Sneijder ve Belhanda'nın 10 Numara Olayına Geçmişten Örneklerle Bakan Bir Yazı

Galatasaray'ın 10 numarası Sneijder'in bu sene takımda kalıp kalmayacağı henüz belli değilken 10 numaralı formayı Belhanda'nın istemesi ve giymesi Galatasaray taraftarlarınca büyük tepki gördü. Hatta Belhanda, gelen tepkiler üzerine Instagram hesabını bile kapattı. Olayı özetledikten sonra sözü ''muto''ya bırakıyoruz.
Sneijder ve Belhanda'nın 10 Numara Olayına Geçmişten Örneklerle Bakan Bir Yazı


hiç de umrumda değil belhanda'nın instagram'ını açması ya da kapaması. boşu boşuna da "ama riera da drogba'ya verdi 11 numarayı" edebiyatı yapmayın. kendisinin yaptığı iş terbiyesizlikti, galatasaray taraftarı da 40 yılda eğrisi doğrusuna denk geldi, gayet de yerinde tepki verdi.

önce riera & drogba ve melo & sneijder olaylarını açıklayalım.

ikisinde de riera ve melo kendi istekleriyle forma numaralarını verdiler. hatta bu numaraları verdikten sonra sneijder de drogba da çıkıp kendilerine teşekkür etti. bu olayın normali de budur.

Drogba - Riera / UEFA.com

ama sneijder hala resmi olarak takımdayken onun numarasının bir başkasına verilmesi terbiyesizliktir. futbolcunun da o forma numarasını giymeyi kabul etmesi en naif tabirle bu terbiyesizliğe alet olacak kadar aptal olmasıdır. eğer aptallığından değil de şark kurnazlığından dolayı o forma numarasını giymeyi kabul ettiyse "sen kimsin lan sneijder'in forma numarasını gasp edeceksin?" derler adama... nitekim demişler.

o nedenle belhanda & sneijder olayı yukarıda bahsettiğim olaylara benzemiyor. o forma numarası verilmesi, sezon sonunda forma numarasının eski sahiplerinin rızasıyla oldu. belhanda & sneijder olayı, necati & lincoln ve cana & kewell olaylarına benziyor. ikisi de adnan polat dönemi rezaletleridir bu arada. yol yordam bilmeyen bir başka galatasaray başkanı... ikisinde de forma numarasının eski sahibine sorulmadan "biz yönetimiz, biz ne istersek o olur" kafasıyla yaklaşılarak, forma numaraları yeni transferlere verilmişti. necati küstü, ayrılmak istedi; kewell yine büyüklük yaptı, başka numara aldı.


galatasaray'a iyi futbolcudan fazlası lazım. takım olmadan bir halt beceremezsiniz. belhanda'nın yaptığı takımdaşlığa aykırıdır. elbette bunu öngöremeyen yönetim kendisinden daha fazla sorumluluğa sahiptir bu konuda.

hagi gittiğinde 1 sene 10 numarayı kimse giymemişti. ertesi sene ("para yok, famili yok ben geri döndü" diyen felipe'den sonra) hakan şükür giydi. o bile adını formaya "h. şükür" yazdırdı ve "oradaki h harfi hakan'ın değil, hagi'nin kısaltması" demişti giyerken bile...

forma numarası önemlidir. sırf forma numarası yüzünden ivan zamorano ve brezilyalı ronaldo kavga etmişti inter'de. zamorano kavgayı kaybedince 18 numarayı giymiş, 1 ve 8 rakamlarının arasına da + koydurmuştu... futbolcularda takıntı yapacak kadar önemlidir forma numaraları.


çok uzun oldu ama, bir örnek daha... cristiano ronaldo real'e ilk geldiğinde o zamana kadar real'in en çok gol atmış futbolcusu raul gonzales hala takımdaydı. ve 7 numarayı giyiyordu. cristiano ronaldo real'e bonservis rekoru kırarak gelmesine rağmen 7 numarayı alamadı... raul gidene kadar 9 numarayı giydi.. o cristiano, bugün real'in en çok gol atan futbolcusu oldu. ama ilk geldiğinde değildi. yerini bildi, kendini ispatladı.

belhanda da yerini bilecekti. bilmedi, tepki çekti.