Suriyeli Sığınmacılar Hakkında Doğru Sandığımız Yanlışlar

Suriye'deki savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan sığınmacılarla ilgili doğru olduğunu sandığımız fakat aslında yanlış olan bir sürü şey var. Onlardan bazılarını Doğruluk Payı sıralamış.
Suriyeli Sığınmacılar Hakkında Doğru Sandığımız Yanlışlar
iStock.com

son dönemde kamuoyunda sıkça tartışılan suriyeli sığınmacılar konusunda bilgilendirici bir çalışma yapalım dedik. özellikle bazı gazetelerin ilk sayfalarından yaydıkları yanlış bilgilerin daha fazla yayılmamasına hizmet ederse bu çalışma, ne ala, amacımız da budur zaten. yoksa öyle "siyasi iktidarın yanında yer almaya başladılar işte!", "bunlar da döndü, gördünüz mü?" temalı eleştirilerde olduğu gibi bir durum yok. biz hep yaptığımız gibi ortadaki durum neyi gösteriyorsa onu sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

gelelim bu sorunlu iddialara. buradakilerden fazlasını da bulabilirsiniz bültende.

iddialardan ilki;

“suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor”

suriyeli öğrenciler, diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi yatay geçiş yapma veya yabancı öğrencilere uygulanan sınava girerek üniversite eğitimi alma hakkına sahipler. sadece 2012-2013 eğitim-öğretim yılında bölgedeki yedi üniversiteye sınavsız giriş hakkı tanınmış.

“suriyelilere 1.200 tl öğrenci bursu veriliyor”

bu iddia doğru gibi görünüyor ama ciddi şartları var. yurtdışı türkler ve akraba topluluklar başkanlığı tarafından, suriye vatandaşı olan, türkiye'de 4 yıllık bir lisans programında okuyan ve not ortalaması 4.00 üzerinden en az 2.00 olanlara verilen bir burs. finansmanının da %85'i ab tarafından karşılanıyormuş zaten.

iStock.com

“toki’nin 55.000 evi suriyelilere bedava verilecek”

bizzat toki başkanı böyle bir uygulama olmayacağını, uygun ödeme koşulları ve uzun vadeler karşılığında evlerin verilebileceğini söyledi. cumhurbaşkanın da benzer bir açıklaması mevcut. ak partili nurettin canikli'nin "evler bedelsiz verilecek" açıklamasının da sonradan düzeltildiği biliniyor. dolayısıyla bu algı da doğru görünmüyor.

“suriyelilere 250 tl kira yardımı yapılıyor”

bu doğruymuş bak. özellikle bölgedeki bazı valilikler kamp dışında kalan suriyelilere aylık ortalama 250tl kira yardımı yapıyormuş. bu uygulama her ilde yapılmıyor, ülkedeki 3 milyona yakın suriyeli sığınmacının hepsi de faydalanmıyor tabi.

iStock.com

“suriyeliler motorlu taşıtlar vergisi ödemiyor”

doğru değil. geçici plaka almak zorundalar ve diğer yabancı uyruklulara uygulanan mtv durumu kendileri için de geçerli. bölgede bazı basın taramaları sonucu kolaylık yapıldığı haberleri var ama yaygın bir uygulama değil ve yasal bir altyapısı da yok.

“sağlık hizmetleri suriyelilere bedava”

doğruymuş bu da. geçici koruma yönetmeliği kapsamında kamplarda ya da kamp dışında kalan suriyeli sığınmacılar, acil ya da temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyor. eh, bunda çok garip bir durum da yok, bu insanların ciddi sağlık problemleri olması demek, hepimizin tehdit altında olması demek. ciddi ölçüde bir ilaç katkı payı verildiği de bir gerçekmiş ama tamamı karşılanmıyor masrafların, haberlerde iddia edildiği gibi.

suriyeliler ile birlikte yaşıyoruz uzun süredir. bu uzun bir süre daha da sürecek gibi görünüyor. bu durumun şartlarını iyileştirmek gerek.

iStock.com

her geçen gün medya kanallarından yayılan ayrımcı ve dışlayıcı söylemlerin son bulmasını ümit etmenin ötesinde, böyle bilgilendirici çalışmalara devam edeceğiz kurum olarak.

bir dogrulukpayi.com çalışması, çalışmamız.