Snowboard ve Kayak Arasındaki Farklar

Snowboard mu, kayak mı? Hangis daha iyi? Hangisi daha eğlenceli? İkilemde kalmış olanlar için snowboard ve kayağın avantaj ve dezavantajları.
Snowboard ve Kayak Arasındaki Farklar

amacınız ne? 

havuza merdivenle girmek ile takla atarak girmek arasında fark var ama olayın aslı havuzun içinde oluyor. eğer gün boyu slalom yaparak kayacaksanız kayak da snowboard da işinizi görür... eğer dağ taş rampa atlayıp zıplayacaksanız onda da ikisi de yeterli.

hayır ben özgür ruhlu bireyim, ben pist dışına çıkıp kaybolup kartlar tarafından büyütülmek istiyorum derseniz o zaman kayak tercihinizi yaparken en azından %30 off pist gibi alırsanız o zaman bol kar falan sizi durduramaz. normalde öne otururken bol karda arkaya oturup slalomunuzu belinizden değil dizinizden yaparsınız o zaman herkes mutlu olur.

coolluk oranı

şüphesiz board, kayaktan daha cool. abi ben yıllardır kayak yapıyorum (28 senedir) ama her zaman boardculara biraz daha imrenerek bakmışımdır. bütün güzel dizaynları onlar için yapıyorlar sanki. herifler dağda kayarken acayip güzel görünüyorlar. ben de istiyorum ama yanlarından hızla inerken küçük slalomlar yapıyorum.

yalnız dikkatimi bir şey çekti. son 5 senedir yurt dışında yaşadığım için burada kayak yapıyorum, anladım ki türkiye'de kaymaya başlayan insanlar seçeneklerini bu orana göre yapıyorlar ve genel olarak boardu tercih ediyorlar. burada o orana pek bakılmıyor. insanlar tercihlerini 'ne kadar cool gözükürüm' diye düşünerek yapmıyor. siz de yapmayın.

pahalılık

benim anladığım kadarıyla board biraz daha pahalı. kıyafetleri özellikle. ama bu konuda daha önce decathlon başlığına da yazdığım bir durum söz konusu. eğer başlangıç seviyesini biraz geçtiyseniz ve artık board ya da kayak kiralamak istemiyorsanız decathlon gerçekten iyi fiyatlı.

özellikle kayak yapmak isteyenler için bir tavsiyede bulunabilirim: ayakkabı çok önemli. eğer maddi durumunuz tüm takımı toplamaya ilk anda imkan vermiyorsa önce ayakkabınızdan başlayın bir sene daha kiralık kayak ile idare edin, ekonomik durumunuzu toparlayınca kayak alın. bu konuda board için bir şey söyleyemeyeceğim.

malzeme bakımı

ikisinin de zordur. ikisinin de altı aynı malzemelerden yapılıyor. iyi bakmanız gereken taban ve çelikler ikisinde de yıpranabilir. tabanları sezon bitiminde tamir ettirin, oyukları parafinle kapatın, siz yapabilirsiniz. yeter ki gerekli malzemeleri temin edebilin. gerisi eski bir ütüye bakar. ama yine decathlon bu hizmeti de veriyor. çelikleriniz yıpranmışsa malzemenize veda edin... kullanmadığınız zamanlarda malzemelerinizi çantada tutmak ömür uzatır.

malzemenin yaşantınıza etkisi

boardcuları kıskandığım bir diğer konu. adamların ayakkabıları benim sokakta giydiğim 4 mevsim botla aynı amk. adam ayakkabıyı bir giyiyor, koşturuyor, atlıyor zıplıyor içkiliymiş bilmem ne... ben ayakkabıları giydikten sonra attığım her adım bana işkence...

pist dışına çıkınca ise kayak bariz üstün bence. çok daha rahat hareket edebilirsiniz. hatta yürümeniz gereken yerlerde kayağı çıkarmanız bile gerekmez. kayaların ya da ağaçların arasında dikkatli bir şekilde hareket edebilirsiniz. batonlar zaten avantaj sağlar.

önce kayak, daha sonra snowboard'a başlamış birisi olarak sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim

snowboard öğrendikten sonra birisine öğretmek için kayak kiraladığım günler hariç kayak için hiç özlem duymadım. şimdi ikisini naçizane kıyaslayacak olursam;

- kayak öğrenmek daha kolaydır, snowboard öğrenmek biraz daha uzun zaman ve fiziki kondisyon gerektirir (hele ki ilk gün sonunda bacak kaslarınızın tüm liflerini hissedersiniz).

- kayak yaparken hız ve slalom yapmak keyif sebebi ve amaçtır, board yaparken ise hızdan ziyade farklı varyasyonlarda kayabilmek ve arasında geçişler yapabilmek amaçtır ve keyif alma yoludur.

- kayak yaparken hız yapmak keyiftir dedik fakat dezavantajı 5 dakikada pisti bitirip 15-20 dakikada tekrar yukarı çıkmak için sıra beklemek zorunda kalırsınız. snowboard ile pistte aktif olarak daha fazla zaman geçirirsiniz.

- kayak ile ileri seviye değilseniz genelde pist dışına çıkamazsınız. board ile "bi de şurdan geçeyim, ağaçların arasına dalayım şurdan zıplayayım" gibi pist dışını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

- kask ikisi için de önemlidir fakat snowboard için olmazsa olmazdır. çünkü düştüğünüzde yerle ilk temas edecek ve darbe alacak olan genelde kafa ve el bileklerinizdir. (bir sefer sertleşmiş karda düşüp kasksız başımın arkasını çarptığımda beynim jel haline geldi sandım. kask önemli!)

- kayak yaparken çabuk özgüven kazanırsınız ve daha fazla hız yapayım derken kendinizi daha kolay sakatlarsınız. bilmiyorum ama snowboard ile o özgüven biraz daha zor geliyor. galiba iki ayağın da sabit olmasından dolayı. fazla hızlanmaya başlayınca dizler titremeye başlıyor mutlaka.