Sevilen Viski Türleri Scotch ve Bourbon Arasındaki Fark Nedir?

Viskiye meraklıysanız bu iki terimi illaki duymuşsunuzdur. Peki scotch nedir, bourbon nedir? Açıklayalım.
Sevilen Viski Türleri Scotch ve Bourbon Arasındaki Fark Nedir?
iStock

scotch ile bourbon arasındaki fark arpa maltı ile mısır, buğday, şeker kamışı (bkz: malt) farkı değildir, zira ikisi de sadece yerel markadır.

bir scotch da pekala âdi olup az arpa ihtiva edebilir. mesela en dandiğinden bir johnnie walker aldığınızda üzerinde scotch yazar, oysa yürüyeduran adamın viskilerinin çoğu pure malt (vatted malt da denir) veya single malt değildir, blend'dir. hatta blended scotch viski yazar üstünde. bu ne demektir? blend viskinin kuralı, en az bir single malt viski ihtiva etmesidir fakat geri kalanı pekala grain whisky (mısır, buğday, yulaf vs) olabilir. blend'in kalitesini zaten içerdiği malt viski sayısı ve oranı belirler fakat scotch da olsa, bir blend viski asla bir pure malt seviyesinde değildir, single malt seviyesinde hiç değildir. pure malt irlanda veya japon bile olsa o blend scotch'dan değerlidir, candır. ha tabi bu alemin kralı, single malt scotch viskidir.

ayrıca bourbon da genellikle yüzde 5 arpa maltı ihtiva eder fakat adiliği tam bir marka karakteri olduğu için bunun da kuralı, en az yüzde 51'inin mısır kökenli olmasıdır.

viski yapım şeması, kısaca


şimdi bu küçük teknik detayları ve gereksiz kırgınlıkları giderdikten sonra asıl meseleye gelebiliriz

bourbon ile scotch arasındaki temel fark bekletildikleri fıçılarda gizlidir. bourbon label'ını elde etmek için yeni meşe fıçı kullanma zorunluluğu var ve bourbon, tahtadaki aromaları, tahtanın yeniliğinden dolayı daha çabuk kapar. asgari fıçı süresi 2 yıldır. scotch labelini yapıştırmak için ise iskoçya topraklarında en az 3 yıl fıçıda bekletmek gerekir viskiyi ve fıçılar yeni değildir, ekseriyetle eski bourbon fıçıları getirilir ve ikinci baharlarını yaşarlar. bunun yanı sıra eski xerez (sherry-ispanya) fıçıları da ikincil bir fıçı merasimi için kullanılır.

son zamanlarda farklı aromalar katmak için sauternes (fransa) fıçılar da kullanılıyor. velhasılı kelam, scotch viski daha karakterli olduğu için ikinci el fıçılar yetiyor ve sadece viskiyi süslemek için kullanılıyor, bourbon ise az karakterli olduğu için fıçı merasimini bir süsleme olarak değil, kelimenin olumsuz anlamıyla bir "makyaj" olarak algılamak doğru olur. bir nevi kötü şarapların meşe aromalı olduklarında süper içimli oldukları gibi bourbonlar da makyajlı, janjanlı içkilerdir.


tat olarak ikisi arasındaki genel fark

scotch viskide (her ne kadar blendlerde daha az belirse de) farklı tahıl tadlarını ve maltın doğal tadını alırsınız, fıçı aromaları daha çok burna yöneliktir. bourbon'da fıçı büsbütün lezzeti oluşturmak için kullanıldığından viskiye göre daha tatlı, aromalı, yuvarlaktır. karakteri belirgin değildir, bir bourbon bir diğer bourbon'a ekseriyetle benzer, bir scotch ise -blend değilse tabi, blend, scotch'luğa hakarettir- diğerinden oldukça farklı, karakterli olabilir.

ekleme: ayrıca yine poti burjuvalığımı yapayım, iyi bir bourbon istiyorsanız labrot & graham'ın woodford reserve gayet makul fiyata olağanüstü bir aroma veriyor; iyi bir scotch istiyorsanız, paraya kıyıp the glenrothes'un - select reserve ve robur reserve adlı dandik serileri hariç - herhangi bir vintage'ını bulun. 1998 yeni çıkmış, ucuz diyolla. 1995 gayet makul fiyata bulunuyor, 1991'i artık bulmak zor, 70 euro'dan aşağı bulursanız böbreği satın alın şu an altından bile hızlı yükselir şerefsiz, havaalanlarına özel three decades'i bulursanız delilik yapabilirsiniz (işverenim sağolsun 100 euroluk şişeyi hediye etti, bitince sıçtık), çok zengin olup 1987'yi bulursanız almakla kalmayın, şu garip resneli geyik'e bir kadeh ısmarlayın !

ekleme 2: pure, vatted, single malt falan dedik, bir de çoğu distillery'nin single cask'ları var, onları zaten böbreği satsanız da alamazsınız, alırsanız ciğer iflas edene kadar içersiniz. aman ha.

Sükûnetin Vazgeçilmez Arkadaşı Olan Viski Nasıl Ortaya Çıktı?