Seçimin Kazananlarından Sinan Oğan İkinci Turda Kimin Yanında Olur?

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan %5,17 gibi kritik bir oy aldı. Seçimin ikinci turunu Oğan'dan dağılacak oylar belirleyecek gibi duruyor. Peki Sinan Oğan bu süreçte nasıl bir strateji izleyebilir? İşte farklı Ekşi Sözlük görüşleri.
Seçimin Kazananlarından Sinan Oğan İkinci Turda Kimin Yanında Olur?


sinan oğan, seçimin kazananlarından biri

muharrem ince gibi ayrıştırıcı bir dil kullanmayarak, geldiği seçimlerde beklenenin üzerinde bir oy alarak gelecekteki mhp başkanlığı hedefine bir adım daha attı. şu noktada hala bir renk vermese de ikinci turda millet ittifakı saflarına katılıp, birinci turda yaptığı sükseyi bitirip karizmasını çizdireceğini sanmıyorum. oğan da biliyor ki kendisine gelen %5'lik oyun büyük kısmı emanet. ve oğan yarın çıkıp iki ittifaktan birini işaret ettiğinde oylarını kitlesel olarak o ittifaka entegre edemeyecek. ne yaparsa yapsın, iki ittifaka da bir miktar dağılım olacak. 

bu noktada sadece %0,5 gibi bir oya ihtiyaç duyan erdoğan'ın kazanacağını öngörmek için kahin olmaya gerek yok. ve kendisi bu noktada millet ittifakı'na destek verip kaybeden saflarına geçmektense muhtemelen zaten halihazırda bu saflarda bulunan mhp seçmenine yakın durmayı tercih edecektir. birinci turda eğer 47-47 gibi bir beraberlik olsa belki başka şeyler konuşurduk ancak 49'un üzerinde oy alan ve parlamentoda da ezici bir üstünlük kuran cumhur ittifakı buradan kaybetmez. oğan da kendi kendine kaybeden cepheye girip karizmasını çizdirmez. bahçeli'nin öleceği günü bekleyerek sıranın kendisine geleceği güne odaklanır.

sinan oğan açısından bakalım

1. anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilemez diyor. bunu 6'lı masa kabul etse de hdp'nin kabul etmesi zor. esasen sinan oğan'ın politikalarına destek vermesi imkansız. ancak cumhur ittifakı, hüda par'ın 3 milletvekiline ihtiyaç duymadığı için onları ihraç ederse ak parti ve mhp bu talebi kabul edebilir.

2. anayasanın 66. maddesi değiştirilemez diyor. bunu da 6'lı masanın kabul etmesi zor. hdp'nin de sıcak bakmayacağı aşikar. ancak cumhur ittifakı hüda par'ı ihraç ederse bu teklifi kabul eder.

3. hdp ve hüda par ile yollarınızı ayırın diyor. bunu 6'lı masa yapamaz. ancak cumhur ittifakı 3 hüda par milletvekiline ihtiyaç duymadığı için rahatlıkla kabul ederler. 6'lı masa ise sinan oğan hatırına kabul ederse, bu sefer hdp'nin %8 oyunu kaybeder ve dağılır.

4. geriye sığınmacılar kalıyor...

şimdi sinan oğan'ın yerine kendinizi koyun. kendi bütün seçmenine "gidin ve millet ittifakı'na oy verin" dese bile, o %5.5'in en az %1'i yine erdoğan'a verecek. yani millet ittifakını desteklese de kaybedeceği kesin gibi. bu şartlarda siz olsanız millet ittifakını destekler misiniz?

ancak sinan oğan devlet bahçeli'den randevu talep edip: "erdoğan'ın partisi %35 aldı. zaten bütün politikaları ile milliyetçilerin avucuna düştü. kendisi politika itibarıyla sadece vitrin yüzü olarak kaldı. türkiye tarihinde milliyetçiler hiç olmadığı kadar siyaseti domine ediyorlar. gel, ben de cumhur ittifakına katılayım, size sonuna kadar destek vereyim, ancak şu 13 milyon kaçak ve sığınmacıyı erdoğan'a yollatalım. esasen ben de destek verince zaten bunların oyuna ihtiyacı kalmayacak ve bu seçim senin de onun da zaten yaş gereği son seçiminiz. sen de erdoğan'a bu yönde baskı yap. hem ülkeyi milliyetçi politikalarla yönettirelim, hem de sığınmacılardan kurtulalım" dese, bence en makul sonuca ulaşır kendi açısından.

ben ümit hoca'nın bu tarihi fırsatı değerlendireceğini düşünüyorum. erdoğan'a 4 sene daha son kez katlanırız ancak sığınmacılardan kurtulmuş oluruz. bu tehdit ortadan kalkınca, zaten erdoğan sonrası ülke normalleşecektir.

oğan'ın, elindeki malı doğru alıcıya satması esas problemin başlangıcı

bu yüzden 3 olası senaryo üzerinden ilerleyeceğim:

1. rte ve oğan: ben tayyip'e satabileceğini düşünmüyorum. olursa da şaşırmam. ayrıca da tayyip zaten devlet bahçeli'nin küspesiyle kendine gelmişken, ikinci bir küspeciyi yanına alıp şamar oğlanına dönmek istemez. imamoğlu'nun istanbul seçimlerindeki enerjisiyle aynı enerjide tayyip. istanbul seçimleri de bence ikinci tura kaldı ve imamoğlu kazandı. çünkü öndeydi ve hikayesi güçlüydü. tayyip 2 kere önde ve halihazırda satın alınmış bir hikayesi var (pkk-hdp-chp). o yüzden tok alıcı tayyip'tir. bakar yine mala neymiş diye, ama almaz. alsa da yarın hapse atar sinan oğan'ı, eldeki bulgurdan da olurlar ata ittifakı. bkz: dolmabahçe mutabakatı.

2. kılıçdaroğlu (kk) ve oğan: ürünü çok fazla isteyen bir kk var. tam ihtiyacı olan ürün. yeri hazır. tutar tutmaz ürün, yolda bakılacak ama gayet ideal bir alışveriş. alan memnun, satan memnun. sinan oğan parlamentoda olmadığı için o kadar da tok satıcı rolünü yapamaz. üstelik oyları taşıyabilir mi mevzusu da var.

2.1: hdp konusu: s.oğan'ın istekleri de hdp hariç çok kolay çözülebilir. ama kk, hdp ile resmi bir mutabakat halinde olmadığı için bence hdp'yi saf dışı bırakmış gibi yapabilir. bu noktada bence hdp'yi ikna etmek çok zor değil çünkü onlar zaten istediğini aldı. mecliste yüksek bir temsili olacak. ama o mecliste yaşam mücadelesi verebilmeleri için kk'nin ya da erdoğan harici birinin başkan olması gerekiyor. hdp'nin burda ikinci kez taşın altına elini koyması beklenecek. ben ülkenin en ferasetli toplumu olan kürtlerin ve hdp'nin bu oyunu görüp yine yükü sırtlanabileceğini düşünüyorum.

3. sinan oğan'ın gelecek yatırımı: seçenek ise sinan oğanın tamamen ortalığı karıştırıp kendine olan ihtiyacı, kk'nin resmi mağlubiyetiyle katmerlendirmesi. yani kk kaybeder. sinan oğan olsaydı kazanırdı olur. ve 5 sene sonra sinan oğan %20'ye %30'a koşar. sağcılarda ve bilhassa ümit özdağ'ın böyle bir zamanı olduğunu düşünüyorum. devlet bahçeli de hayatta kalma becerileri çok yüksek bir siyasetçi. o yüzden ata ittifakının da hayatta kalmak için türkiye'nin refahını öncelik yapacaklarını düşünmüyorum. siyasi yatırımları birinci öncelik olacaktır. bunu ilk açıklamalarından görüyoruz.

temenni: 2. seçenek olan kk ve oğan birlikteliği. eğer elini yüksek tutmak için so bu şekilde tok satıcı gibi konuşup daha sonrasında hadi bu işi bitirelim bitch diyerek twistleyip sahneye atlarsa bence zorlarlar.

dikkat edilmesi gereken konu: 10 ay sonraki yerel seçimlerdeki kazanımları kaybedecek hareketlerden kaçınmak.