Sevgilisinden Yeni Ayrılanlara Bu Yollardan Geçmiş Kişilerden İşe Yarar Tavsiyeler

Sevgiliden ayrılınca ne yapmak gerekir? Kendini sessize mi almalı, iletişimde kalmaya devam mı etmeli? Birkaç tavsiyeyle destek olalım taze bekarlara.
Sevgilisinden Yeni Ayrılanlara Bu Yollardan Geçmiş Kişilerden İşe Yarar Tavsiyeler
Blue Valentine (2010)

İlk akla gelenler

aşk bitmeden ayrılanlar için:

ayrıldıktan sonra ne onun canını yakmaya çalışın, ne de onun sizin canınızı yakmasına izin verin. ayrılık yeterince kötü, bir de çocukça oyunlara girişmeyin. haber almaya veya haber göndermeye çalışmayın. büyük ihtimalle duyduklarınızın, gördüklerinizin yarısından çoğu, sizin canınızı yakmak için olacaktır. zira kendi canı da yanıyor. biraz zaman verin... kızgınlıklar zaman aşımına uğrarsa, daha nesnel bakarsınız her şeye.

siz de olmadığınız gibi görünmeye çalışmayın, onun bir zamanlar ciğerinizi en iyi bilen kişi olduğunu unutmayın. acınızdan utanmayın. siz sevdiniz. size kazık atmışsa bile -zira acı çeken kişiler için sevdiceğin yaptığı her şey kazık gibi görünür- kin gütmeyin, büyüklük sizde kalsın. çirkin sözler etmeyin, kırmak insanca değildir. etrafa karşı da büyük büyük laflar etmeyin; çocukça görünüyor. asil davranın, acınızı yaşayın. son da size yakışır olsun.

içinizden geliyorsa, oturup konuşmak için arayın. pişmansanız arayın. tekrar denemek için arayın. iletişim kurun bir şekilde. ne diyeceğinden korkmayın, önemli olan sizin arama büyüklüğünü göstermeniz. dünyaya bir kere geliyoruz ve ömür dediğin mutlu anlardan ibaret. ama iş olsun diye aramayın. amacınızı, niyetinizi bilin, bildirin. sevgiline nasıl sahip çıkıyorsan, ayrıldıktan sonra da eski sevgiliye laf getirmeyin. yaşadıklarınıza sahip çıkın. ona gelen laf, size gelmiştir. döneklik etmeyin.

taraflardan birinin aşkı bittiği için ayrılanlara:

yukarda yazılanlardan aramak dışındakilerin hepsi geçerli.

not: bir ayrılığın sorumlusunun hiç bir zaman tek kişi olmadığını unutmayın. insan dediğin hata yapar. affetmesen de, bil.

ciddi ve uzun süreli bir ilişkinin ardından yaşanmış bir ayrılıksa öncelikle şunlara dikkat etmek gereklidir

asla uyumaya çalışmayın, çünkü uyuyamazsınız.
yemek yemeye çalışmayın, çünkü canınız hiçbir şey istemez.
mutlu gözükmeye çalışmayın, çünkü kendinizi bile kandıramazsınız.
yeni birisine bakmaya çalışmayın, çünkü kimseyi beğenmezsiniz.
unutmaya çalışmayın, çünkü gözlerinizin gördüğü her şey size onu hatırlatır.
zamana bırakın, çünkü elinizden başka hiçbir şey gelmez.

Ufak bir liste ekleyelim araya

1. yakın zamanda sakın bir ilişkiye başlamayın, mevcut ruh halinizle karşınızdaki bireyi de çileden çıkartırsınız. ekosistem bu yüzden sürekli kötüye gidiyor. çivi çiviyi sökmez, yapmayın.

2. bitti artık bunu kabullenin. onu sosyal medyadan veya ortak arkadaşlar vasıtası ile takip etmeyi bırakın. kendinizi ruh hastası etmeyin. çünkü zaten kişiden nefret ettiğiniz için, üstüne onu mutlu görürseniz kendi psikolojinizi tarumar etmesini bir yana bırakıyorum. gider bir manyaklık da yaparsınız o kafayla.

3. eğer sosyal bir bireyseniz arkadaş grubunuzla vakit geçirin. ancak arkadaş grubu ile bu kız veya herif ne yavşakmış tadında sohbetleri bırakın. bitti geçti artık. onun layık olan yeri bulması için hafızanızdan mümkün mertebe çıkartın.

4. arkadaş grubunuz veya yakın çevreniz size birini ayarlamaya çalışabilir. nazik bir dille reddedin sebep 1. maddeye bakın...

5. özellikle uzun süreli ilişkilerden çıkmak hayata farklı bir düzen katmak için birebirdir. başlanacak bir kurs, yeni dahil olunan seyahat kulüpleri veya dernekler gibi hayatınızı zenginleştirecek ve size anlamlar katabilecek organizasyonlara zıplamanızın tam zamanı...

6. sakın eski türk filmleri gibi slow şarkılar açıp kendinizi hırpalamayın... unutmayın, sadece siz üzülüyorsunuz ve bu hayatta sizin hayatınızdan çıkıp gitmiş biri için kendinizi üzmeye değmez... mümkün mertebe farklı aktiviteler, eğlence içeren, keyif veren ve sizi rahatlatacak şeyleri tercih edin.

7. uzun ilişkiden çıkanlar için sakın geçmiş yaşınızı veya harcanan zamanı kafaya takmayın... unutmayın güzel geçen zamanlar sahte bile olsa güzeldi. o güzel günler hatırına saygısızlık etmeyin. bırakın geçmiş aldığınız derslerle beraber orada kalsın.

8. sakın ha sakın, bitmiş bir ilişkiyi kısa süre sonra canlandırma adı altında eski sevgiliniz ile temasa geçmeyin. daha da kötüye gidecek sonuçlar birbirinize daha çok zarar verirsiniz. bırakın olan olduğu gibi kalsın.

9. size zarar vererek hayatınızdan çıkan birey için yapılacak en güzel şey onu hafızanızdan tamamen yok etmektir. kendi hayatınıza bakın. inanın doğal seleksiyon onun defterini dürecektir.

10. size yapılmasından hoşlanmadığınız ne varsa bunu intikam adı altında karşı tarafa yapmayın. belli bir süre sonra kendinize olan saygınızı yitirir ve o kötü bireyden bir farkınız olmadığınızı görürsünüz.

11. dünyayı bizler güzelleştireceğiz. bırakın kötüler, kötülükleri ile hafızanızdan hiç var olmamış gibi silinsin. güzel günler hep sizlerin olsun.

Birkaç alıntı

"karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir. bunun anlamı şudur, hayatımızda kimse tesadüfen karşımıza çıkmaz. karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır, ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler."

"yaşanmış olan her ne ise, sadece yaşanabilecek olandır. hiç bir şey, hem de hiç bir şey yaşadığımız şeyi değiştiremezdi. yaşadığımızın içindeki en önemsiz saydığımız ayrıntıyı bile değiştiremeyiz. 'şöyle yapsaydım, böyle olacaktı' gibi bir cümle yoktur. hayır, ne yaşandıysa, yaşanması gereken, yaşanabilecek olandır, dersimizi alalım ve ilerleyelim diye. her ne kadar zihnimiz ve egomuz bunu kabul etmek istemese de, hayatımızda karşılaştığımız her olay, mükemmeldir."

"bitmiş olan bir şey bitmiştir. bu kadar basittir. hayatımızda bir şey sona ererse, bu bizim gelişimimize hizmet eder. bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğun bu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir."

Final notu

bu konuda tavsiyeye ihtiyaç duymayacak, insanların tavsiye vermeye çalışmayacağı biri olun.