Sofya Ekspresi'ni Kullanmayı Düşünenlere Yararlı Olacak Tavsiyeler

Sofya Ekspresi nedir? Sofya Ekspresi bileti almayı düşünenler ne yapmalı? Birkaç durakla İstanbul-Sofya arasını kateden bu işe yarar treni kullanmak isteyenlere yardımcı olacak birkaç not.
Sofya Ekspresi'ni Kullanmayı Düşünenlere Yararlı Olacak Tavsiyeler

istanbul-sofya ekspresi deneyimimi kısaca anlatayım, kullanmak isteyenlere yardımcı olur

(ekspresi 2017'de kullanmıştım.)

trende iki tip vagon var: kuşetli ve yataklı. kuşetli vagonun bir kişilik fiyatı 28,48 euro. biletleri sirkeci garından alabilirsiniz. (kuşetli vagonu bilmeyenler için açıklayayım: 4 kişilik bir kompartman ama 4 tane açılır kapanır yatak içeriyor. gece bu yataklarda uyuyabiliyorsunuz.) yataklı vagondan emin değilim.

Fotoğraf: Yann Forget

tren, halkalı'dan 22.40'ta hareket ediyor. sirkeci garı'ndan halkalıya servis (otobüs) var, servis garın deniz tarafına bakan kapısının önünden 21.30'da hareket ediyor. tren halkalıdan hareket ettikten hemen sonra tcdd personeli nevresim takımı ve yastık dağıtıyor. onlarla kendi yatağınızı yapabilirsiniz. ayrıca yarım litre su, çizi ve meyve suyu dağıtılıyor. trende yemekli vagon ya da büfe yok; dolayısıyla aç gelmeyin ya da yanınızda yiyecek bir şeyler getirin. treni genelde yabancılar kullanıyor. benim kompartmanda 3 tane fransız vardı. tren saat 02.30 gibi kapıkule'ye geldi. burada trenden inip pasaport kontrolü yapılacak yere gidiyorsunuz. yurt dışı çıkış pulunu orada gümrük memurundan alabiliyorsunuz. pasaport kontrolü uzayabiliyor, o yüzden yatağınıza bir an evvel dönmek istiyorsanız tren durduğunda turistler ne olduğunu anlamadan trenden inip kontrole koşun, sonra da yatağınıza geri dönün. zaten bir daha yataktan çıkmanıza gerek kalmayacak yolculuk sonuna kadar. pasaport kontrolü bitip herkes trene dönünce bu sefer gümrük memuru geliyor ve pasaportlardaki mühürü tekrar kontrol edip deklare edeceğiniz bir şey var mı diye soruyor. sonra tren tekrar hareket ediyor. bulgar sınırını biraz geçince duruyor, bu sefer bulgar gümrük memuru deklare edeceğiniz bir şey var mı diye soruyor. sonra bulgar pasaport polisi gelip pasaportları topluyor, siz trenden hiç inmiyorsunuz. sonra da gelip pasaportları geri dağıtıyor. bunların hepsi bitip tekrar yola çıkmamız sanırım 05.30'u buldu. sabah saat 10.30 gibi de sofya tren garına vardık.

Görsel: Rail Turkey TR

istanbul-sofya ekspresi'ni 21-23 nisan 2018'de, gidip geldiğimiz 4 kişilik kuşette kişi başı 28 euro ödeyerek kullandık

işe yarayabileceğini düşündüğüm tavsiye/notlar şu şekilde:

* kuşette 4 kişi değilseniz bile 4'e tamamlayacak şekilde çocuk bileti alabilirsiniz, aksi takdirde huzurlu uyumanız pek mümkün olmayabilir.

* bileti internetten değil sirkeci'den almak gerek ama gitmeden telefonla bilgi alabilirsiniz, adamlar sağolsun bilal'e anlatır gibi anlatıyor. fiyatlama sistemleri biraz karmaşık zaten ama kuantum fiziği de değil sonuçta, elbet çözülüyor :)

* marmaray bağlantı inşaatından dolayı halkalı tren garı gerçekten de böbreğinizi alacaklarmış gibi bir yerde, uber ile gittik ve dört döndük bulabilmek için girişi. dönüşte sirkeci'ye servis kullandık, sanırım giderken de en mantıklı opsiyon bu çünkü tren servis gelmeden hareket etmiyormuş.

* tren görevlileri çok babacan ve yardımcılar, zaten fazlaca işiniz düşmüyor kendilerine ama herhangi bir şey sormak isterseniz ilgileniyorlar ziyadesiyle.

* hiçbir yiyecek-içecek satışı yok; kişi başı 330 ml su, bir paket çizi ve bir küçük meyve suyu dağıtıyorlar. biz kıtlıktan çıkmışçasına malzeme götürdüğümüz için çoğunu trende bıraktık.

* dağıtılan çarşaf takımları oldukça temiz, ben yine de yastık kılıfı götürdüm, hani pimpirikliyseniz çantaya atabilirsiniz.


* gecenin köründe trenden indi, trene bindileri saymazsak oldukça konforlu yolculuktu. harç pulunu alarak gittik ama çok majör bir sıra avantajı sağlamadı kuyrukta, yine de seyahat öncesi almak mantıklı.

* trendeki tuvaletler bir süre sonra leşleşiyor, erken gitmekte ve sonrasında fazla sıvı tüketmemekte fayda var. bir de tuvalet kağıdını yanınıza almanız hayat kurtarıcı oluyor.

* sofya tren garı halkalı'nın aksine hayli merkezi, 20 dakikalık yürüyüşle şehrin göbeğine varabiliyorsunuz. zaten şehir de yarım günde geziliyor. hani görmeyerek çok bir şey kaçırmadığınız bir şehir sofya ama hafta sonu için kafa dağıtmaya gidelim, yiyip içip dönelim için makul bir alternatif.

böyleyken böyle.