Şampiyonlar Ligi'nin En İlginç Son 4 Dakikasına Sahne Olan Maç: 7 Kasım 2000 Galatasaray - Sturm Graz

Zaman makinamızı 7 Kasım 2000 tarihine, Ali Sami Yen Stadı'na çeviriyoruz ve o unutulmaz maçı Sözlük yazarı ''ich''ten dinliyoruz.
Şampiyonlar Ligi'nin En İlginç Son 4 Dakikasına Sahne Olan Maç: 7 Kasım 2000 Galatasaray - Sturm Graz


galatasaray'ın şampiyonlar liginde oynadığı ve skorundan çok son dört dakika içerisinde iki takımında kendi yarı sahalasında kalarak "al gülüm, ver gülüm" taktiği ile oynadığı, galatasaray taraftarının belki de ali sami yen'de takımlarının başarısından sonra nadir olarak buruk bir şekilde sahaya baktıkları maç.


grup maçlarına başlandığı zaman sturm graz ilk macını rangers'da 5-0 kaybetmiş, ikinci macını bize karşı evinde rahatça kazandıktan sonra üçüncü macında monaco'ya deplasmanda yine 5-0 yenilmişti. deplasmanlardaki bu başarısız görüntüsü galatasaray taraftarını kesin olarak galibiyete şartlamış, mamafih maç boyu galatasaray taraftarının götünden ter akıtmayı başarmıştı.


galatasaray maça hareketli başlamış amma velakin bu hareketi 15 dakika kadar sürmüştü. 30. dakika dolarken hasan şaş'ın ceza sahasında indirilmesiyle hakem penaltıyı çalmış, buz adam ergün topun başına geçip topu ampul gibi köşeye asmıştı. 


macın ikinci yarısında eski rus oyuncu (hala rus) yuran atmış ve tribündeki bizi yusufla tanıştırmıştı. maçın 70'li dakikaları içinde maçta oynayıp oynamadığı hiç belli olmayan süper mario jardel'in attığı golle tur cebe girmişti. ancak sahada bir türk takım gerçeği vardı. hakan ünsal'ın son 10 dakikaya girerken kendi kalesine attığı gol her şeyi yeniden başlatacaktı.


bu sırada diğer tarafta, yani iskoçya'da oynanan maçta rangers 2-1 önde. ve bu skorlarla turu galatasaray'ın önünde geçmiş durumda. işte tam bu sırada badem gözlü monacolu marco simone'nin attığı gol ali sami yen tribünlerinde büyük bir sevinçle karşılanmış, sturm grazlı ve galatasaraylı oyuncular birbirlerini maç içerisinde öperek kutlamaya başlamışlardı.

maçın son dakikası oynanırken sami yen'de glasgow rangers - monaco maçının 2-2 sonuçlandığı haberi düşmüş ve hakemin verdiği dört dakika uzatma içerisinde top iki dakika sturm graz yarı sahasında iki dakika da galatasaray yarı sahasında dolaşmıştı. bu süre içerisinde iki takım da birbirinin üzerine atak yapmamış ve maçın böyle biterek sturm graz ve galatasaray'ın kardeşçe [?] bir üst tura çıkmalarını sağlamışlardı..


maçın son dört dakikasında ne isveçli hakem bu futbol ayıbına bir şey yapmış ne de galatasaraylılar kendi sahalarındaki bu son dört dakikayı içlerine sindirememezlik yapmışlardı. hatta bazı galatasaraylı taraftarlar sturm graz top dolaştırırken oley çekmiş, maç bitiminde başta marcus schoop olmak üzere çoğu graz'lı oyuncuyu omuzlara almıştı. hatta sturm graz kalecisi kendinden geçip omuzundaki taraftarlarla yeni açık senin eski açık benim tamamen dolaşmıştı.


bu maçın bir diğer üzücü tarafı arif erdem'in real sociedad'dan galatasaray'a geri döndüğü gün oynanmasıydı.

Maçın özetini buradan izleyebilirsiniz: