Sinema ve TV Dünyasını Birleştiren Gecede 76. Altın Küre Ödülleri Sahiplerini Buldu

Altın Küre (Golden Globe) ödülleri kazananları kimler? Altın Küre ödülleri 2019'da kimlerin oldu? Sıralı tam liste ve analizler için buyrun.
Sinema ve TV Dünyasını Birleştiren Gecede 76. Altın Küre Ödülleri Sahiplerini Buldu

film

en iyi film (drama): bohemian rhapsody
en iyi kadın oyuncu (drama): glenn close
en iyi erkek oyuncu (drama): rami malek
en iyi film (komedi/müzikal): green book
en iyi kadın oyuncu (komedi/müzikal): olivia colman
en iyi erkek oyuncu (komedi/müzikal): christian bale
en iyi yardımcı kadın oyuncu: regina king
en iyi yardımcı erkek oyuncu: mahershala ali
en iyi yönetmen: alfonso cuaron
en iyi senaryo: green book
en iyi animasyon: spider-man: into the spider-verse
en iyi yabancı film: roma
en iyi soundtrack: justin hurwitz (first man)
en iyi şarkı: shallow (a star is born)

tv

en iyi drama dizi: the americans
en iyi kadın oyuncu (drama): sandra oh
en iyi erkek oyuncu (drama): richard madden
en iyi komedi dizisi: the kominsky method
en iyi kadın oyuncu (komedi): rachel brosnahan
en iyi erkek oyuncu (komedi): michael douglas
en iyi tv filmi/mini dizi: assassination of gianni versace
en iyi kadın oyuncu (tv filmi/mini dizi): patricia arquette
en iyi erkek oyuncu (tv filmi/mini dizi): darren criss
en iyi yardımcı kadın oyuncu: patricia clarkson
en iyi yardımcı erkek oyuncu: ben whishaw

Ödül kazananlar ve Oscar yolundaki durumlarının analizi

neredeyse hiç sürpriz yapmayan bir ödül töreni olmuştur. vice hariç çok dominant bir adaylık yoktu. ancak ödül koparması halinde bu nasıl jüri diye sorduracak iki yapım vardı. birincisi drama kategorisindeki adaylığına anlam veremediğimiz black panther diğeri de klişe bir hikayeye sahip a star is born'du. ancak dağıtılan ödüller gayet adaletli gitti.

tahminlerim çoğunlukla tuttuğu için şimdi sizlere sinema alanında ödül kazananları, rakipleri ve oscar şanslarını yorumlayacağım.

en iyi yardımcı kadın oyuncu ile başlayalım. amy adams hayranlarının beklentisi kendisinin bu ödülü alması ve buradan da oscar'a uzanmasıydı. ancak kendisi birkaç filmdir aynı rolü oynuyor. her ne kadar beş defa oscar'a aday da olsa oyunculuğunu ya da oynamayı seçtiği filmleri değiştirmeden oscar'ı kazanamayacak gibi duruyor. ödülü ise if beale street could talk filmindeki rolüyle regina king aldı. ayrıca çok güzel de bir konuşma yaptı. film siyahi insanların problemlerine eğiliyor. toplumsal bir olaya değindiği için ödül alması da bizleri pek şaşırtmıyor.

Regina King

ikinci sırada en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü var. burada üç önemli aday vardı. birincisi blackkklansman filmiyle adam driver, ikincisi vice filmiyle sam rockwell, üçüncüsü de green book filmiyle mahershala ali. şimdi adam driver'ın ödüllerle arasının çok iyi olmadığını biliyoruz. ayrıca oynadığı filmde ödül alması da biraz zor. sam rockwell de aynı şekilde başrolün altında çok eziliyor. yine herkes christian bale'in müthiş değişiminden bahsederken rockwell'in performansına dikkat etmedi. ödülü kazanan ali ise viggo mortensen ile iyi bir kimya yakaladı. film boyunca birbirlerini dengeliyorlardı. ayrıca filmde kendi karakterinin de hikayesi anlatılıyordu. bu nedenle diğer adaylardan sıyrılarak ödüle kolayca ulaştı.

Green Book'ta Mortensen ve Mahershala Ali

şimdi de en iyi senaryo ödülüne bakalım. burada dönemi kullanması nedeniyle öne çıkan blackkklansman, alfonso cuaron'un hem senaryoyu yazması hem yönetmenliği yapması nedeniyle öne çıkan roma ve gerçek bir olaydan yola çıkması ayrıca toplumsal olaylara temas etmesi nedeniyle öne çıkan green book var. filmi çok beğenmemiş olacaklar ki blackkklansman'i bu kategoride de es geçmişler. cuaron'a da yönetmen gözüyle baktıkları için bu alanda ödül vermediler sanırım. geriye green book kalıyor. green book zaten senaryo konusunda dişli bir rakip. çünkü hem içinde özel bir dostluk var hem 60'lardaki sosyal baskıyı ele alıyor hem müzik ve ayrımcılık gibi yönleri var. bu yüzden rakiplerinden sıyrılarak yine kolayca ödülü kazandı.

Blackklasman

sırada ödül kazanan olarak beni tek şaşırtan kategori var. o da ilginç bir şekilde animasyon. spider man ekibi ödülü kazandıktan sonra çok güzel açıklamalar yaptı. böylece ödülü nasıl kazandıklarını da biraz anlamış oldum ancak incredibles 2 çok uzun süredir bekleniyordu izleyiciler tarafından. bu nedenle ödülü alamaması ilginç oldu. belki de pixar'ın film yapma sistemine alıştılar artık. her ne kadar biz izleyiciler olarak filmi çok beğensek de ödülü verenler farklı düşünüyor sanırım. ayrıca güçlü bir isle of dogs vardı onu da tamamen es geçtiler. gerçi stop-motion filmleri çok sevmiyor bu tür organizasyonlar o yüzden ödül vermemelerine şaşırmadım diyebilirim.

Into the Spider-Verse

bu kategoriden sonra beni en az şaşırtan kategoriye bakalım. o da yabancı dilde en iyi film. alfonso cuaron ben zaten bütün ödülleri süpürmeye geliyorum demişti. bu yıl zaten roma kadar estetik bir film de yapılmadı yanlış hatırlamıyorsam. bir ara girl bir atağa kalktı gibi ancak cuaron filmi vizyon ile birlikte internette de yayınlandığı için geniş bir izleyici kitlesi buldu. o yüzden diğer filmlerin şansı görece daha azdı.

Roma

sıradaki kategorimiz müzikal ya da komedi dalında en iyi kadın oyuncu. bu kategoride iki korkum vardı. birincisi emily blunt diğeri de constance wu. emily blunt'ın kazanmasını istemiyordum çünkü reboot'ların film piyasasına zarar verdiğini düşünüyorum. bu yüzden bu çabanın desteklenmesi saçma olacaktı. constance wu'nun durumu ise şöyle. crazy rich asians aslına bakarsanız hikaye olarak kimseye yeni bir şey sunmuyor. evet çok uzun yıllar sonra asyalıların başrolünde yer aldığı ilk hollywood filmi ancak bu özelliğinden başka bir vaadi maalesef yok. o yüzden sadece azınlıklara oynayarak film yapılmasına da karşıyım. bakın mesela green book'a onda da siyahi oyuncular var ancak çok iyi bir de hikaye var. yapılacaksa bu iş böyle yapılmalı. o yüzden bu adayları elediğimizde geriye ödülü kazanan olivia colman kalıyor zaten.

Colman, The Favourite filminde (sağda)

müzikal ya da komedi dalında en iyi erkek oyuncu kategorisinde ödülün christian bale'e gitmesi şaşırtıcı bir durum değil. bildiğiniz üzere kendisi filmlerinden önce geçirdiği müthiş değişimler ile anılıyor sürekli. bu adanmışlık da ödül olarak geri dönüyor çoğu zaman. bu yüzden sürpriz bir durum yok. belki bir istisna yapıp viggo mortensen'a mı verirler ödülü diye düşündüm ancak umduğum gibi olmadı.

Bale, kilo alıp-verme fırsatını yine affetmedi.

drama alanında en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan da the wife filmiyle glenn close oldu. burada da bir nebze korktuğum lady gaga'nın ödülü almasıydı. ancak ödülü verenler aklı selim insanlar oldukları için böyle bir felaket yaşanmadı. rosamund pike'ın ileride oscar'ı alacağını düşünüyorum ancak bu filmi o kadar öne çıkmadı bu yüzden şansı da düşüktü. bu yüzden ödülü usta oyuncu glenn close aldı. ayrıca kendisinin bir oscar'ı da yok bu nedenle bu sene oscar'ı kazanması da olası.

Glenn Close

drama dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü rami malek'in kazanacağı garanti gibiydi. çünkü en güçlü rakipleri olan viggo mortensen ve christian bale başka kategoride yarışıyordu. ayrıca bu ödülü rakiplerinden bağımsız olarak sonuna kadar hak ediyordu zaten. 2018'in en çok konuşulan filmlerinden birinde başrol oynadı. konser sahnesini birebir canlandırması olsun, queen hayranlarına kendisini sevdirmesi olsun bunlar muazzam başarılar. bir biyografide yer alıp kendinden nefret ettirmemek bile başarı şu günde. ayrıca ödül törenine brian may ile geldi artık daha ne olsun.

Rami Malek

en iyi filmlere bakmadan önce bir kategorimiz kaldı. o da en iyi yönetmen. aslında burada baya güçlü rakipler var. spike lee var, gayet güzel bir hikaye anlatan peter farrely var, vice filmini yapan adam mckay var. ancak ödülü verenler de sanırım benim gibi müthiş görselliğe ve bu görselliğin anlattığı hikayeye vurulmuş olacaklar ki en iyi yönetmen ödülü roma ile alfonso cauron'a gitti. yabancı film kategorisine alınmasaydı drama dalında en iyi film ödülüne de uzanabilirdi ancak kurallar gereği kategori dışı kaldı.

Cuaron

şimdi geldik en önemli iki ödüle. ilki müzikal ya da komedi dalında en iyi film ödülü. burada üç önemli aday var. crazy rich asians, vice ve green book. crazy rich asians ile ilgili düşündüklerimi biraz önce belirtmiştim. bu yüzden bu filmin şansı olduğunu düşünmüyordum. belki politik doğruculuktan bir şeyler çıkar mı dedim ancak ödül gelmemiş. vice'ın ise sanırım şöyle bir handikabı var. insanlar yakın dönem politik figürleri görmek istemiyorlar artık. yani dick cheney'nin hikayesi çok ilgilerini çekmiyor. bu nedenle ödülü anlattığı müthiş hikayesiyle green book kucaklıyor.

Crazy Rich Asians

son kategorimiz de drama dalında en iyi film. bu alanda korktuğum iki film vardı. biri tabii ki a star is born diğeri de black panther. a star is born dediğim gibi çok klişe bir aşk hikayesi o yüzden filmin oyuncusu yönetmeni kim olursa olsun ödül alması bana çok saçma gelecekti. ki bir kategori dışında ödülsüz kaldı zaten. black panther'in ise bir süper kahraman filmi olarak drama kategorisinde aday yapılmasını saçma bulmuştum. filmin hitap ettiği kesim nedeniyle açık bir kayırma var. ayrıca filmin ciddi anlamda çok para kazanması ve jürinin "biz geri kafalı değiliz." demek istemesi de aday olmasının nedenleri. ha ödülü alabildiler mi tabi ki hayır. ödüle uzanan ise bohemian rhapsody oldu. dediğim gibi dünya çapında milyonlarca hayranı olan bir insan hakkında film yapıp insanların sizden nefret etmemesi bile başlı başına bir başarı sayılır. ki film de gayet iyiydi zaten.

Bohemian Rhapsody

şimdi ödülleri yorumlamayı bitirdik birkaç küçük kehanet ile yazıyı noktalayalım. aslında birkaç kategori hariç çok bir baskınlık yok. örneğin vice aday olduğu altı kategoriden dördünü alsaydı derdik ki oscar'ları süpürecek ancak sanırım öyle bir durum olmayacak. ancak üç tahminde bulunabilirim. birincisi green book kesinlikle en iyi film kategorisinde yarışacak. ödülü kesin alır diyemiyorum çünkü işi birden vice'a çevirebilirler. ikinci tahminim de cuaron en iyi yönetmen ödülü için yarışacak. 2014'te gravity ile kazanmıştı ödülü. bu kadar yakın zamanda iki ödülü genelde akademi vermez ancak pek rakibi de yok gibi o yüzden bekleyip göreceğiz. son tahminim de rami malek ile ilgili. en emin olduğum da bu. kendisi en iyi erkek oyuncu ödülüne aday olacak ve bir aksilik yaşanmaz ise bu sene ödülü kazanacak diyorum ve bitiriyorum.

Oscar Ödülleri'nin Kim Tarafından, Nasıl Verildiğine Dair Soru İşaretlerini Giderecek Bilgiler