Sinemanın En Büyük Yönetmenlerinden Ridley Scott'un Komple Kariyer Özeti

Alien, Blade Runner, Gladiator... 90 yaşına merdiven dayamış ustanın bütün kariyerini şöyle bir gözden geçiriyoruz.
Sinemanın En Büyük Yönetmenlerinden Ridley Scott'un Komple Kariyer Özeti

ridley scott... 1937 yılında bugün doğmuş ingiliz sinema insanı. evet, bilinenin aksine amerikalı değil ingilizdir.

scott'ın babası ordudaydı ve aile ikinci dünya savaşı sırasında birkaç farklı yerde yaşadı. savaştan sonra kuzeydoğu ingiltere'nin teeside metropolitan bölgesine yerleştiler.

scott, west hartlepool college of art'a devam ederek 1958'de tasarım alanında lisans derecesi aldı ve 1960'ların başında londra'daki royal college of art'tan grafik sanatlar alanında yüksek lisans derecesi aldı.

ingiliz televizyonunda set tasarımcısı ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra 1967'de kendi şirketi için sayıları 2.000'i aşan reklam filmleri yönetmeye başladı.

reklam filmlerinde kendine özgü atmosferik ışık efektleri de dahil olmak üzere görsel stilizasyona gösterdiği özen, scott'ın 1977'de yönetmeye başladığı uzun metrajlı filmlerde de devam etti.

ilk filmi, napolyon fransa'sında geçen ve cannes film festivalinde en iyi ilk film ödülünü kazanan the duellists oldu. sonraki üç filmi fanteziydi: sigourney weaver'ın başrolünü oynadığı bilim-kurgu-korku öyküsü alien (1979); scott'ın acımasız, karanlık, kirli bir gelecek vizyonuyla dikkat çeken distopik bir masal (philip k. dick romanına dayanan) blade runner (1982; revizyon 1992); ve alegorik bir peri masalı olan legend (1985).

hem alien hem de blade runner klasik olarak kabul edildi.

Alien (1979)

scott'ın sonraki birkaç filmi, gerilim filmleri someone to watch over me (1987) ve black rain (1989) de dahil olmak üzere çağdaş zamanlarda geçti; bunlar yine görsel stilleriyle beğenildi.

scott'ın thelma and louise'deki (1991) dekorları daha az dikkate değer olmasa da, filmin baş karakterleri (geena davis ve susan sarandon tarafından canlandırılan) ve feminist teması eleştirmenlerin ilgi odağı oldu ve çalışmasıyla akademi ödülü adaylığı aldı.

üç eleştirel ve ticari başarısızlığın ardından, başrolünde russell crowe'un oynadığı gladiator'ü (2000) yönetti; crowe daha sonra scott'ın birçok filminde rol aldı.

kritik ve ticari bir başarı olan gladyatör, en iyi film dalında akademi ödülü kazandı ve scott'a en iyi yönetmen dalında ikinci oscar adaylığını kazandırdı.

bir sonraki filmi hannibal (2001) kötü eleştirilere rağmen gişede başarılı oldu ve askeri dram black hawk down (2001) en iyi yönetmen dahil dört dalda oscar'a aday gösterildi.

scott'ın genellikle iyi karşılanan ve genellikle alametifarikası olan görsel yeteneğinin örneklerini içeren sonraki filmleri arasında matchstick men (2003), kingdom of heaven (2005), american gangster (2007) ve body of lies (2008) yer aldı.


daha sonra crowe ve cate blanchett'in rol aldığı aksiyon macera robin hood (2010); alien'ın ürkütücü dünyasını yeniden ele alan bilimkurgu gerilim filmi prometheus (2012); ve senaryosunu cormac mccarthy'nin yazdığı suç draması the counselor (2013) filmlerini yönetti.

scott, mars'ta tek başına hayatta kalmak zorunda olan bir astronotu (matt damon) konu alan gerilimli the martian (2015) ile uzaya dönmeden önce, exodus gods and kings (2014) ile musa ve yahudilerin mısır'dan kaçışının incil'deki öyküsüne muhteşem duyarlılığını kattı. film, en iyi film de dahil olmak üzere yedi dalda oscar'a aday gösterildi.

scott'ın 2017'deki filmleri arasında alien covenant ve petrol baronu ve hayırsever j. paul getty'nin torununun 1973'te kaçırılmasını konu alan all the money in the world yer alıyor. bu film, getty'yi canlandıran kevin spacey'nin cinsel tacizle suçlanması üzerine ekim 2017'de (vizyona girmesinden yaklaşık iki ay önce) tamamlandı. skandal nedeniyle sinemaseverlerin filmi boykot edeceğinden korkan scott, spacey'nin sahnelerini oscar'a aday gösterilen christopher plummer ile yeniden çekmek için prodüksiyon yaptı.

All the Money in the World. 

scott daha sonra, orta çağ'da yaşandığı iddia edilen bir tecavüzün gerçek hikayesine ve suçlayan kişinin kocası (damon) ile saldırgan olduğu iddia edilen kişi (adam driver) arasındaki dövüşe dayanan bir aksiyon-drama olan the last duel'i (2021) yönetti.

ayrıca, ailesinin lüks moda markasını yöneten maurizio gucci'nin öldürülmesini konu alan gerçek suç draması house of gucci'de (2021) driver ile işbirliği yaptı. scott 2023'te efsanevi fransız imparatoru hakkında epik bir biyografik film olan napoleon'u yönetti.

joaquin phoenix başrolde yer aldı ve vanessa kirby joséphine'i canlandırdı.

scott, numb3rs (2005-10), the good wife (2009-16) ve raised by wolves (2020-22) dizileri de dahil olmak üzere bir dizi film ve televizyon programında yapımcı olarak görev yaptı; ayrıca son dizinin birkaç bölümünü yönetti.