Sezona Çok İyi Başlayan Fenerbahçe'nin Oyun Kalitesinde Neden Düşüş Var?

Süper Lig'de sezona iyi bir kadro ve güçlü oyunla giren Fenerbahçe'nin oyun kalitesinde son aylarda gözle görülür bir düşüş var. Peki bu düşüş neden kaynaklanıyor olabilir?
Sezona Çok İyi Başlayan Fenerbahçe'nin Oyun Kalitesinde Neden Düşüş Var?
Fenerbahçe SK

tek bir oyunu olan, o oyunu güçlü olan bir hoca ismail kartal

ama takım fizik olarak düştüğünde veya taktiksel olarak planı işlemediğinde de tek alternatifi var. ezbere değişikliklerin sebebi bu.

takım 4-2-3-1 ön alan baskısı ve direkt hücumlarla oynuyor. bu oyun yüksek fizik ve tempoyla oynanıyor. 3-2-5 olarak yerleşiyor takım hücumda. sağda atletizmiyle osayi solda tadic'le oyunu genişletip ferdiyi zaman zaman iç koridora zaman zaman da 3-2-5' in 2'sinden biri yapıyorsun. tüm hücum planı bu. jayden'ın bence sezon boyunca öne çıkmasının sebebi de bu oldu. çünkü bu oyunu oynarken stoperlerinin öne çıkıp geçişte birebir adam markajında kalması gerekiyor. jayden bunu çok iyi yaptığı için sezonun oyuncusu oldu. ama fenerbahçenin geçiş savunması sezon başından beri sıkıntılı. çünkü çağlar ve becao bunu yapamıyor. bunu yapamadığı için geçişte merkezde topla buluşan oyuncuyla 2'ye 2 kalındığında merkezdeki oyuncuya baskıya çıkan bir stoper yok. geçişte bunu yaşayınca ofansif beklerinin sıkıntısını yaşıyorsun. çünkü ferdi ve osayi çabuk ve atletizmi yüksek oyuncular olsalar da savunma bilgileri eksik oyuncular. sivas maçında ilk golü bu yüzden yedin. koita geçişte ikiye bir yaptı, kaleye kadar uzadı. gol gelmeden önce de 4'e 4 kaldıkları çok pozisyon oldu. bu, sezon boyunca yaşanan bir problemdi.

ikincisi, fenerbahçe oyun kurulumunda sıkıntı yaşıyor

ama buna ilişkin bir planı yok. dzeko inisiyatif alıp derine gelmediği sürece fenerbahçe oyun kurmakta çok zorlanıyor. galatasaray'ın eksikliği de bu. oyun kurulumunu geliştirmesi lazım. ama okan hocanın oyun şablonlarını düşünürsek aradaki farkı anlarız. iki takım da 3-1 şeklinde oyunu kuruyor. bunu sacha varken bekleri ileri gönderip yapıyordu. ama sacha gittikten sonra kaan ayhan zaman zaman 3'lü savunmanın stoperi gibi oynayıp önlerine torreira geliyor. zaman zaman kerem demirbay ve torreira'yla bu oyunu oynayıp kaan'ı gönderiyor takım. kaan zaman zaman da 3'ün önüne sahte bek olarak gelip torreira'yla veya kerem demirbay'la oynuyorlar bunu. şimdi ziyech'in gelmesiyle ziyech'le bu oyunu oynuyor galatasaray. bunu muslera ve nelsson'la da çıktıklarında gördük. barış alper yılmaz gibi bir fizik canavar var. birebir yüksek top atıp takımı çıkartıyorlar. ziyech 50-60 metre nokta atabiliyor. nelsson veya muslera atacağına ziyech atsın. bunu son maçlarda gördük. muslera'nın attığını gördük. nelson'un attığını gördük. bu bir oyun planı. 

ismail kartal'dan bunları göremiyoruz. jayden sol bek yap. ferdi' yi içte kullan. 3-1' i jayden'la kur. böyle bir şey gördük mü? görmedik hiç. ferdi'yi oyun kurulumunda görüyor muyuz? çok nadir. hoca zajc - krunic orta sahasıyla bunu yapabileceğini sandı. ama sen düşük tempo, pas takımıysan bu orta sahayla yaparsın. ama sen direkt hücum oynuyorsan topu kaybettiğinde bu orta saha sana fred - ismail gibi topu geri kazandıramıyor. bir de krunic kendi yarı sahasında bile baskıya gidemiyor. çünkü pozisyon oyuncusu regista adam. o zaman da oly maçı gibi ankaragücü kupa maçı gibi 3'lük oluyorsun. krunic'le oynayacaksan 4-3-3 oynayacaksın. krunic - zacj - fred yap. sol iç sağ iç. king ve irfan'ı içeride konumlandır. osayi'yle ferdi'yi çizgiye gönder. bak bakalım krunic nasıl oynuyor. böyle oynayamaz çünkü tadic'in dışarıda kalması gerekir. belki irfan'ın bile dışarıda kalması gerekir. ama irfan skorer bu sezon, kotarırdı. forvet karakterli oyuncuya ihtiyacın var bu oyunda. onu da yapamıyor. veya yapmıyor. böyle bir oyunu bilmiyor olabilir.

bir diğer sıkıntı da atletizm

fenerbahçe lige harika başladı. ama dzeko ve tadic'in yaşları sıkıntı. erken form bu oyuncuları sezonun ilerleyen aşamalarında düşürür. sezon başı da yazdım bunu. düştüler. fred sakatlık sıkıntısı yaşadı. ismail bence sezon başından geride. çok top kaybetmesinden anlıyoruz. fizik olarak düştüğü için yapıyor o top kayıplarını. zaten bir planın var. bu oyuncular düşünce fenerbahçe'nin kayıplar yaşaması olasıydı. bir tek irfan can ayakta kaldı. çünkü cengiz var. cengiz 15 milyon euro'luk oynamadı. ama irfan'ı diri tuttu. adam kariyer sezonunu oynuyor. ama yetmiyor.

kısacası, sezon içerisinde ismail kartal bunlara bir çözüm bulmaktan uzaktı

hani diyor ya, biz de değişiklikle maç alıyoruz diye. gole ihtiyacın olunca 4-4-2'ye dönmek değil mesele. fenerbahçe 4-4-2'ye dönüyor. genelde şima çıkıyor. bats top almaya gelmek zorunda kalıyor. top da tutamıyor. kenar ortası yaparsan etkili oluyor. sen oyunu değiştirmedin ki. alanya maçı, antep maçı. açın izleyin, galatasaray oyunu nasıl değiştirmiş. antep golü atıp 5-4-1 bekliyor. mertens ve kerem' i 8-10 yapıp 6' lı hücum hattı çıkarıyor okan hoca. maçı çeviriyor. gidip 4-4-2' ye dönmüyor. iyi bir kadro, iyi bir ilk plan ama bundan başka bir şey yok.