Bebek Arabası Alacakların İşine Yarayacak Tavsiyeler

Bebek arabası alırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus.
Bebek Arabası Alacakların İşine Yarayacak Tavsiyeler
iStock


mümkünse doğumdan 1 ay önce alınacak marka/modele karar verilerek doğumdan 1 ay sonra eğer çok özel, farklı bir model çıkmamışsa gidip alınması

bazı anne babalar olur da dışarı çıkmak gerekirse ya da bir sahile iner hava alırız, çocuk için de yararlı olur düşüncesiyle hastane çıkışı bebek arabasının hazır bulunması gerektiğini düşünüyorlar. yapmayın, hem kendinizi hem çevrenizi üzmeyin. okul okumuş bireyler olarak saçmalamayın lütfen. hastane çıkışı paparazzilerden kaçarcasına bebek üşümesin diye elden ele arabaya alınıyor zaten. kaldı ki doğum dediğimiz olguyu kadın gözüyle anlayamasak da anlamaya çalışalım. 2 gün önce doğum yapmış kadına "hanım kalk giyin de seni bir gezmeye götüreyim, doğumu kutlarız" denmez, denemez. en azından 2 hafta evde olacağınız ve sonrasındaki iki hafta için de acaba çocuğu çıkartmasak mı diye kararsız kalacağınız için doğum sonrası 1 aylık bir tampon süre yine bebek arabasının alınması için hesaba katılmalıdır. ha derseniz ki para benim zevk benim, ben bebek arabasını alıp sabahları boş bebek arabasıyla sahilde yürüyüşe gideceğim, para sizin keyif sizin...

görmeden ve test sürüşü yapmadan bebek arabası almayın

katalogdan ya da 22 inç lcd ekrandan 360 derece döndürerek incelediğiniz bebek arabalarına aldanmayın. kaldırın kıçınızı ve bir mağazaya giderek birçok markayı incelemeye çalışın. mağazaya eşinizle beraber gidin. yalnız değil, beraber gidin. bu neden önemli zira eşinize göre siz bebek arabasını daha az da kullanacak olsanız, kullandığınız noktada ergonomik tasarımının size uygun olmasını test edin. 

- eşiniz 150 cm ve siz 180 cm iseniz tutma kolu uzayan bir model almanızda fayda olacaktır.  

- arka tekerleklerinin arasında bar bulunan modellerde bebek arabasını sürerken ayağınızın o bara çarpıp çarpmadığını test etmek gerekmektedir.

- bebek arabasına takılacak olan ana kucağı/oto koltuğunun rahat takılıp takılmadığının test edilmesi gerekmektedir.

- katlanması ve açılmasının test edilmesi gerekmektedir.

- sadece kendinize göre değil eşinize hatta belki bakıma yardımcı olacak anne/kaynana/dadı görüşleri bile önemlidir zira sizden çok onlar o arabayı kullanacaktır.

anlamadığınız konularda (bebek arabasında kullanılan kumaş, kemer, tasarım, ek parçalar vs.) kafa yormayın

bırakın bu konuları sizden çok daha iyi bilen ve araştırmayı seven eşiniz halletsin ve görüş belirtsin. bunun rengi çok güzelmiş illa bu olsun diye bebeği terletecek bir kumaşa sahip arabada diretmenin alemi yok.

en pahalı bebek arabasını ya da en ucuz bebek arabasını almayın. ortada bir model beğenin

beğendiğim model en pahalısıymış diyorsanız düşüncelerinizi tekrar gözden geçirin, bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. ben de ferrari, lamborghini sahibi olmak isterim, bunların üstüne araba tanımam ama bindiğim araba en fazla c-d segmentinde bir araba olacaktır. en pahalısı buysa en iyisi de budur düşüncesine kapılmayın. kapılanları uyarın. aman canım, 4 teker bir de sepet, hepsi aynı değil mi düşüncesine de kapılmayın. 5 bin tl'ye bebek arabası olduğu gibi 150 tl'ye de bebek arabası var. iki uçtan da uzak durun. marka adı yabancı olduğu için hiçbir bebek arabasına sempati duymayın. marka adı yabancı olsa da ürün türk malı olacağı gibi (ki burada türk malının kalitesiz olduğundan değil, yabancı marka yabancı ülke demek değil konusunu vurgulamaya çalışıyorum) marka adı yabancı olduğu gibi ürün de yabancı olsa da aslında o ürünün ülkesinde ne kadar tırt bir marka olduğunu bilebilmek için araştırma yapın. yabancı diliniz varsa kullanın. 1 kaynaktan değil, 3-5 kaynaktan karşılaştırma yaparak ilerleyin.

araç sahibiyseniz bagaj ve bebek arabası ebatı uyumu önemli

bebek arabasının katlandığında hangi ebatlara geldiği, bagaja ne şekilde sığabileceği, tatile giderken daha da yer kaplamaması için ekstra olarak parçalarının çıkıp çıkmadığı konularına odaklanın. araç sahibi değilseniz bebek arabasının toplu taşıma araçlarına binerken kaldırılması, indirilmesi, taşınması gibi konuları göz önüne alın.

iskeletin kalitesine dikkat edin

elinizle sıktığınızda bükülen bir iskelet varsa muhtemelen 150 tl'lik modellerden bakıyorsunuzdur. bebek arabasının dengesini ölçün, özellikle 3 tekerlekli model alacaksanız denge konusunu iyice test edin.

- tekerleklerin hareket kabiliyeti, esnekliği konularına önem verin. fren mekanizmasını inceleyin. şahsi tavsiyem elden fren mekanizmalı modellerle ilgilenin.

birden fazla çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız pembe ya da mavi yerine beyaz, sarı gibi iki cinsin de kullanabileceği renkte bir bebek arabası alın

aldığınız bebek arabasını ikinci çocuğunuz da kullanacakmış diye düşünün ve rengine, kalitesine ona göre önem verin ki diğer çocuğunuz doğduğunda tekrar kullanabilesiniz. bende para çok yenisini alırım derseniz yapmayın, yazıktır. dünyada aç, susuz milyonlarca insan var. biraz tutumlu olun. israf etmeyin. o bebek arabasına verdiğiniz/vereceğiniz paranın türkiye şartlarında 2-3 kişilik asgari ücrete denk geldiğini, afrika şartlarında ise 40-50 kişinin 1 aylık yemek masrafı toplamı olduğunu hatırlayın.

Bebekler Neden Sürekli Dil Çıkarır?

Normal Doğum Yapan Birinden: Doğum Anı ve Sonrasında Yaşananlar