Sinsice Yatağa Yerleşerek İnsan Kanıyla Beslenen Böcek: Tahtakurusu

Tahtakurusu ya da orijinal adıyla Cimex Lectularius, özellikle Amerika'daki hostellerde konaklayanların korkulu rüyası olmuş bir böcek türü. Tahtayı, mobilyayı yiyen tahtakurdu ile karıştırılmaması gereken bu türü inceliyoruz.
Sinsice Yatağa Yerleşerek İnsan Kanıyla Beslenen Böcek: Tahtakurusu
iStock

- heteroptera'da (yarım kanatlılar) yer alan iki aile vardır.
- cimicidae (kanatsız tahtakuruları)
- reduviidae (kanatlı tahta kuruları, kissing bugs-öpen böcekler)

birinci ailede en yaygın tür cimex lectularius'tur. ülkemizde bulunmaktadır. geceleri aktiftir. kanatlılar, memeli hayvanlar ve insanlardan kan emmektedir. koku bezlerinden pis bir koku yaymaktadır. dorso-ventral basık olduğu için yarık ve çatlaklarda kolayca gizlenebilmektedir. taşıdığı bilinen herhangi bir hastalık yoktur. bunlarla mücadele zordur. tüm evin ve eşyaların ilaçlanması gerekmektedir. yarık ve çatlaklar da sıvanmalı, eski mobilyalar evden uzaklaştırılmalıdır. 


kanatlı tahtakuruları ülkemizde bulunmamaktadır. bu parazitler daha çok orta ve güney amerika'da bulunmaktadır. bunlar triatoma, rhodnius, panstrongylus soylarına ait türlerdir. bunlara kissing bug denilmesinin sebebi insanları gece uyurken dudaklarından ısırıp kan emmeleridir. bu aileye ait tahtakuruları chagas hastalığının etkeni trypanasoma cruzi'yi taşımaktadır. genelde geceleri aktiftir ve uçarak bir yerden başka bir yere giderler.

tahtakurusu, yatakların içlerine usulca yerleşir ve hiç fark ettirmez kendisini. ortamın pis olmasıyla hiç alakası bulunmamaktadır. yeni nesil kumaş kullanılan yataklar dışında denk gelme ihtimaliniz yüksektir. 

bu arkadaşlar karanlıkta ve grup halinde hareket etmektedirler. bu yüzden vücudunuzdaki ısırıkları takip ederek vermek istedikleri mesajı anlayabilirsiniz. iğnesini sokmadan önce yaydığı sıvı bölgeyi uyuşturmaya yarar dolayısıyla o esnada farketmezsiniz ve sonra kaşınmaya başlar. tatlı tatlı ve uzun süre kaşınır. kaşımanız durumunda özellikle de alerjik reaksiyon gösterirseniz tüm vücudunuzda küçük kabarıklıklar oluşur.


bir diğer husus da bu arkadaşları evinize taşıma ihtimaliniz. siz fark etmeden çantanıza, kıyafetlerinizin arasına sızabilirler. buna çözüm olarak tüm eşyalarınızı 50 ya da üzeri derece sıcaklıkta yıkayınız. ddt gibi eski nesil zehirler yasak olduğu için ilaçla yok etmek zor görünüyor. bu konuyla ilgili bir yöntemi olan yeşillendirirse buraya edit gelir. tabii çok da şey yapmamak lazım. tatilinizin keyfini çıkarın. vücudunuz başta tuhaf görünebilir, hatta işte mutant oluyorum, dünyayı kurtaracak kişi benim galiba diye düşünebilirsiniz. bunun tadını çıkartın. ağrı ve ateş olursa hatta olmazsa bile doktora görünmekte fayda var. alerjik reaksiyonlar alışılmışın dışında sonuçlar yaratabilir.

Böcekleri Öldürerek İçlerinde Büyüyen Korkunç Canlı: Kordiseps Mantarı