Satrancın En Stratejik Taşı Hangisidir?

Asya, Ortadoğu ve Avrupa'ya yayıldığı 10. yüzyıldan beri satranca dair sonsuz taktik ve bilgiler üretildi hep. Peki en önemli taş hangisiydi satrançta?

Vezir

zorlamayalım arkadaşlar, vezir tabi ki. tüm taşlar oyun içerisinde efektif pozisyonlarda bulunduklarında oyunda hayati önem arz edebilirler, bu bakımdan vezir, acemi oyuncuların kaybetmeleri halinde çaresizce pes etmelerinden de anlaşıldığı üzere, en kıymetli ve stratejik taşıdır.

Piyon

savaş her zaman en önde savaşan askerlerce kazanılır. ve geliyoruz en can alıcı kısmına; satrançta hiçbir taş piyon gibi tek tek, ağır ağır ilerleyip de rakibinin tarafına sonunda vardığında istediğiniz başka bir taşa dönüşmez. işte bu yüzden de en stratejik taştır piyon.

At

hiçbir destek olmadan aynı anda 2-3-4 taşı rahatlıkla ve yüksek sıklıkla tehdit altında bırakma becerisi olan taş. aynı zamanda oyunda en fazla hareket kabiliyeti olan taşın panzehiri (veziri desteksiz tehdit edebilen tahtadaki tek taş).

not: şair burda kuvvet/hareket kabiliyetini/oyuna etki ile strateji kavramlarını farklı yorumladı ve stratejik etki, oyunun mevcut gidişatında uzun vadeli keskin değişiklikler yapma becerisi olarak düşünüldü.

Fil

zannımca fildir; çünkü vezir ve kalenin hamle ihtimalleri zaten defalarca gözden geçirilir, ki bunu yapmayan zaten kazanamaz oyunu. fil ise hem hamle hem de feda-yem taşı olarak biçilmiş kaptandır. benim favori taşım ise attır, çünkü at kaçarken saldırma özelliği sıklıkla atlanan bir taş.

Kale

aslına bakılırsa hepsi bir bütün içinde stratejiyi oluşturuyor zaten, bu soruya cevap vermek zor biraz. ve fakat ben yine de kale demek istiyorum. 2 kale kolunuz kanadınız resmen. biri kırılsa çok eksiklik oluyor, yokluğu çok fark ediliyor. oyuna sonradan giren bir taş zaten, iyi muhafaza edilirse, yani desteklenirse kale yürür gider.

Final yorumu

pozisyona göre değişir.

en stratejik taş diye bir taş yoktur. stratejik taş diye bir taş da yoktur.

açık açılışlarda fil daha kıymetli iken, kapalı konumlarda bir at bir filden, hatta bir kaleden bile daha değerli olabilir. böyle konumlarda kalite fedalarına sıklıkla rastlanır.

alet finalinde çift kanatta piyonlar varsa bir piyon çoğu zaman bir attan daha değerli olabilir.

fil çifti çoğu zaman bir fil ve bir attan daha kıymetli iken, bir at ve bir vezir, bir fil ve bir vezirden daha işlevseldir çoğu zaman.

piyonların bağlı geçer, ayrık veya duble olmaları değerlerini değiştirir.

öyle bir oyun sonuna girersiniz ki şahı etkili bir saldırı figürü gibi kullanmanız gerekebilir.

stratejik olan taşın kendisi değildir. nitekim taş stratejik bir şey değildir. konum ve şartlar onun değerini belirler.

Satrançta At mı Yoksa Fil mi Daha Değerlidir?

Satrançta Ustalaşmak İsteyenlere İleri Seviye Taktik ve Pratik Önerileri