Şıpsevdi (Love is...) Sakızlarındaki Karikatürlerin Ardındaki Gerçek Aşk Hikayesi

"aşk... love is... hayatı daima iyi tarafından görmektir." Şıpsevdi sakızlarından çıkan bu şirin karikatürleri bilirsiniz. Peki ya bu karikatürlerin arkasındaki gerçek aşk hikayesini?
Şıpsevdi (Love is...) Sakızlarındaki Karikatürlerin Ardındaki Gerçek Aşk Hikayesi

aşk...
love is...

o 0
/l\/l\
/ \ / \

... el ele tutuşunca kafaların vücudu terk etmesidir.

iki sevimli karakterin aşkı tanımladığı bu minik karikatürler, sakızın içine girmeden önce aslında flört etmek için çizilmiş ve bir aşkın başlangıcı olmuş.


kim grove adında bir kadın, roberto casali adında bir adama aşık olmuş. kim, aşkını anlatmak için küçük kağıtlara çizimler yapıp, altına da küçük notlar yazarak roberto'ya kurlar yapmış. bu çizim ve aşk notlarını sevgilisinin bulması için de bazen yastığının altına, bazen ceketinin cebine, kimi zaman eldivenlerinin içine, bazı bazı da bir çekmeceye bırakmış hep.

Kim & Roberto

çizimler işe yaramış elbet. kim ve roberto evlenmişler. kim’in, aşkını roberto’ya tercüme edebilmek için çizdiği ufak figürler; milyonlarca insanın, milyonlarca sevgilinin birbirine gösterip sevgisini ifade ettiği araçlara dönüşmüş.


bu karikatürler times dergisinde 1970 yılında yayınlanmış ve kim, büyük bir üne kavuşmuş. 1970'lerde popülerliklerinin zirvesini yaşayan çift, karikatürler sayesinde yılda 4-5 milyon sterlin kazanıyordu.


evlendikten 5 yıl sonra, roberto'ya kanser teşhisi konulmuş. o ana kadar çizimlerine düzenli devam eden kim, roberto ile daha çok vakit geçirebilmek için ingiliz tasarımcı bill asprey’den kendisinin yerine çizimlere renkli olarak devam etmesini istemiş. teklifi kabul eden bill asprey, çizimleri devralmış ve 1975’ten bu yana da düzenli çizmeye devam etmektedir.


roberto, 1976'da hayatını kaybetti. ölmeden önce depoladıkları sperm sayesinde kim, 1977'de roberto'dan hamile kalabildi ve bir oğulları dünyaya geldi. çocuğunun sadece 20 yaşını görebilen kim ise 1997'de kemik ve karaciğer kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu.