Şehir Bisikleti Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Aksesuarlar

Şehir bisikleti tavsiyeleri nelerdir? Şehir bisikleti almak isteyen veya halihazırda sahibi olanlar için hangi aksesuarlara dikkat etmesi konusunda tavsiye veren bir yazı.
Şehir Bisikleti Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Aksesuarlar
iStock

sele: gidilen yollar 10 dakika civarındaysa yumuşak, oturunca içine gömüldüğünüz pofuduk seleler alınabilir ama bunlar ergonomik açıdan destekleyici olmadığı için daha uzun yollarda sırt ağrısı yaparlar. en güzeli iyi bir sele alarak yatırım yapmak. selle royal ve daha da açılacaksanız brooks iyidir.

çamurluk: şehir için şart. biriyle buluşmaya giderken tekerleğin attığı kıyafetinizde görmek istemezsiniz. dağ bisikleti gibi çıplak tekerlek seçeneklerden uzak durun.

ön ve arka farlar: güçlü ve devamlı işlemeye hazır durumda olsun. gece karanlıkta koyu bir kıyafetle fark edilmeniz imkansıza yakındır. ışıkları iyi yakın. özellikle led klasik ampullere göre çok ama çok iyi bir aydınlatma sağlıyor.

vitesler: 24 vites değil maksimum 7-8 vites olsun. 5 bile yeter. ayrıca bisiklet durur haldeyken vites değiştirilebilir olmalı. kırmızı ışıkta durduğunuzda kalkmadan önce o vitesi 1'e atmak isteyeceksiniz. (bkz: shimano nexus)


amortisörler:
çatlağa ya da çukura girince, bazen kaldırımdan ana yola inerken ya da yol asfalt değil de taş döşeliyse hayat kurtarır. büyük konfor katar. amortisörler sele ve/veya gidon tarafında yer alabilir. ikisi birden aynı anda yer alırsa tadından yenmez.

frenler: bence pedaldan frene gerek yok. kırmızı ışıkta beklerken ilk kalkış için pedalı geriye doğru çevirerek uygun konuma getirmek isteyeceksiniz. bu ayakla kontra fren yapmaktan daha büyük bir ihtiyaç. yokluğunda dizle mizle bisikleti ileri ittirerek ufak bir stres yarattırıyor. frende shimano ya da magura'dan bir şeyler tercih edebilirsiniz.

zil: mutlaka yer almalı, özellikle metropollerde.

tekerlek: ince ve yağmurda kaymayan iyi bir marka olmalı. continental ya da schwalbe'nin iyi tekerleri var. boyunuz 1.75 üzeriyse 28" tekerler öneririm.

ağırlık: ekstra amortisör, çamurluk vb. derken ağırlık biraz artabilir. 18kg'yi geçmesin.

köln'de yaşıyorum, sarhoş kafa eve gitmek isteyen gariban öğrencilerin bisiklet çalmasıyla meşhur bir yer olduğundan orta halli bir şehir bisikleti düşünerek raleigh road classic 7 tercih ettim. türkiye'de satılıyor mu bilmiyorum.