Şirinler Köyündeki Tek Dişi Neden Şirine?

Şirinler çizgi filmindeki tek dişi şirinin Şirine olması çocukken belki çok dikkatinizi çekmemiş olabilir ama şimdi şöyle bir uzaktan bakınca garip geliyor. Neden böyle?
Şirinler Köyündeki Tek Dişi Neden Şirine?

geçenlerde yeğenim the smurfs 2 izlerken ben de biraz izledim, sonuçta çocukluğumun en popüler çizgi filmiydi. sonrasında nostalji yapmak için şirinler'in eski bölümlerini tekrar izlemeye başladım. kahvaltı yaparken, dinlenirken vs. kafa dağıtmak için izliyordum yani. çocukken insan bazı şeyleri fark edemiyor sanırım, bana bir aydınlanma geldi. bu şirine‘nin olayını tam anlayamamışım. yani bütün şirinler erkek, tek kadın şirine (smurfette). lan bu nasıl iş?


internette yaptığım araştırmalarda belçikalı karikatürist pierre culliford tarafından yaratılan şirinler’in 107 karakteri olduğu biliniyor. çok zeki ve ulvi bir bilim insanı olan gargamel ve sevimli ve zeki kedisi azman, kötü şirine’yi büyü yaparak meydana getiriyor. gargamel’in tek amacı şirine’nin şirinköy’de casusluk yapması. bir nevi truva atı. gargamel’in yarattığı şirine, siyah saçlara, beyaz düz bir babet ayakkabıya ve demode kıyafetlere sahip.


şirinler köyüne sızdıktan sonra gargamel ile makyaj aynası vasıtasıyla görüntülü görüşme yaparak planlarını uygulamaya koyuyor. kötü şirine bütün şirinlerin kalplerini fethederek gargamel’e götürmek için planlar yapıyor. buraya kadar her şey normal.


ilk başlarda seksilikten fersah fersah uzak olan kötü şirine, şirin baba'nın olayları anlamasından sonra, şirin baba tarafından büyü yapılarak mini etekli, stiletto giyen, sarı saçlı bir afete dönüştürülüyor ve iyi bir şirine olarak şirinler köyünde hayatına devam ediyor. köyün içinde hypnotic poison parfüm sıkıp, ince siyah külotlu çorap giyerek makine mühendisliğindeki tek kız gibi gezip köyü hipnotize ediyor. 

ben burada biraz işkillendim. şirin baba denen yaşlı kurt, seksapeliteden çok uzak olan kötü şirine’yi neden bu hale dönüştürdü, yoksa kendi fantezi dünyasında yarattığı birisi mi acaba? herkes şirin baba komünist mi acaba diye oyalanırken yaşlı kurt, bütün üyeleri erkek olan bir köyün kontrol altında tutmak için en garanti yolu seçiyor amk.


düşünsenize, köyde sadece şirine var, diğer herkes erkek. bu köyde neler yaşanıyor müge anlı’nın el atması gerekiyor. ben olay bağıntısını bir figürle özetlemeye çalıştım:

bu eyşanımsı şirine, bütün köyü fıldır fıldır parmağında oynatıyor. sabahtan akşama süs püs, ayna karşısında g*tüm var pozu falan, sinsi yılan... işi gücü de yok, kapı kapı avm geziyor. yahu bir de kadının her dediği bir subliminal mesaj içeriyor, sinirlerim bozuldu amk. 

misal, güçlü şirin'e en şuh ses tonuyla diyo ki: "güçlü şirin, sen gerçekten çok güçlüymüşsün." ahahahha lan nooldu, duvardan duvara mı vurdu kimse görmeden? müzisyen şirin'e, "saksafonu ne güzel çalıyorsun, ben de çalabilir miyim? diyo mesela bir bölümde. he çalabilirsin ahahahhahah... üzgün şirin neden üzgün sanıyorsunuz? burada yazamayacağım şeyleri ima etti bir bölümde hassas kalpli bu adama :(( 


sarı saçlarından suçlusun zehirli sarmaşık, seni gibi eve düşen yıldırım... diğer beta şirinler de çeşit çeşit yeteneklerini sergiliyor ki aman şirine denen sinsi yılan kendilerine pas verir mi diye. bütün abazan şirinler tek alternatifleri olan fettan şirine hakkındaki umutsuz romantik fantezileriyle adeta avare gibi dolanmaktadırlar köyde.

aslında işin doğrusu, şirine de olmasa o mavi abazanların köyünde s*ksen durulmaz. çok sıkıcı...