Sıkı Bir Müzik Takipçisinden: 2022'nin En İyi Rock, Metal ve Pop Albümleri

Güncel ve kaliteli müzik kritiklerini takip eden bir Sözlük yazarından, geçtiğimiz yılın en iyi albümleri. Hem de fikir verecek notlarla birlikte.
Sıkı Bir Müzik Takipçisinden: 2022'nin En İyi Rock, Metal ve Pop Albümleri

bu yıl 200’den fazla 2022 çıkışlı albüm dinlemiş biri olarak beğenilerimi listelemek istiyorum. 7 senedir yeni çıkan eserleri hafta hafta takip eden, bu tür best of listelerini sürekli twitter ve reddit’te paylaşan bir müzik tutkunu olarak paylaşacağım.

albümleri takip ederken rateyourmusic, albumoftheyear, metalarchives, progarchives, theneedledrop gibi kaynakları temel aldım, bunların dışında yerli ve yabancı onlarca kritik okudum. hemen hemen tüm türlerden ve bunların alt türlerinden dinlediğimi düşünsem de hip hop türüne ilgi duyamadığım için çok iyi albümler çıktığını duymama rağmen listede bu tarzdaki albümlere yer veremeyeceğim. kategorileri 3 ana tür üzerinden belirledim, sırasıyla rock, metal ve pop türlerini aşağıda listeliyorum. tüm seçimler kişisel beğenilerime göredir, diğer yazarlar da başlığa yazarsa güzel bir veri kaynağı olmasını isterim.

2022’nin en iyi rock albümleri

10) natalia lafourcade - de todas las flores (chamber folk)

grammy ödüllü meksikalı sanatçı natalia lafourcade’nin bu albümünde bizi jazz esintili folk ezgileriyle dolu yumuşak ve sıcak bir sound bekliyor. ispanyolcasıyla listemdeki dili ingilizce olmayan iki albümden biri. albüme adını veren şarkı de todas las flores bu senenin en tatlı şarkılarından.

Albümün tamamı.

9) the smile - a light for attracting attention (art rock)

bu senenin en özel projelerinden biri the smile. radiohead’den thom yorke ve johnny greenwood’u, londralı bir caz grubunun davulcusuyla gördüğümüz bu proje single’larıyla yarattığı beklentiyi karşıladı ve senenin en deneysel albümlerinden birini bizlere sundu. radiohead’ın özgün art rock sound’unu seven herkesin yılın albümü listelerinde kolaylıkla zirveye oynayacağını düşünüyorum. 13 parçayla dolu bu albümde free in the knowledge favorim.

Albümün tamamı.

8) alex g - god save the animals (indie rock)

amerikalı müzisyen alex giannascoli’nin indie&folk tonlarında dolaştığı bu albüm birçok kritikte yüksek not aldı. ilk dinleyişlerimde ısınamadığım, albümü bütün olarak tükettikçe çok keyif aldığım bir eser oldu. christian rock’a kaçacak kadar dindar bazı lyric’leri dinleyiciye değişik bir tecrübe sunuyor. 43 dakikalık süresiyle oldukça kısa şarkılardan oluşan albümden favorim cross the sea.

After All

7) foxtails - fawn (post-hardcore)

listenin dinlemesi zor albümlerinden biri. modern screamo olarak da etiketlenebilecek müzik tarzına sahip bir albüm. kulağa öfkeli, endişeli gelen vokalleri muhafazakar müzik dinleyicisini ürkütse de benim gözümde albümü güzelleştiren detaylardan birini sağlıyor. bu albümün bana sağladığı en güzel katkı ise daha fazla violin kullanılan albüm dinlememem gerektiğini fark etmem oldu, benzersiz bir deneyim sunmuşlar. grubun 4. albümü olsa da hala potansiyellerini tam ortaya koyamadıklarını ve önümüzdeki süreçte bomba bir albümle geleceklerini düşünüyorum. favorim space orphan.

Albümün tamamı.

6) motorpsycho - ancient astronauts (heavy psych)

utanmasalar üretkenlikte kg&lw ile yarışacak kadar albümler çıkarmaya başlayan motorpsycho, norveç’ün kült psychedelic rock gruplarından. okuduğum kritiklerde benim kadar beğenen görmesem de albümün 70’lerden fırlamışcasına sunduğu atmosfer, içinde 20 küsür dk’lık şarkı barındırması, melodilerin güzelliği liste sahibi olarak kendilerine biraz kıyak geçmeme yol açtı. eski kafalı prog rock dinleyicilerinin beğeneceğini düşünüyorum. favorim chariot of the sun.


5) king gizzard & the lizard wizard - ice, death, planets, lungs, mushrooms and lava (jazz-rock)

bu yıl tam 5 albüm çıkaran, son 10 yılın en manyak grubu kg&lw’nin beni en mutlu eden albümü oldu ice death. yine bu yıl çıkan omnium gatherum’un yarattığı beklenti tarafımca karşılanmamıştı çünkü albümün psych rock’tan thrash metal’e, hip hop’tan pop’a tonla farklı türden şarkılardan oluşmasının bir bütünlük sağlayamadığını düşünüyordum, neyse ki bu albüm sonuna kadar tatmin etti. baştan sona “jam albüm” hissi vermesi çoğu dinleyicilerini sıksa da ben iyi ki bu şekilde çıkmış diyorum. jazz, psychedelic, funk, prog ne aranırsa var, yılın en iyi albümlerinden. favorim… çok zor, hepsi çok güzel. solosu için ice v bir adım öne çıkabilir.

Mycelium

4) big thief - dragon new warm mountain (indie folk)

bu sene grammy almasını en çok istediğim grup big thief. folk rock türünde 20 şarkıdan oluşan 80 dakikalık albümleriyle insanı tek saniye sıkmadan bu kadar güzel bir albüm çıkarmak çok büyük sanat işi, umarım hak ettikleri tüm ödüllere kavuşurlar. albümden o kadar çok favorim var ki bunları ayrı listeye koysak ayrı bir albüm çıkar, dragon, sparrow, little things… ama kişisel fikrim simulation swarm. şiddetle öneriyorum bu albümü.

Change

3) ninos del cerro - suave pendiente (neo-psychedelia)

bu yılın en beğendiğim işlerinden biri de şili’li grup ninos del cerro’nun albümü oldu. listedeki dili ingilizce olmayan bir diğer albüm olan eser psychedelic, dream pop, post rock türlerine dokunuyor, ispanyolca vokalleriyle büyülü bir yolculuk sunuyor. favorim: esta enorme distancia.

Suave Pendiente

2) black midi - hellfire (avant-prog)

bu yılın en özgün, en deli işlerinden biri hellfire. black midi geçen sene cavalcade ile öne çıkmış ve bu sahnede ben de varım demişti, hellfire ile de kült gruplardan olacağını kanıtladı. birçok müzik tutkununun 2022’nin en iyisi olarak seçtiği albüm prog’un en derin türlerinde dolaşıyor, sonraki albümlerde duyacağımız diğer acayip melodiler için heyecanlandırıyor. kelimelerle ifade edilemeyecek bir deneyim sunduğu için sözü kısa kesiyorum, favori seçmek yine çok zor olsa da welcome to the hell diyorum.

Hellfire

1) black country new road - ants from up there (art rock)

rock türünün zirvesi aynı zamanda 2022’nin de zirvesi, bu yıl çıkmış ve sanırım uzunca bir süre çıkacak olan en iyi albüm. bu albümün başarısını şöyle söyleyeyim, rateyourmusic’de son 15 senede david bowie’nin blackstar’ıyla birlikte +4.00 üstü puanlanan tek rock albümü. art rock’tan post rock’a, chamber pop’dan indie rock’a birçok türe dokunuyor ve her saniyesiyle “gerçekten en iyisini dinliyorum” hissini size kanıtlıyor. isaac wood’un vokalleri yeterince melankolik değilmiş gibi albümden sonra sağlık problemleri sebebiyle gruptan ayrıldığını açıklamasıyla ayrı bir hüzünle dinletiyor kendini. dinleyin, dinletin. favorim: snow globes.

Albümün tamamı.

2022’nin en iyi metal albümleri

10) blind guardian - the god machine (power metal)

power metal’in efsanesi blind guardian, son eseriyle ben de dahil çoğu fanını mutlu etti. speed metal’i andıran riffleriyle prog’tan symphonic metal’e uzanan bir sound yakalamışlar. hansi kürsch o epik vokaliyle ne söylese dinleriz gerçi, ama bu yaşta bu şekilde ortalama üstü bir albüm çıkarmak her grubun harcı değil, takdir ettim. favorim: secrets of the american gods

Albümün tamamı.

9) cave in - heavy pendulum (alternative metal)

amerikalı metal grubu cave in, 70 dakikalık bu dolu dolu albümleriyle listeye girmeyi hak ediyor. özellikle stoner, sludge sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum. tozlu riffler, clean&harsh vokaller, akılda kalıcı sololar.. bir metal dinleyicisinin aradığı her şey mevcut. favorim: blinded by a blaze.

Albümün tamamı.

8) chat pile - god's country (sludge metal)

sludge’dan industrial metal’e, hardcore’dan punk’a uzanan sound’uyla chat pile bu yılın en sert, en öfkeli albümlerinden birini yayınlıyor. çoğu kişinin listelerinde zirvede gördüğüm bu albüm oldukça karanlık, politik ve gürültülü. bu türe çok alışık olmadığım için yaşadığım bu yabancılık ayrı bir cezbetme faktörü sunuyor, çoğu dinleyiciye de aynı şekilde hissettireceğine eminim. favorim: slaughterhouse

Albümün tamamı.

7) cult of luna - the long road north (atmospheric sludge metal)

isveç’in kült gruplarından cult of luna diskografilerine bir güzel eser daha ekliyor. soğuk kış günlerine oldukça yakışan atmosferik sound’u karanlık ve melankolik vokaliyle birleşince sludge ve post metal fanlarının best of’una girmesi kaçınılmaz. favorim: cold burn

Albümün tamamı.

6) wilderun - epigone (progressive metal)

2019’un en ses getiren albümlerinden birini yayınlayan wilderun, beklenen yeni albümünü bu şubat’ta yayınladı. atmosferi fazla sinematik olduğu için midir bilmiyorum ama grubun eski fanları biraz hayal kırıklığı yaşadı bu albümle ilgili. ben bu kitleye katılmadan yılın başından beri keyifle dinledim, symphonic, folk, death seven herkesin de keyifle dinleyeceğini düşünüyorum: favorim: distraction ıı.

Albümün tamamı.

5) devin townsend - lightwork (progressive metal)

bir prog metal fanı olarak bu yıl en merakla beklediğim albümdü lightwork. bilen bilir devin townsend bir albüme başlarken daha seneler önce twitter’dan ipuçlarını verir, ay ay sound ve gidişatla ilgili update geçer, fanlarını albüme yavaş yavaş hazırlar. 2019 çıkışlı empath’le birlikte kafasındaki o garip sound’u oturtmaya başlayan kanadalı devin abimiz nihayet bunu başarıyor ve metal dünyasının en özgün albümlerinden birini yayınlıyor. çığır açıcı bir albüm mü? hayır. hiç denenmemişi denediği için başarılı mı? evet. devin bu albümde dream pop ve pop rock’ı prog& symphonic metal elementleriyle birleştiriyor ve ortaya daha önce duymadığım türde bir eser çıkarıyor. sanırım daha önce bir albüm için “art metal” tanımını kullanmayı hiç düşünmemiştim, yapılmış mıdır onu da bilmiyorum.
şunu da söylemem lazım, albümün bir de bonus cd’si var ve ilk cd’ye göre 3-5 kat daha sert. favorim da bu bonus cd’den, canım anneke’mli starchasm pt2.

Lightwork

4) white ward - false light (atmospheric black metal)

bu yıl kimin listelerine baktıysam tepelerde mutlaka gördüğüm, muhteşem bir albüm false light. albümün türü sizi korkutmasın, post metal dinlemeye alışkınsanız bunu da keyifle tüketebilirsiniz. ukraynalı grubun albümünü bu kadar başarılı kılan şey saksafonlar ve metalle kusursuz şekilde sentezlenen dark jazz elementleri. mutlaka tecrübe etmelisiniz. favorim aynı zamanda yılın da en iyi şarkılarından olan: phoenix.

Albümün tamamı.

3) fleshwater - we're not here to be loved (alternative metal)

gerek sound’uyla, gerek süresiyle listenin en kolay dinlenir albümü aynı zamanda yılın da en iyi albümlerinden. sound’yla, kapağıyla adeta 90’lardan fırlamış gibi duran albüm deftones’un açtığı alanda mükemmel işler yapıyor. 2020 demolarından beri albümü beklenen bu grup tüm beklentileri karşılamış gözüküyor. björk cover’ı da 10 numara olmuş. favorim: the razor's apple.

Baldpate Driver

2) ashenspire - hostile architecture (avantgarde metal)

açılın, yılın en beğenilen metal albümüyle geldim. ilk olarak 2017 albümleriye adından bahsettiren ingiliz grup geçen sürede inanılmaz bir eser ortaya koyuyor ve çoğu kişinin 2022 yıllında 1 numarası oluyor. çoğu avantgarde albüm gibi bu albümün de en en öne çarpan kısmı ekstra enstrümanlar: violin ve saksafonlar. bu black & prog soslu albüme o kadar güzel yakışmış ki yılın en çok dinlediğim albümlerinden oldu. öfkeli vokaller, politik lyric’ler, tüm bu atmosferle birleşince muhteşem bir eser çıkıyor. sanırım bu albüm için söylenebilecek en güzel şeyi şu youtube yorumunda özetlenmiş; “it's like black country, new road's older angry brother..." favorim: plattenbau persephone praxis

Full Album

1) charlie griffiths - tiktaalika (progressive metal)

az önce de yazdığım üzere hostile architecture’a korkunç bir hayranlık duysam da haken’a olan sevgim ağır basıyor ve gitaristlerinin bu ilk solo albümü yılın metal albümü olarak bana tiktaalika’yı seçtiriyor. çıktığı ilk günden bu yana özellikle facebook ve reddit’in prog gruplarında deli gibi övülse de başka yerde çok bahsedildiğini duymadım. prog dışında thrash metal ve metalcore gibi türlere de dokunan bu muhteşem albümde tonla konuk sanatçı var, en göze çarpanları between the buried and me’den tommy rogers ve dream theater’dan jordan rudess. albümde baştan sona metallica’ya bir saygı duruşunda bulunulduğunu görüyorsunuz, çoğu riff’i and justice for all’dan yakaladım. konsept albüm olan tiktaalika tıpkı the ocean gibi jeolojik zamanları teması olarak belirlemiş. bu yıl en sevdiğim, en çok dinlediğim metal albümünden favorim: dead in the water.

Prehistoric Prelude

2022’nin en iyi pop albümleri

10) aurora - the gods we can touch (alt-pop)

aurora aksnes 2016 yılında yayınladığı ilk albümden beri radarımda olmuştur. bu sene de masalsı sesini duymaktan mutluluk duydum ve kritiklerde kendisine haksızlık edildiğini, son albümüyle yılın en’lerinde yer alması gerektiğini düşünüyorum. favorim: a dangerous thing.

Everything Matters

9) the beths - expert in a dying field (power pop)

yılın en “tatlı” albümünü sorsalar bunu söylerim muhtemelen. rock kategorisine koyup koymamakta kararsız kıldım ancak son kararı bu şekilde verdim. indie rock’tan jangle pop’a uzanan yelpazesiyle, keyifli bahar günlerini hatırlatan bir atmosfere sahip. favorim: 2am

Albümün tamamı

8) alvvays - blue rev (indie pop)

ekim’de yayınlanmasına rağmen buram buram yaz kokan, yılın en başarılı albümlerinden biri. bu kadar sıcak atmosfere sahip bir albüm daha sıcak havalarda çıkmalı ve aklımızda güneş ışığı ve pozitif hislerle kalmalıydı ama napalım seneye de dinleriz. indie pop, shoegaze sevenlerin bayılarak dinleyeceğini düşünüyorum. favorim: belinda says

Pharmacist

7) everything everything - raw data feel (art pop)

çok az albüm bana ilk dinlediğim anda “evet top 10 listemde olacak” dedirtir, bu da daha ilk şarkılarından bunu başarmıştı. indietronica, art pop, synthpop türlerine dokunan albüm çoğu şarkısıyla beyninizi işgal etmeye yeteneğine sahip melodilerden oluşuyor. favorim: software greatman

Teletype

6) king gizzard & the lizard wizard - changes (psychedelic pop)

üstte listeye farklı türden giren kg&lw manyaklarıyla tekrar karşılaşıyoruz. eh bir senede 5 albüm çıkarınca şaşırtıcı olmasa gerek. bu sefer psychedelic pop, jazz-funk gibi alanlara dalan grup dinleyiciyi pişman etmiyor, 40 dakikalık bir keyif sunuyor. favorim: astroturf.

Change

5) weyes blood - and in the darkness, hearts aglow (baroque pop)

bu yıl en beklenen, üzerine en çok konuşulan albümlerinden biriyle birlikteyiz. 2019’ta yaşadığı çıkışla yeni albümü merakla beklenen natalie mering fanlarını üzmedi ve çoğu kişinin rahatlıkla listelerinin zirvesine ekleyeceği harika bir albüm yayınladı. oldukça yumuşak, sıcak ve şiirsel bir albüm. favorim olan god turn me into a flower ayrıca yılın da en başarılı şarkılarından biri.

It's Not Just Me, It's Everybody

4) animal collective - time skiffs (psychedelic pop)

psychedelic pop diyince akla gelen ilk projelerden animal collective. listedeki yılın en erken çıkan albümlerinden birini yayınladı ve 1 sene hiç hiç sıkılmadan çevirdim bu albümü. melodik, atmosferik, hipnotize eden bir yapıya sahip. favorim: strung with everything.

Dragon Slayer

3) death's dynamic shroud - darklife (glitch pop)

listedeki en elektronik müzik diyebileceğim albümle karşı karşıyayız. pop’un en derin katmanlarından çıkıp gelen albümle karşılaşmam efsanevi single’ları messe de e-102 ile oldu. tekken 7’nin soundtrack'lerinden beginning of the end’e yaptığı mix o kadar başarılı olmuş ki albümü ne zaman açsam sıra bu şarkıya geldiğinde bi 3 kere falan replay’e alıyorum. ne mutlu bana ki bu harika şarkıyla karşılaşıp bu kusursuz albümü dinleyebilmişim.

Darklife

2) beach house - once twice melody (dream pop)


bu albüm 4 parça halinde sıra sıra yayınlandığında inatla dinlemeyip tamamının çıkmasını beklemiştim ve dinleyince aklım uçmuştu. bir pop albümü ne kadar güzel, ne kadar melodik, ne kadar atmosferik olabilecekse o kadar olmuş. 84 dakikalık upuzun süresiyle çoğu kişinin 2022 için 1 numarası olan bu albüm tüm övgüleri hak ediyor. favorim: superstar.

Albümün tamamı.

1) hatchie - giving the world away (dream pop)

anlık olarak pop dünyasında beni en çok heyecanlandıran isim harriette pilbeam. adını ilk olarak 2019’da çıkardığı ilk albümüyle duymuştum, 2022’de 1 numaram olacağını asla tahmin etmemiştim. üstelik albüm yetmezmiş gibi yıl bitmeden bir de nosedive adında muhteşem bir single çıkarıd ve daha şimdiden sonraki yıl için heyecanlandırdı. the cure’ü hatırlatan melodileriyle çok başarılı, üretken ve potansiyeli yüksek bir yıldızımız. albümdeki çoğu şarkı favorim olmak için bağırıyor ama quicksand diyorum.

Giving the World Away

genel olarak 2022 fena sayılmayacak bir yıldı diyebilirim

bundan uzun yıllar sonra düşündüğümde black country new road ve black midi'nin albümleriyle hatırlayacağım bir yıl olacak. 2023 için çıkacak albümler listem hazır, dinlemeye, okumaya ve paylaşmaya devam edeceğim. seneye bir sonraki yılın aynı içeriğinde görüşmek üzere.