Saunada Nasıl Davranılması Gerektiğine Dair Bilgilendirici Bir Yazı

Saunada nasıl davranılır? Saunaya giderken ne giyilir? Saunada ne yenir, ne içilir? Saunada nasıl davranmamız gerektiğine dair bilgilendirici bir yazı.
Saunada Nasıl Davranılması Gerektiğine Dair Bilgilendirici Bir Yazı
iStock

saunanın temel amacı şudur: teri ve toksinleri vücudunuza giymiş olduğunuz herhangi bir şeyle engellemeden dışarı atmak.

vücudunuza havlu ya da peştamal sararak saunaya girebilirsiniz. içinizde mayo, bikini falan olmasın. teri ya da toksinleri vücudunuzla mayo arasına hapsetmenin size bir yararı olmaz. aslında saunadan en verimli olarak çıplak olduğunuzda faydalanabilirsiniz. ama henüz buna hazır olmadığınız için bu şıkkın üzerinde durmuyorum.

saunaya sakın terlikle girmeyin. dışarıdaki mikropları içeri taşımayın. çok sıklıkla yapılan bir hatadır, aman diyeyim. saunanın kapısının hemen önünde terliklerinizi çıkarın.


saunaya girerken mutlaka elinizde havlu olmalı. o havluyu altınıza sereceksiniz, teriniz onun üzerine akacak.

kapıyı açık bırakmayın, saunaya giriş çıkışınız hızlı olsun. içeri girerken kibar bir baş hareketiyle saunadaki insanları selamlarsanız, sizden kralı yok.

saunadaki taşların üzerine tükürmeyin. ısıyı artırmak için taşların üzerine su dökecekseniz, saunadaki diğer insanlardan izin alın.

sauna içerisinde boş alan fazla ise uzanın. uzanırsanız vücudunuz saunanın nimetlerinden tam olarak faydalanmış olur.


içeride ruhunuzu teslim ediyormuşsunuz gibi nefes alıp vermeyin. bu diğer insanları rahatsız eder. cool olun.

bazı ülkelerde kadın erkek ortak kullanılan saunalarda çıplaklık normal karşılanır. saunada çıplak ağabeyler, ablalar görürseniz onlara uzaylı görmüş gibi bakmayın. çığlık atmayın. çıplak insanların bulunduğu saunayı bir porno film setiymiş, herkes birbiriyle sevişmek için orada bulunuyormuş gibi algılamayın. insanlar rahatlamak ve arınmak için oradalar. gözlerinizle insanların vücutlarına yoğunlaşmayın. jedi değilseniz gözleriniz vasıtasıyla yapabileceğiniz fazla bir şey yok. boşuna zorlamayın.

saunada gözlerinizi hafifçe kapatarak içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarabilir, bu şekilde zihninizi boşaltabilirsiniz.


kesinlikle saunada yüksek sesle konuşmayın. mutlaka konuşmanız gerekiyorsa fısıltı iyidir.

saunada kim daha uzun süre kalacak diye kasmayın. kendinizi rahatsız hissettiğinizde çıkın. “ulan şu rus kızı benden önce girmişti. benim de saunada kalmam lazım yoksa hatuna rezil olurum” diye düşünmeyin. adamı hasta etmeyin.

saunanın ardından soğuk bir duş alıp terden ve toksinlerden arınarak kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz.

Finlandiya'da Çıplak Girmenin Normal Olduğu Saunayla İlgili İlginç Bilgiler