Schindler's List'i Yönetmesi Planlanan Scorsese, Filmi Neden Spielberg'e Pasladı?

Orijinalinde Schindler's List (Schindler'in Listesi) filmini yönetmesi beklenen Martin Scorsese, filmi arkadaşı Spielberg'e paslamıştı son anda. Peki neden?
Schindler's List'i Yönetmesi Planlanan Scorsese, Filmi Neden Spielberg'e Pasladı?
Schindler's List (1993)

deadline'a konuşan scorsese bu konuya açıklık getirdi

"schindler's list için senarist steven zaillian'ı işe aldım ve steve ile senaryo üzerinde çalıştık. yönetmek üzereydim. ama belli bir noktada çekincelerim vardı. unutma, bu 1990'da oluyor. 1988'de the last temptation of christ'ı çekmiştim. o filmin bütün amacı, benim için hala önemli olan bir şey hakkında bir diyalog başlatmaktı: bu, aşkın doğası -gerçek doğası- ki bu tanrı olabilir, isa olabilir... burada kültürel olarak ikircikli davranmıyorum, bu bizde olan bir şey. tanrı içimizde mi? ben gerçekten böyleyim, elimde değil. bunu keşfetmeyi seviyorum.

schindler's list söz konusu olduğunda, yaşadığım travma o kadar büyüktü ki bu konuyu ele almak için bir his oluştu. anne frank'ın hatıra defteri'nin yazarının yahudi olmamasına üzülen yahudiler olduğunu biliyordum. oskar schindler'i, mahkumları onlardan para kazanmak için kullandığından şikayet eden insanlar olduğunu duydum. 'bir dakika' dedim. ben... onu savunamazdım, ama kim olduğunu tartışabilirdim. bence harika bir adamdı, ama o zamanlar bunun için donanımlı olup olmadığımı bilmiyordum. bilgim yoktu. yıllar boyunca steven spielberg'ün bana her zaman bundan bahsettiğini hatırlıyorum. cannes'a giden bir uçaktayken kitabı (bkz: thomas keneally) (bkz: schindler's ark) kaldırdı ve 'bu benim karanlık filmim ve başaracağım' dedi.


o zamanlar 'ben yahudi değilim' ifadesini kullanmıştım. demek istediğim, yolculuğun bir yahudi tarafından o dünyadan geçirilmesi gerektiğine dair eski bir hikaye ve sanırım spielberg de bunu öğrendi.

o... the fablelmans seti nerede?! phoenix? steven, phoenix'te sadece 200 yahudi olduğunu söyledi. inanamadım. çünkü aşağı doğu yakası'ndan geliyorum ve yahudi cemaati içinde büyüdüm. bunu gerçekten yaşaması gereken kişinin o olması bana mantıklı geldi.durumun hakkını veremeyeceğimden endişelendim..."