Sevimli Görünüşleriyle Bilinen Serçelerle İlgili Sizi Hayal Kırıklığına Uğratacak Bilgiler

Minik, sevimli ve ürkek bir kuş türü olan serçeler, sandığınız kadar tatlı hayvanlar değiller aslında.
Sevimli Görünüşleriyle Bilinen Serçelerle İlgili Sizi Hayal Kırıklığına Uğratacak Bilgiler

sürekli gürültü yapan ve kaos yaratan bu minik kuşların kötü olabileceği pek şaşırtmadı aslında. serçe romantizmi yaparken iki kere düşünmek gerekiyormuş.

kötülüğün kanat bulmuş hali özetle şu şekilde anlatılmaktadır:


"serçeler, bölgedeki diğer kuşların yuvalarını tahrip etmekte, yumurtaları kırmakta, yavruları öldürmekte ve hatta farklı türlerden yetişkinleri katletmekte hiçbir sakınca görmüyor. 

diğer kuşlardan önce yuva yapar, yavrularını büyütmek için en iyi yerleri talep eder, ancak bu yeterli değildir. bir çift serçe, başarılı bir şekilde yuva yaptıktan sonra diğer yuvalara gider ve orada ne varsa yok eder. yuva malzemesi var mı? atılır. yumurta var mı? hayır, yok. sadece yumurta kabukları ve kan var. civcivler var mı? evet, var. ölü civcivler. yapabilirse, yavrularını korumaya çalışan yetişkin kuşları bile öldürür. serçeler, buraya taşınırlar ve herkese buranın artık kendi bölgesi olduğunu öğretirler.


kıskanıyorlar ve bu onları çıldırtıyor. şöyle ki; tek eşli olan serçeler eşleri ölürse başka bir eşe geçerler, çok az serçe eşinden ayrılır. ancak bu, tek eşli oldukları anlamına gelmez. hem erkekler, hem de dişiler aldatır ve bu durum serçe eşlerini deliliğe sürükler.

erkek serçe, kendisine ait olmadığını düşündüğü yavruları bilerek aç bırakmaya çalışır. yavrunun ona ait olmadığını ancak dişisinin çiftleşme mevsiminde nasıl davrandığına dayanarak çıkarımlarda bulunabilir. yapılan çalışmalar; eğer dişi yuvadan çok fazla uzaklaşırsa, erkeğin yavruları daha az beslediğini, daha az çaba harcadığını ve temelde onları öldürmeye çalıştığını ortaya koymuştur, çünkü onların kendi yavruları olmadığını düşünmek için pek çok nedeni vardır.


ancak dişiler daha da kötü durumda. aldatıyor olabilirler ama erkekleri de aldatıyorsa buna katlanamazlar. bu yüzden eşlerini takip eder ve diğer dişilere nasıl davrandığını görürler. kıskanç dişi serçe izler ve bekler, eşi diğer yuvadaki yavrularını büyütmeye başladığında yuvaya (savunmasızken) saldırır ve içindeki her şeyi öldürür. sonra da hiçbir şey olmamış gibi davranır çünkü onlar birer psikopattır."

kaynak123