Salvador Dali'nin Disney İş Birliğiyle Yayınlanan, Başka Kafalardaki Kısa Filmi: Destino

Üretiminden 57 yıl sonra tamamlanan ve 1945'te yayınlanan bu kısa film, Salvador Dali'nin resimlerinin hareket kazanmış hali gibi diyebiliriz.
Salvador Dali'nin Disney İş Birliğiyle Yayınlanan, Başka Kafalardaki Kısa Filmi: Destino
Destino


destino, 2003'te the walt disney company tarafından yayınlanan kısa metrajlı bir çizgi film. proje, aslında üretim aşaması olarak epey gerilere giderek (1945), mickey mouse yaratıcısı walt disney ile ispanyol sürrealist ressam salvador dali arasındaki işbirliğine dayanıyor.

1937'de salvador dali, sürrealist arkadaşı andre breton'a california gezisini anlatırken şunları yazdı: "hollywood'a geldim ve üç büyük amerikalı sürrealist - marx kardeşler, cecil b. demille ve walt disney - ile temasta bulundum."

Salvador Dali

daha sonraları, iki efsanevi sanatçı (disney-dali), 1945'te hollywood'daki bir partide tekrar bir araya geldi ve orada, daha da yakınlaşarak birlikte kısa metraj film yapmaya karar verdiler. bunun üzerine dali, önündeki sekiz ay boyunca disney stüdyosunda yönetmen john hench'la çalışarak resim yapmaya, resim çizmeye ve görüntülere nasıl hareket ekleneceğini tartışmaya başladı.

--- satır arası spoiler ---
dali, destino için basına verdiği bir demeçte "zaman labirentinde hayat sorununun büyülü bir anlatımı" olacağını söylemişti. disney, sinir bozucu bir şekilde bunu, "gerçek aşkı arayan bir kızın basit bir hikayesi" olarak çevirdi.
--- satır arası spoiler ---

derken, ertesi yıl stüdyo (walt disney company), 2. dünya savaşı nedeniyle mali sıkıntıya uğradı ve hâlâ tamamlanmamış proje rafa kaldırıldı.

Destino'dan tablo niteliğinde bir görüntü

hench, disney'in projeye olan ilgisini tekrar kazanma umuduyla yaklaşık 17 saniyelik kısa bir animasyon testi hazırladı ancak üretim artık mali açıdan uygulanabilir değil/di ve belirsiz bir boşluk içindeydi.

tam 54 yıl boyunca, 1999 yılına kadar hiç kimsenin umurunda olmayan ve hatırlamadığı destino, disney tonozlarında yeğeni roy e. disney tarafından bulunarak tekrar diriltildi. roy disney, yaklaşık 25 animatörden oluşan bir ekip ve yönetmen dominique monfery , yapımcı baker bloodworth ve 95 yaşında olan john hench'la bir araya gelerek, paris disney animasyon stüdyosu'nda dali ve walt disney'in başladıkları şeyleri bitirdi.

destino, dali'nin yarattığı rüyaya benzer görüntüleri değiştirerek anlatan, sevgi ve kaderin gerçeküstü bir öyküsüdür.

üretiminden tam 57 yıl sonra tamamlanan destino, akademi ödülüne aday gösterilerek 2003'te "en iyi kısa animasyon film" ödülünü aldı.

*bu kısa filmin orijinalinde bu kadar baştan çıkarıcı ve uyumlu bir müzik yok, o da benim güzelliğimdir sizlere.

filmi izledikten sonra şu siteyi de ziyaret edebilirsiniz, dali'nin benzetimlerini görmek adına.

http://www.animationartconservation.com/…stino.html

Filmin orijinal müzikli hali için ise