Sevilen Soul ve Pop Şarkıcısı Joss Stone'un Hayat Hikayesi

Henüz 16 yaşındayken çıkardığı Mind, Body & Soul ile geniş bir dinleyici kitlesi kazanan şarkıcının kariyerini baştan sona inceleyelim.
Sevilen Soul ve Pop Şarkıcısı Joss Stone'un Hayat Hikayesi

joss stone... en bi' sevdiğim r&b ve soul şarkıcı - söz yazarı ve de oyuncu kişi. asıl adı jocelyn eve stoker'dir. 11 nisan 1987'de dover - ingiltere'de doğmuştur. 2003'ün sonlarına doğru çıkış albümü the soul sessions ile şöhreti yakaladı. ikinci albümü mind, body & soul'dan ingiliz müzik listelerine ilk ondan giren "you had me" parçasıyla büyük başarı yakaladı. albüm ve çıkış parçası 2005 grammy ödüllerine aday gösterildi, joss stone ise, "en iyi çıkış yapan sanatçı" olarak aday gösterildi. 2007'de çıkan en son albümü introducing joss stone tüm avrupa'da ve abd'de listelere ilk sıralardan giriş yaptı.

çocukluğunu devon'da uffculme adında küçük bir köyde geçirmiş. dört kardeşin üçüncüsü olan joss stone, sahneye ilk kez yaşadığı köyde gittiği okulda çıkmış ve jackie wilson'nun reet petite şarkısını söyledi. disleksik bir çocuk olduğundan dolayı 16 yaşında okulu bırakan joss, bu olayla ilgili şunu söylüyor: "aptal olduğumdan değil, biraz disleksi hastası olduğumdan biraz da sanatsal yönüm ağır bastığından bıraktım okulu." sürekli -bu durumundan dolayı- gözlem altında büyüyen joss, babasının da genellikle blues ve reggae dinlemesinin geleceğine ve ruhuna bu yönde şekil verdiğini söylüyor.


stone, geçmişten gelen büyük soul müzisyenlerini dinleyerek büyüdü ve yedi yaşındayken aretha franklin onun kahramanı oldu. kökleri gospele dayanan franklin, "respect" ve "chain of fools" gibi zamansız hitlerle kendisine "queen of soul" unvanını kazandırdı. rock and roll onur listesi'ne giren ilk kadın olan franklin, on dört yaşında gospel'i kaydetmeye başladı. 1970'lerde ve 1980'lerde hala pop müzik türünde hit parçalar üretiyordu. franklin, tarihteki en büyük geçiş (birden fazla türü kapsayan) müzik kayıt yıldızlarından biri olarak kabul edilir.

on iki yaşında, stone varsayılan olarak bir şarkıcı olmayı seçti. the herald ile yaptığı röportajda, veteriner veya ebe (bebek doğurma yetkisi olan bir hemşire) olmak isteyebileceğini düşündüğünü açıkladı: "ama sonra bunun okulda yedi yıl demek olduğunu fark ettim. bunu yapamadım ve şarkıcı olmaya karar verdim." diyor.

çoğu çocuk bir noktada ünlü bir müzisyen olmayı hayal eder. stone için bu rüya, bir günlük mücadele bile olmadan gerçekleşti. stone, ingiliz yetenek gösterisi star for a night'a bir seçme kaseti gönderdiğinde on üç yaşındaydı . aretha franklin'in hit şarkısı "you make me feel like a natural woman" şarkısını cover'laması ona şovda bir yer kazandırdı. sahnede ve televizyonda canlı olarak, stone'un, donna summer'ın "on the radio" yorumu seyirciyi suskun bıraktı. bu sarışın, kıkırdayan genç, yetişkin bir kadının sesine sahipti. hemen s-curve records'tan amerikan plak şirketi yöneticisi steve greenberg ile anlaşma imzaladı. greenberg, pop grubu hanson'ı kitlelere ulaştırmakla tanınır.

greenberg, stone'un potansiyelini fark etti ve miami'nin soul efsanesi betty wright'ı stone'a akıl hocalığı yapması için tuttu. wright, kendi annesi sırtından yaralandığında ve babasız ailesini artık destekleyemediğinde şarkı söylemeye başladı. ulusal halk radyosu'ndan (npr) scott simon ile 2003 yılında yaptığı bir röportajda wright, bir yıldız olarak ilk yılları ile stone'unki arasındaki farkı açıkladı:

"bence joss'un durumunda, işin içinde çok daha fazla eğlence var ve bunun için gerçekten mutluyum. benimki sonunda böyle oldu... sanırım bu benim durumumda çok stresli çünkü ben sadece, bilirsiniz, şarkı söylemedim. çorba için, ama sanki büyük bir ailem var gibiydi, bu yüzden eve ne kadar para getirirsen getir, bazen yeterli olmuyor gibiydi."

Joss Stone - Son Of A Preacher Man


stone, wright'ı ikinci annesi olarak görüyor ve ikisi, wright'ın yolda kalmazsa stone'u gitar telleriyle nasıl tehdit ettiğine dair şaka da yapıyor. stone'un annesi aslında başlangıçta onun menajeriydi. stone'un annesini kovduğuna dair söylentiler dolaşmaya başladığında, şarkıcı bu haberleri dalgaya aldı. the herald'dan teddy jamieson'a açıkladığı gibi: "o benim annemdi ve beni bir anlığına idare etti, ama günün sonunda bir noktada anneni seninle çalışmaya alamazsın. hepsi bu kadar. bu."

stone, ailesinin onayıyla on altı yaşında okulu bıraktı. smh.com ile yaptığı bir röportajda şarkıcı, "asla akademik bir çocuk olmadım. ailem okuldan nefret ettiğimi biliyordu ve gerçekten ayrılmayı dört gözle bekliyordum." dedi. stone'un kariyerinin onu doğru yöne götüreceği belli olunca, ailesi onu kutsadı. wright'ın "cennetten bir hediye" dediği bir sesle, şarkıcıyı gitmek istediği yere götürmeyen bir yolda devam ettirmek aptalca görünüyordu.

bu sıralarda şarkıcı, isteksizce de olsa adını değiştirmeye karar verdi. annesi stoker'dan daha akılda kalıcı bir şeye ihtiyacı olduğunu düşündü. sonunda stone, büyükannesi aynı soyadına sahip olduğu için ailesini medyanın dikkatinden korumak için değiştirdi. stone, ilk albümünün ardından good morning, america ve the conan o'brien show gibi televizyon programlarında sahne aldı . hayranları arasında aktör tom cruise ve rock'n roll efsanesi mick jagger da vardı.

ingiltere web sitesindeki bir makalede stone, the soul sessions'ın "bir yan proje olarak başladığını ama bu devasa şeye dönüştüğünü belirtirken, aslında bu şekilde olmasını planlamadığını ama insanların onu satın almaya devam ettiğini" itiraf ediyor.

bir yıldan biraz daha kısa bir süre sonra, stone ikinci albümü mind body soul'u yayınladı. stone, web sitesinde, "şahsen benim için mind body… soul benim gerçek ilk çıkışım" diye açıklıyor. 28 eylül 2004'te amerika birleşik devletleri'nde piyasaya sürülen albüm, çoğunlukla orijinal şarkılar içeriyordu. stone, on dört bestenin on bir tanesini yazdı. stone, 2005 yılında üç kategoride aday gösterildi ve ikisini kazandı. en iyi kadın ingiliz solo sanatçısı ve en iyi ingiliz kentsel yasası seçildi. henüz on yedi yaşındaydı.

2005 yılında britanya'nın genç müzik milyonerleri listesine de eklendi. listeye hak kazanmak için müzisyenlerin otuz yaşında veya daha küçük olması gerekir. on yedi yaşındaki stone, 5 milyon doların üzerinde kazançla on dört numaradan girdi. bu miktarın mind, body… soul'un satışının devam etmesiyle artması bekleniyordu.

belki de stone'un 2005'te alabileceği en büyük övgü, en iyi yeni sanatçı da dahil olmak üzere üç grammy ödülü'ne aday gösterilmekti. kazanamamasına rağmen, blues şarkıcısı, şubat 2005'teki grammy şovunda ünlü rockçı melissa etheridge (1961–) ile canlı bir düet söylemeyi başardı. ikisi, medley'lerini merhum büyük rockçı janis joplin'e (1943–1970) adadı. ve anında itunes web sitesinde bir numaralı indirme oldu. tüm gelirler meme kanseri araştırmalarına gitti. (etheridge yakın zamanda meme kanseri ameliyatı geçirmişti.)

stone, gap mağazasının 2005 yaz kampanyasının sözcüsü olduğu zaman, resmi olarak havalı ve klas biri olarak tanındı. gap'in sadece yüzü değil, aynı zamanda sesi de oldu. stone'un müziği o yılın nisan ayından itibaren gap reklamlarında kullanıldı. sonbahar kampanyası için stone, gap için bir tanıtım cd'si hazırlamak üzere alanis morissette ve liz phair gibi kayıt yıldızlarına katıldı. stone, eylül 2005'te piyasaya sürülen bu cd için beach boys'un hit şarkısı "god only knows"u seslendirdi.

bu arada 2004 yılında stone, "spoiled" şarkısını birlikte yazdığı beau dozier ile çıkmaya başladı. dozier, holland-dozier-holland'ın bir parçası olarak tanınan motown yapımcısı lamont dozier'in oğludur. çift, ilişkilerini kasım 2005'te sonlandırdı.

sonraki yıllarda (2016'da) bir başka röportajında stone, müzik organizatörü sichai ile üç yıldır bir ilişkisi olduğunu açıkladı. stone, sıkı bir vejetaryendir ve hayvan hakları grubu peta için çeşitli kampanyalarda yer almıştır, stone ayrıca bir dizi kurtarma köpeğine sahiptir.

bir bilgi de şöyle: the tudors dizisinde "kral henry"nin eşi "kraliçe clevesli anne" olarak rol almıştır.

kaynaklar: 1 / 2

ve okumak isteyenler için de bir ropörtajı

dinlemek için tıktık