağırıyorum. kişisel çalışmalarınızın peşinden koşmak yerine halka hizmet edin, tribute band kurun n'olur...

Olumsuz bir yorumu da ekleyelim

tribute band kurmak, mağlup insan işidir. müzik yapıp da kendini ifade etmemek, sadece "onlar gibi olmak"tan tatmin olabilmek, hiç kendin olamamak... herkesin bayıldığı gruplar vardır, en büyük ve özgün grupların bile saplantı halinde bağlı ve hayran oldukları başka gruplar vardır ama onlar gene de kendi şarkılarını söylerler. ancak elinden iş gelmeyenler, üretemeyenler, ama öyleymiş gibi yaşamak isteyenler tribute band kurar...