Sevmediğiyle Sevişemeyenler Kulübü Demiseksüellik Tam Olarak Nedir?

Demiseksüellik üzerine kafa yoralım biraz.
Sevmediğiyle Sevişemeyenler Kulübü Demiseksüellik Tam Olarak Nedir?
La La Land (2016)

Nedir?

demiseksüellik; bir kişiye karşı derin hisler beslemedikçe o kişiyle cinsel birliktelik yaşamama durumudur. yani cinsel birleşimi ancak güçlü duygusal bağlar kurduğu insanlarla gerçekleştirirler. bu keskin seçiciliği bakımından yer yer aseksüeller ile de karıştırılmaktadır. ancak demiseksüel birey aseksüel birey gibi hiçbir cinse karşı ilgi duymayan, seks yapmayan değil, bunun için büyük hisler beslemesi gereken kişilerdir.

demiseksüelliğin en yalın tanımı sevmeden sevişememe durumudur.

kavram ilk olarak aseksüel görünürlük ve eğitim ağı’nda (asexual visibility and education network) ortaya çıkmıştır.

demiseksüel bireyler birincil cazibe denilen göz, saç, boy, biçimli vücut, kıyafet, ten rengi gibi fiziksel özellikleri önemsemezler. onun yerine ikincil cazibe denilen kısımla ilgilenirler. ikincil cazibe; önce nitelikli ve derin bir ilişki sonra cinsel tatmin anlayışıdır.

uzman klinik psikolog pelin hazer, demiseksüellik hakkında yeteri kadar çalışma yapılmamış olmasından dolayı bu kelimenin henüz bir tanı olarak kabul görmediğini belirtiyor. fakat kişinin partneriyle kurduğu duygusal bağ sayesinde hissedilen cinsel doyumun arttığının da bilimsel olarak kanıtlandığını söylemektedir.

psikolog pelin hazer, "insanlar belirsizlikten hoşlanmaz. kendisinde iyi ya da kötü bir şeyler fark eden her kişi bir kategoriye girmek ister. aynı kategoride olan insanlarla bir araya gelerek kendilerini anlaşılmış hissedebilir." diyor ve demiseksüellerin de kendini tanımlamaya ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

demiseksüellerin hayatı duygusal öncelemelerinden meydana geldiğinden dolayı flörtleşmek için de derin hisler beslemek isterler. dolayısıyla yalnız seks hayatı değil, yemeğe çıkma, kahve içme, birlikte vakit geçirme gibi eylemleri yapabilmek için önce bunu hissetmeleri gerekmektedir.

demiseksüeller de diğer insanlar gibi etkileyici birilerini gördüklerinde onları beğenebilirler. fakat şehvet ve arzu noktasında gelişim göstermeleri için zamana ve bununla orantılı olarak duygulara ihtiyaçları vardır.

demiseksüellik, bir hastalık, rahatsızlık ya da eksiklik değil, bir tercihtir.

uzmanlar demiseksüelliğin erkeklere göre kadınlarda daha yaygın olduğunu belirtmektedirler.

demiseksüel bireyler bazı anlarda koşullar seks yapabilmeye müsait olduğu halde bunun yerine sahilde bir yürüyüşü tercih edebilirler. demiseksüeller, seksi bir amaç olarak görmedikleri için hayatın da ondan ibaret olmadığını bilir ve duygusal deneyimlerinden feragat etmezler.

Literatürde karşılığı var mı?

demiseksüellik, tonla bilimsel çalışmaya konu olan cinsel psikolojinin aseksüalite ve seksüaliteden sonra en temel kavramlarından biridir. fakat hayatı salt çeşitli cinsel uzuvlar üzerinde algılayanların zerre empatisini yapamayıp ancak zeka seviyeleriyle paralel maytaplar geçebildikleri bir konudur.

Son söz

yıllarca arkadaşlarım tarafından linç edildim. bir çok dizi oyuncusundan tutun da okulun en güzel kızı anlam veremediğim şekilde bana çekici gelmiyordu. evet güzellerdi fakat benim ilgimi farklı detaylar çekiyordu ki bu zaman zaman tatlı kusurlar bile olabilirdi.

one night stand ilişkiler yaşamadık mı, yaşadık. ama bir erkek olarak bunlar toplumun aksine bana yavan ve tatsız geliyordu. sonra zamanla şunu anladım bir kadınla birlikte olurken aldığım haz onu tanımamla, sohbet etmemle, bana değer vermesiyle çok fazla korelasyon içeriyordu. tam da bu noktada demiseksüellik neden herkesten farklı algılara sahibim sorusuna cevap oldu.

artık okulun en güzel kızı yerine, bana ilgi duyan, bolca iletişim kurduğum kızları neden çekici bulduğumu anlıyordum.