Şehir Büyüklüğündeki Buzulun 75 Dakikada Erimesi

2012 yılında çekilen ''Chasing Ice'' adlı belgeselden alınan kısa bir görüntü son günlerde sosyal medyada oldukça yoğun ilgi görüyor.


bizler de kendi var ettiğimiz iğrenç ideolojiler uğruna kan döküp yaşadığımız güzelliğin içine edelim; akıllanmak yerine her gün daha da iğrenç bir hal alalım ve böyle devam edelim bravo bize...

kendimize çekidüzen vermezsek; şu zaman kadar bile merhametli davranan doğa, bize ayarın kralını verecek!..

otuz yıl içinde bizim de sahillerimizde denizin 50cm ile 100cm arası yükseleceğine ve orta anadolu platosunun çöl olacağına işarettir. 

çocuklar, torunlar ne yer ne içer ? turizm murizm ne olur ? su basacak sahilleri ne yaparız gibi sorularla uğraşacağımıza biz kimin kıçını başını örtsek, kime neyi yasaklasak, başkanlık mı yapsak başka türlü mü yönetsek gibi saçmalıklarla vakit kaybetmekteyiz. ben 30 yıl daha yaşamayı planlamıyorum ama yaşayanlar görecekler! evlerinin damını!

kuresel isinma, dunyanin ve insanligin yok olma tehtidi, milyonlarin olmesi vs.

kendi adima gerekli onlemleri aliyorum zaten mesele bu degil, bunu zaten aman kuresel isinma olmasin bilmemne diye yapmiyorum.. karakter olarak birseyi bosa harcamayan, tuketimine dikkat eden bi herifim, kuresel isinmayla ilgili diil yani...

ancak ben sizler kadar pozitif bakamiyorum konuya.. birak turkiyeyi, butun dunya bu konuda temkinli olsa kac yazar?

malesef kuresel isinma artik engellenebilir durumda degildir. sadece ertelenebilir. o yuzden sunu anlamiyorum.. bunu cocuklarimiz ve sonraki nesiller icin isteyenlere soruyorum mesela, hadi cocuklarini kurtardin, hadi diyelim torunlarin da yirtti, cok ugrastik insanlik olarak vs..

torunlarinin cocuklari onemli diil mi? onlar ne olucak?

ozetle sahsi fikrim, onlem, duyarlilik, dikkat bilmemne asamalarini coktan gectik..
gecmis olsun..