Sinema Tarihinde Adeta Standartları Belirlemiş Olan En Klasik Fragmanlar

Bu sefer en iyi x filmleri tarzı bir listeyle değil, en iyi fragmanlar listesiyle geldik.
Sinema Tarihinde Adeta Standartları Belirlemiş Olan En Klasik Fragmanlar

sinema tarihinde emsal teşkil eden, sık sık tekrarlanan ve izleyicilere formatın sanatsal olanaklarını hatırlatan, geçmişten günümüze en iyi film fragmanları... siz de benim gibi fragman izlemeyi seviyorsanız, fragmanların tamamına en aşağıda verdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

1. citizen kane (1941)

tüm zamanların en iyi filmi unvanına sahiptir ayrıca orson welles'in ilk uzun metrajlı filmidir. fragmanda sahneleri, mercury theatre grubunu ve kızlar korosunu tanıttıktan sonra film hakkında birkaç detay verdi. kesinlikle harika bir fragmana da sahiptir.

2. psycho (1960)

sapık filminin fragmanı diğerlerinden çok daha farklıydı. fragmanda filmin çekildiği otelin odalarını anlatırken, oldukça ürkütücü bir atmosfer yakalamıştır. filmin fragmanı, en iyi film fragmanları arasında yer alır.

3. the exorcist (1973)

bugün bile, fragmanı birkaç saniyesini izlemek zordur. izleyiciyi sinemaya gitmeden korkutmayı başarmıştır.

4. jaws (1975)

jaws, çağdaş gişe rekorları kıran filmlerin ilki olarak tarihe geçti ve fragmanın etkisi çok büyüktü. fragman, john williams’ın müziği ve rodriguez’in uğursuz bir köpekbalığı tanımıyla başlıyor: “sanki tanrı, şeytan’ı yarattı ve ona dişler verdi.”

5. alien (1979)

fragman, filmdeki bilim kurgu ve gerilimi oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor. bu nedenle en iyi film fragmanları arasında yerini alıyor.

6. friday the 13th (1980)

1980’de gösterime girdiğinde katliam filmlerinin patlamasından yararlandı. film ve fragman türünün en başarılılarından biriydi.

7. the shining (1980)

en ikonik ve akılda en kalıcı olan fragmandır. fragmanda overlook hotel’deki asansör kapıları açılıncaya kadar film ile ilgili bilgi veren yazılar ekranda akıyor. asansör kapıları açıldıktan sonra ise devasa bir kan dalgası ortaya çıkıyor.

8. the abyss (1989)

james cameron’ın yönettiği filmin fragmanı, bilinmesi gereken her şeyi başarılı bir şekilde izleyiciye yansıtıyor. bu nedenle the abyss’in fragmanı, en iyi film fragmanları arasında yer alıyor.

9. terminator 2 (1991)

filmin fragmanı don lafontaine tarafından seslendiriliyor ve izleyicilere filmden hiçbir şey göstermiyor. fragmanda cyberdyne t-800’ün tehdidini hatırlatıyor ve bu filmde ona dair bilgi vermiyor. böylece izleyici filmi izlerken şaşırtıcı bir olayla karşılaşıyor.

10. pulp fiction (1994)

altın palmiye ödüllü bu film 1994'te gösterime girdiğinde bağımsız film yapımı fenomendi. bu fragman modern film yapımcılığını sonsuza dek değiştirdi.

Kaynak: Mental Floss