Satrancın Büyük Günü: Magnus Carlsen ve Ian Nepomniachtchi Maçına Dair Detaylar

24 Kasım-16 Aralık tarihleri arasında Dubai'de düzenlenen 2021 Dünya Satranç Şampiyonası kapsamında satranç büyükustası (grandmaster) Magnus Carlsen, adaylar turnuvasını kazanarak rakibi olan Ian Nepomniachtchi ile TSİ bugün (26 Kasım 2021) 15:30'da karşı karşıya gelecek.
Satrancın Büyük Günü: Magnus Carlsen ve Ian Nepomniachtchi Maçına Dair Detaylar

Neyin nesidir bu maç?

2021 dünya satranç şampiyonası... dünya üzerinde yaşayan en kuvvetli satranç büyük ustasını güncel olarak belirleyecek oyunlar bütünü.

maç şampiyonluk ünvanının sahibi, norveçli büyükusta magnus carlsen (2842) ile meydan okuyucu rus büyükusta ian nepomniatchi (2784) arasında bae ülkesinin dubai kentinde oynanacak. maç toplam 14 oyundan oluşacak ve 7.5 puana ulaşan şampiyon olacak. galibiyet, beraberlik 0.5 puan. masa başında geçecek organizasyonda, 14 maçın sonunda beraberlik bozulmazsa maçlar tie break'e gidecek.

ilk oyun 26 kasım 2021 tarihinde tsi 15:30'da start alacak

oyunun zaman temposu biraz karışık. başlangıçta her oyuncunun 2 saati var. 40. hamleden sonra 1'er saat eklenecek. ardından 60. hamleye geldiğimiz zaman 15'er dakika daha eklenecek ve sonra yapılan her hamlede 30 saniye ekleniyor. maç takvimi birkaç üstte olan bir entride var bakmak isterseniz. şampiyon carlsen ilk maçı siyah olarak başlayacak. maçta ödül olarak 2 milyon euro dağıtılacak. şampiyon olan uzatmalara gitmeden kazanırsa yüzde 60'ını kaybeden 40'ını alıyormuş. uzatma halinde oranlar 55/45 durumuna geliyor. kazanan için ayrıyeten gümüşler, altınlar, elmaslardan oluşan 5 kg'lık harika bir kupa var.

maçı anlık takip etmek isteyenler youtube chess24 kanalında canlı yayında anish giri ve judit polgar olacakmış. fide'nin kendi kanalında ise eski şampiyon vishy anand yorumlayacak. dilerseniz chess24türkçe kanalında da canlı yayın olacak.


dürüst olmak gerekirse favori carlsen. nepo'nun oyunu çok eğlenceli ve keskin konumlara yatkınlık gösteriyor. carlsen ise sağlamcı ve oyun sonu canavarı. kesinlikle çok güzel taktik konumlar ve özel açılışlar bekliyorum. nepo'nun carlsen'e özel sürprizleri olduğu söyleniyor. fakat nepo mental olarak biraz daha kırılgan ve umursamaz bir tavra sahip. bakalım gerçek bir şampiyon karşısında ne göreceğiz. umarım biraz çekişme izleriz :)

Carlsen

2021 Dünya Satranç Şampiyonası'na dair detaylar

24 kasım’da başlayıp 16 aralık’a kadar sürecek şampiyona. aslında bu bir şampiyonadan çok bir unvan maçı. zira 4 kere dünya şampiyonu ve mevcut şampiyon norveçli magnus carlsen bu maça çıkmak için herkesin girdiği adaylar turnuvasına doğal olarak katılmadı. o turnuvanın şampiyonu bu maça dünya şampiyonuna meydan okumak için çıkıyor. peki kim bu kişi: rus ian nepomniatchi.

önce biraz bu maçın (şampiyonanın) formatına bakalım:

14 standart oyun içeren bir maç oynanacak, 7,5 puana ulaşan taraf maçı kazanır.

açılış töreni sonunda yapılacak kura çekimi ile kimin ilk oyunda beyaz taşlarla oynayacağı belirlenir.

zaman kontrolü ilk 40 hamle için 120 dakika, arkasından sonraki 20 hamle için 60 dakika ve oyunun geri kalanı için 15 dakika, 60. hamleden itibaren 30 saniye eklemeli.

eğer 14 oyun sonunda skor eşit olursa dört eşitlik bozma oyunu oynanır. bu oyunlar her iki taraf için de 25 dakika ve hamle başına 10 saniye eklemeli tempoda hızlı satranç formatında oynanır.

eğer skor hâlâ eşitse, iki yıldırım oyunu oynanır (5 dakika ve 3 saniye eklemeli). eğer bu oyunlar sonunda skor hâlâ eşitse, iki yıldırım oyunu daha oynanır. bu şekilde beş maç sonunda hala kazanan yoksa, altın puan oyunu oynanır. bu aşamada yapılacak kura çekimini kazanan taraf altın puan oyununu hangi renkle oynayacağını seçme hakkı kazanır. beyaz taşlarla oynayan oyuncu 5 dakika alır, siyah taşlarla oynayan oyuncu 4 dakika alır, 60. hamle sonunda yani 61. hamleden itibaren her iki tarafın da sürelerine hamle başına 3 saniye eklenmeye başlar. berabere durumunda siyah taşlarla oynayan oyuncu kazanan ilan edilir.

oyuncular siyahın 30. hamlesini tamamlanmadan anlaşmalı beraberlik yapmazlar. 30.hamle öncesi beraberlik ilanı ancak hakemler aracılığıyla tespit edilecek üç konum veya hamle tekrarı ile olur.

evet formattan da anlaşılacağı üzere klasik tempoda galip çıkmazsa önce hızlı tempo, sonra da yıldırım müsabakalar oynanacak.

Ian Nepomniachtchi

Kim alır?

magnus carlsen eğer klasik tempoda nepo’yu alt edemezse, nepo’nun avantajının artacağını düşünüyorum ben. zira magnus son dönemde çok fazla internet satrancı oynadı ve masa başında hızlı satrançta hata ihtimali artacaktır. nepo aynı dönemde hiç kendini göstermedi ve taktiklerini sakladı. bunu yaparken de bol bol carlsen izledi.

herkes magnus’u ağır favori gösteriyor ama bence nepo işi uzatabilirse şampiyon olacak.

grandmaster seviyesi tahminlerine göre 60/40'lık olacak şekilde magnus carlsen lehine bir oranlama konuşuluyor. kaynak

benim kişisel düşünceme göre magnus carlsen zorlanmadan alacaktır. nepo çok kuvvetli bir oyuncu olmasına karşın kesinlikle magnus seviyesinde değil. hatta son senelere gelene değin ben magnus'un herhangi bir rakibi olduğuna ve olacağına dahi ihtimal vermezdim. ancak herkesin bildiği üzere, bu sene olmasa da, önümüzdeki senelerde alireza firouzja'nın satranç dünyasını domine edeceğini ve bayrağı magnus'tan alıp daha da ileri götüreceğini düşünüyorum. oyun tarzı çok kendine özgü ve mikhail tal esintileri taşıyor. magnus makina gibi oynarken, alireza'nın oyun tarzı çok daha organik ve izlemesi çok daha keyif veriyor. sonuç olarak bu kötü günlerde moral olabilecek bu güzel organizasyonu büyük bir heyecanla beklemekteyiz.