Sinema Dünyasının Kıyısında Köşesinde Durup Keşfedilmeyi Bekleyen Nitelikli Filmler

Az bilinen güzel filmler nelerdir? Film izlemek isteyip karar veremediğiniz zaman imdadınıza yetişecek bir liste.
Sinema Dünyasının Kıyısında Köşesinde Durup Keşfedilmeyi Bekleyen Nitelikli Filmler

1. dersu uzala / akira kurosava

macera - dram / 1975 / sovyet - japon / puan: 8.2

özet: rus ordusundan bir araştırmacı, uzaklardaki bir ormanda araştırma yaparken, doğanın dilinden anlayan, bilge dersu uzala ile karşılaşır. bu karşılaşma, araştırmacıya doğanın ve dostluğun anlamını hatırlatır ve onu yeni bilgilerle donatır.

2. hardcore henry / ilya naishuller

aksiyon - bilimkurgu / 2015 / rusya - almanya / puan: 6.7

özet: birinci tekil şahıs bakış açısıyla çekilen filmde yaşananlar öldükten sonra bir cyborg olarak hayata dönen henry’nin gözünden anlatılıyor. (counter ve half life oyuncuları bu filme bayılacaksınız)

3. trash - çöplük / stephan daldry

macera - suç / 2014 / brezilya / 7,1 puan

özet: rio'nun varoşlarında çöp toplayarak hayatta kalmaya çalışan raphael ve 2 arkadaşı, bir gün çöpte bir cüzdan bulurlar. ancak bu cüzdanı yerel polisin geri alabilmek için çok büyük bir ödül vermesi nedeniyle, cüzdanın sandıklarından çok daha değerli olduğunu anlarlar. (tanrıkent filmini sevenler bu filmi de sevecektir)

4. sorcerer - dehşetin bedeli / william friedkin

macera - gerilim / 1977 / abd / 7,7 puan

özet: sinirli bir gangster, yozlaşmış bir bankacı, ölümcül bir tetikçi ve bir arap terörist güney amerika'daki küçük bir köyde mahsur kalmışlardır. onların tek kaçış şansı da yükselen bir petrol rafinerisi yangınını durdurmak için tehlikeli orandaki nitrogliserinle doldurulmuş iki kamyonu, uzun ve kayalık bir dağ yolundan sürmektir.

5. the fugutive - kaçak / andrew davis

polisiye macera / 1993 / abd / 7,7 puan

özet: ünlü cerrah dr. richard kimble, haksız yere karısını öldürmekle suçlanarak hapse atılır. cezaevine nakli sırasında bir mahkumun kaçma girişimi, büyük bir kaza ile sonuçlanır. bu fırsatı değerlendiren kimble, karısının gerçek katilini bulmak için yola çıkar.


6. gizli yüz / ömer kavur

gizem - dram / 1991 / türkiye / 7,1 puan

özet: istanbul'un eğlence yerlerinde fotoğraf çeken genç bir adam çektiği tüm fotoğrafları gizemli bir kadına götürür. kadının aradığı özel bir yüzdür. sonunda küçük bir mahalle saatçisinin yüzünde aradığını bulur ve fotoğrafçıdan, saatçiyi bulmasını ister. ama fotoğrafçı bu arayış içinde, hem saatçinin hem de kadının izini kaybeder. düşle gerçeğin harmanlanıp yaşama ilişkin tüm soruların soyut bir şekilde değerlendirildiği bu yolculukta garip bir köşe kapmaca oyunu başlar. gerçekte aranan nedir? bulunması ve elde edilmesi olası mıdır? (türklerin yapmış olduğu en esrarengiz filmlerden...)

7. dönersen ıslık çal / orhan oğuz

dram / 1992 / türkiye / 7,4 puan

beyoğlu'nun arka sokaklarında ayakta kalma mücadelesi veren ve tesadüf eseri tanışıp birbirine sığınan biri travesti diğeri bir cüce olan iki dışlanmış insanın hüzünlü öyküsüdür.

8. dark city - karanlık şehir / alex proyas

bilim kurgu - gizem / 1998 / abd / 7,8 puan

özet: john murdoch tuhaf bir otel odasında gözünü açar ve vahşice işlenmiş bir dizi cinayetin zanlısı olarak arandığını öğrenir. esas sorun hiçbir şey hatırlamıyor olmasıdır. peşinde sadece polis değil, gizemli yabancılar da vardır. murdoch kaçarken bir yandan da kişiliğindeki karmaşık bir sırrı çözmeye uğraşır. ancak bazı sırlar ölümcül olabilir.

9. rüzgardaki dövüşçü / yang yun-ho

aksiyon - macera / 2004 / japonya - kore / 7.0 puan

dövüş tutkunları bu film sizlere özel. gerçek bir hikayeden uyarlanan bu film, kore'li bir adamın japonya'da nasıl en iyi dövüş ustası olduğunu bizlere anlatıyor.


10. delicattessen - şarküteri / jean-pierre jeunet

fantastik - bilimkurgu / 7.5 puan

jean-pierre jeunet ve marc caro imzalı 1991 fransa yapımı bir kara komedi. sürrealist film akımının güzel bir örneği olan bu film kült statüsünde sayılmaktadır.

11. sonsuz ölüm / george roy hill

western - macera / 1969 / abd / 8.0 puan

özgün adı butch cassidy and the sundance kid olan film aralık 1971'de türkiye'de sinemalarda gösterime girmiştir. özete gerek yok, tek kelime ile mükemmel, yani şiddetle tavsiye edilir.

12. fallen angels - düşkün melekler / wong kar wai

dram - romantik / 1995 / hong kong / puan 7.6

özet: wong kar-wai tarafından yazılan ve yönetilen bir 1995 hong kong neo-noir suç drama filmidir. iç içe geçmiş iki hikaye içeriyor - yeraltı suç dünyasını terk etmek isteyen bir tetikçinin, ilişki kurduğu fahişenin ve ona aşık olan bir ajanının hikayesini anlatıyor.